Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik je na jedné ruce prstů?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Žáci hodnotí své učitele
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Jsem žák Gymnázia Křenová a zrovna máme na škole soutěž v Německé konverzaci (Jugend Debattiert International) a téma v překladu zní: "Měli by být učitelé žáky anonymně hodnoceni?" V rámci přípravy na tuto soutěž jsem hledal na různých internetových fórech, jaké by bylo schůdné řešení, aby si žáci takzvaně nevylévali zlost. Narazil jsem na webovou stránku hovořící o již odzkoušeném projektu jménem Monitor a celkem mne zaujala. Mají zde dobře promyšleno, jak by mělo hodnocení ve výsledku vypadat.
Tady posílám odkaz na zmíněnou webovou stránku:
http://monitor.gym-nymburk.cz/hodnoceni-ucitelu/
Na vaši školu chodí několik mých dobrých přátel a samozřejmě mám i zkušenosti s vaší učebnicí. Proto doufám, že vám tento tip pomůže (a že jsem neobjevil váš dotaz s velkým zpožděním).

Václav Kokotek, Gymnázium Brno, Křenová, příspěvková organizace
Příspěvek Napsal: čtv 23. úno 2017 19:10:24
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Ráda bych upozornila, že pokud míníte příspěvek jako ironii, je užitečné význam přeci jen vysvětlit, jinak může být příspěvek špatně pochopen.
Příspěvek Napsal: ned 18. led 2015 19:04:27
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Pracovala jste na více školách i v zemích (západoevropských), kde je hodnocení učitelů běžné? Jsou to tam ale pitomci, že to zavedli. Jejich školství je totálně rozvrácené, že?
Příspěvek Napsal: pát 16. led 2015 21:18:58
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Pracovala jsem na více školách a tak mám - na rozdíl od jiných - možnost hodnotit.
Na škole, kde dotazníky byly "samozřejmostí" byly samozřejmostí i výsledky - mezi žáky předem pečlivě domlouvané a předávané ze třídy do třídy tak, aby se udrželi "oblíbení" a odstranili neoblíbení. Vedení školy tak samozřejmě obdrželo jen to, co samo zaselo. Jakmile se někdo o některém učiteli vyjádřil negativně (klidně i na poradě), hned se to v dotaznících vrátilo. Neplatilo, že ti přísní jsou vždy neoblíbení, ale platilo, že žáci klidně ohodnotí i lidi, které vůbec neznají a s dopady si nelámou hlavu. A je nutné si uvědomit, že v každé škole se podobné věci, jako pokárání před kolegy, okamžitě roznesou.
Nové zavádění nebo zkoušení dotazníků mělo vliv podobný - pokud žáci dostali dotazník nečekaně, byl zcela irelevantní, pokud jej čekali, byli předem domluvení.
Problém vidím v tom, že žáci si myslí, že výsledky jsou škole "zcela jedno" a podle toho postupují. Za směrodatnou považují činnost ředitele a tomu se snaží přizpůsobit. Nejhorší je, že když jsem učila na vesnické škole a jezdila s žáky lokálkou domů, vyslechla jsem si následně naprosto opačné názory. Když jsem se zeptala, proč to nenapsali do dotazníků, byla odpověď:"A proč bychom to jako dělali? Aby se po nás někdo vozil?"
Příspěvek Napsal: čtv 12. čer 2014 10:06:06
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Jsou 2 možnosti: Učitel se z vlastní vůle nebo na popud vedení obrátí na žáky a pak s nimi vyhodnotí a druhá možnost je, že jde o akci vedení bez vědomí učitelů a bez následné diskuze učitelů a žáků.
Příspěvek Napsal: sob 25. led 2014 12:59:29
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Na naší škole si pamatuji zadávání dotazníků žákům a rodičům od doby, kdy jsem nastoupil. Používají se tedy více než 17 let a jsou většinou pedagogického sboru považovány za něco samozřejmého. Děje se tak v prvních ročnících, aby se předešlo případným nedorozuměním mezi novými žáky a učiteli, jež mohou vznikat v důsledku změn provázejících přechod na jiný typ školy. Z prvních ročníků se pak dotazníky rozšiřují i do ročníků dalších. Učitelé se o výsledky většinou živě zajímají. Takto získané informace obyčejně nepřinášejí vedení školy objevná poznání, spíš jen potvrzují, co víme. I tak jsou důležitým a užitečným zdrojem zpětné vazby a rozhodně od nich nezamýšlíme upustit. Ještě nikdy se nestalo, že by byl nějaký učitel poškozen. Přesto je potřeba výsledky dotazníkového šetření interpretovat střízlivě.
Příspěvek Napsal: pát 24. říj 2008 19:54:30
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
V klubovně Různé jsem psal o doazu, který mi položila kolegyně zástupkyně ze spřáteleného gymnázia. Tehdy jsem si s ní povídal víc, mimochodem i o tom, jak jejich žáci hodnotí své učitele.

Říkala, že se jim to vůbec nepovedlo - že např. ona, která má ve svém úvazku výuku pouze v jedné polovině třídy, tedy učí 15 žáků, dostala hodnocení asi od 60 dětí. Dali si velkou práci s dotazníkem a s organizací a přitom výsledky musí považovat za naprosto nehodnověrné.

Je to asi opravdu hodně těžké, jak to "navlíct", aby taková zpráva od žáků mohla být brána vážně.

Kdo máte zkušenosti, ať dobré, nebo špatné, prosím, napište, ať se můžeme poučit a inspirovat.
Příspěvek Napsal: stř 15. říj 2008 18:08:51
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
U nás ve škole je pro učitele představa, že by se vůbec nějak žáci vyjadřovali k jejich práci, nepřijatelná. Možná je to způsobeno tím, že dotazník, který jsem jim navrhnul, je "příliš hrrr".

Napište mi prosím, jak tuto záležitost vnímají vaši učitelé a jak jste zvlládli je případně přesvědčit, že jde o legitimní způsob získávání informací o jejich práci?

Děkuji, Vaše zkušenosti mi velmi pomůžou.
Příspěvek Napsal: stř 02. dub 2008 18:42:00
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Je dobře, že to zkusíte. Začátek je vždy těžký. ;)
Jak jsem si ten dotazník prohlížel, tak jej asi budete zpracovávat počítačově a centrálně.
Sami jsme loni zkoušeli jeden krátký. Využili jsme nápadu z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, kde nepsali všichni učitelé dotazník ve všech třídách, ale každý vyučující jen ve dvou. A rozbor si dělal sám učitel s žáky. Následně s ním seznámil vedení školy.
Pravdou je, že žáci projevili zájem hodnotit víc učitelů než tři (tak to většinou vycházelo.) Měli totiž pocit, že si hodnocení nechali vyplnit jen ti "bezproblémoví".
Dnes při hodnocení práce učitele akcentuji poněkud jiné momenty než ta samotná data.
My sami jsme se většinou nedostali k jiným informacím, než jsme tušili. Hodnocení má ale význam formativní pro práci učitele. Upozorni mne- jako učitele, na určité aspekty mé práce, které jsou pro ostatní důležité - ať už pro vedení školy nebo pro žáky. To podle toho, zda se na jeho tvorbě žáci také podíleli. A další moment je reakce učitele na hodnocení. Myslím, že učitel může pomoct překonat žákům strach z hodnocení tím, že se nechá sám hodnotit. A navíc jim může ukázat, že nedostatky nejsou chybou, ale výzvou. Pokud je toto naučí, je to možná mnohem víc než tuší.
Příspěvek Napsal: stř 27. úno 2008 20:49:05
  Předmět příspěvku:  Re: Žáci hodnotí své učitele  Odpovědět s citací
Přikládám slíbený dotazník.
Je u nás ve škole vnímán dosti negativně. Ptáme se našich učitelů na názor a vesměs toto hodnocení odmítají - mladší žáci prý nejsou dost zralí na to, aby bylo možné na jejich odpovědích nějak stavět, učitelé, kteří se chovají "populisticky" budou mít dobré hodnocení narozdíl od těch přísnějších apod.
Přesto ho asi vyzkoušíme.
Budu rád, když připojíte své názory.


Přílohy:
Hodnocení učitelů žáky.rtf [124.57 KiB]
1003 krát
Příspěvek Napsal: úte 26. úno 2008 21:09:54


Přejít na: