Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Jaká je barva nebe?:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Žák je pod vlivem drog - co dělat?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Žák je pod vlivem drog - co dělat?  Odpovědět s citací
Pavle, děkujeme! To byly velmi výživné informace!
Vážení a milí kolegové, ne že bychom vám to přáli, ale...
Stalo se vám někdy, že jste měli ve třídě takový problém?
Můžete se pokusit odhadnout, zda u vás proběhly všechny kroky, které Pavel Daniš v předchozím příspěvku nabídl? Fungovalo to? Udělali jste něco jinak?
Lenka
Příspěvek Napsal: úte 09. bře 2010 14:59:12
  Předmět příspěvku:  Re: Žák je pod vlivem drog - co dělat?  Odpovědět s citací
Rada na úvod: Represivní složky (PČR), vždy nechávejte jako poslední možnou variantu řešení a to i u jakéhokoliv nežádoucího projevu žáka (např. šikany - důsledků apod.). PČR je oprávněná do těchto věcí/kauz vztupovat až tehdy, když celá věc byla oznámena a dochází ke značné společenské nebezpečnosti a je naprosto evidentí, že se jedná o protiprávní jednání a skutek terst. činu nastal.
Přesto škola či jakákoliv jiná školská instituce musí, i když učinila oznámení PČR v případě trestn. činu, z těchto případů vyvodit patřičné důsledky a příslušné kroky k řešení. Žák se prohřešil proti školnímu řádu - řeší škola a je povinna toto řešit a zároveň, v případě trest. činu a jeho oznámení, musí řešit PČR. V tomto případě je velmi důležité shromáždit vše co se týká důkazů, že.... . Zároveň je důležité učinit záznam o celé věci s podpisem/y svědka/ů (např. kolega, výchovný poradce a pod.) a tento v kopii předat PČR. Je dobré, písemnou formou, požádat PČR o poskytnutí informace, jak celá věc byla šetřena a jak byla ukončena. PČR není jinak oprávněna tyto informace sdělovat. Nezapomeňte, že PČR má 30 dní na to, aby celou věc prošetřila. V případě složitějších případů se tento čas prodlužuje. Toto se děje z důvodů operativní náročnosti v průběhu šetření. V průběhu šetření neočekávejte, že by Vás PČR zasvěcovala do šetření apod..
Je to dáno příslušnými právními předpisy, platné pouze pro PČR a další participující bezpečnostní složky ve věci.
A co škola dále? Škola, přítomný pedagog, jako první úkon řeší tzv. neodkladné úkony. Jde o záhranu života a ochranu zdraví žáka.
Dále okamžitě uvědomí rodiče, zákon. zástupce, kde je informujete, co se stalo a co bylo prvotně učiněno s tím, že se musí okamžitě dostavit do školy.
Poté je celá věc řešena s vedením školy a přijímají se postupně opatření k nápravě.
Pokud nelze uvědomit rodiče nebo zákon. zástupce, tak se uvědomí příslušný sociální odbor, kterému zákon ukládá okamžitě činit příslušná opatření. Sociální odbory dále řeší i případy, kdy rodiče, zákon. zástupce si neplní příslušné rodičovské povinnosti. V těchto případech může dojít, přes příslušná opatření, sankce až k odebrání dítěte. O této věci rozhoduje příslušný soud. Jde jednak o ochranu dítěta a zároveň o ochranu společnosti od dalšího protiprávního jednání ze strany žáka. Škola na této věci participuje a musí být o celé věci (verdikt soudu apod.) písemně informována.

V žádném případě by škola neměla tyto věci řešit formou, "vždyť ono se vlastně nic tak hrozného nestalo" a celou věc smete ze stolu. Tyto zkušenosti bohužel mám i z různých nestátních zařízeních, K - center, některých pedagogicko psychologických poraden, terapeutických zařízeních apod..

Zároveň, pro potřeby všech chci poskytnout materiál, který Vám bude jakýmsi rádcem, jak přistupovat k osobě, která je pod vlivem drog, jak sní komunikovat a na co si dávat pozor. Najdete ve Wiki ZDE.

Nebojte se psát i vy ostatní, své zkušenosti, případy apod.. Vždyť jed o naše děti, o naší budoucnost.

Děkuji za jakékoliv příspěvky, Pavel DANIŠ
Příspěvek Napsal: úte 09. bře 2010 14:34:53
  Předmět příspěvku:  Žák je pod vlivem drog - co dělat?  Odpovědět s citací
Mgr. Hana Dědková píše:
no a co dělat při takovém podezření? Na koho se obrátit?

Toť otázka... Padla v jiném tématu, ale zapadnout by neměla.
Co dělat? Stalo se vám někdy něco podobného? Jak jste si počínali?
Lenka
Příspěvek Napsal: úte 09. bře 2010 14:30:15


Přejít na: