Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Code Week: Týden programování a informatického myšlení
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Code Week: Týden programování a informatického myšlení  Odpovědět s citací
Zlatá doba, kdy v počítačích byl jazyk BASIC, kdy se dalo snadno programovat a výsledky ihned zobrazit na obrazovce. Cykly, porovnávání, třídění, práce s řetězci znaků, grafikou.

Ale i dnes je možné dětem předvést základy programování i bez počítače, například hádáním čísla mezi 1 a 100 s tím, že ten, kdo dává hádat myšlené číslo odpovídá jenom menší, větší, nebo uhodl. Docela dobrý jednoduchý cyklus.

Další jednoduchá hra je s tříděním, nasypat na stůl třeba sto knoflíků a různými postupy třídit na bílé, červené, černé, hnědé (nebo se 4 dírkami, se 2 dírkami nebo s očkem), třeba tak, že první žák bere po jednom knoflíku a vybírá si pouze černé a pokud to není jeho barva dává dál dalšímu, který si vezme svou barvu atd. Nebo druhá verze, že si jeden žák nejdříve vybere postupně po jednom svou barvu a pak dá celý zbytek dalšímu, aby si vybral a dalšímu, a pak se dá nakreslit vývojový diagram a případně i jednoduchý program a porovnat efektivitu různých druhů cyklů. Nebo najít a realizovat ukázku cyklu v cyklu, jak vypadá nekonečný cyklus a jak ho zakončit (hrnečku vař, který vaří kaši dokud se neřekne "hrnečku dost"). Atd.

Hezky se dá dělat několik druhů třídění, nebo Erathostenovo síto pro hledání prvočísel, atd. atd. Dobrá hračka jsou i Hanojské věže, atd. atd.
Příspěvek Napsal: pon 13. říj 2014 21:12:36
  Předmět příspěvku:  Code Week: Týden programování a informatického myšlení  Odpovědět s citací
Od této soboty na jeden týden vyvrcholí Europe Code Week, celoevropská kampaň na podporu výuky programování a informatického myšlení.

Jak se zapojit?
1. Vyberte si akci, která se vám líbí, a dál postupujte podle popisu dané akce. Můžete se např. se žáky (nebo kýmkoliv) zapojit do speciálního testu Bobříka informatiky s úlohami na algoritmizaci a programování, nebo se zúčastnit webináře o programování ve Scratchi.

2. Nebo ještě lépe: Zorganizujte vlastní akci na podporu výuky informatiky. Může jít o ukázkové otevření existujícího kroužku programování nepřihlášeným zájemkyním a zájemcům, nebo o zvlášť zorganizované odpolední setkání žáků a jejich kamarádů, rodičů nebo méně zkušených kolegů-učitelů. Konkrétní pojetí záleží čistě na vás. Je prima dát přitom příležitost něco se naučit, proto jsme jako podporu pořádání takových akcí za JSI shromáždili několik zdrojů, které lze použít bez náročných příprav. Akci nezapomeňte zaregistrovat, čímž se zařadí mezi ostatní na mapičce a dostane do propagačních kanálů. Když se termínem netrefíte do daného týdne, nic se neděje, ta data berte jako přibližná, abychom se v rámci Evropy nějak "sešli".

V tomhle vlákně můžeme diskutovat o kampani samotné, navíc ho budu jako jeden z ambasadorů sledovat a odpovídat na případné otázky.

Těším se na další registrované akce,
Dan Lessner
Příspěvek Napsal: pát 10. říj 2014 19:08:40


Přejít na: