Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit seOdeslat odpověď
Uživatelské jméno:
Předmět:
Tělo zprávy:
Vložte sem vaši zprávu, může obsahovat maximálně 60000 znaků. 

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Velikost písma:
Barva písma
Možnosti:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Zakázat BBCode
Zakázat smajlíky
Zakázat URL adresy v tomto příspěvku
Otázka
Kolik barev je na české vlajce:
Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
   

Přehled tématu - Hudební nauka - je to opravdu nutné?
Autor Zpráva
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
jeste jak to tu procitam, velmi se podivuji nad tim jak slozite o tom nekteri mluvi. Co se tam proboha tak vedeckeho ty deti uci? Vzdyt to je ciste pro praxi, co se uci na ZUS, to neni nic tezkeho jako na konzervatori a akademii. No, mozna mam jen vysoke naroky, nevim. Mam petilete dite, ono je tedy hodne chytre, muzikalni, takze asi ta moje perspektiva bude trosku jina, nez u prumernych deti, nevim opravdu. Ale proc by ucitel pul hodiny zabral vysvetlovanim nauky pri hre? Co na tom tak slozite vysvetluje? V kazdem rocniku je takovy obsah nauky, ze to lze v pripade pilneho ci chytreho a sikovneho zaka zvladnou za tri vyucovaci hodiny. Proc by mel ucitel na nastroji neco slozite pul hodiny vysvetlovat? To, co hraji na hodine a s cim se v notach ci pri prednesu zak setka za tu hodinu, to se da rict jednou vetou. A vysvetlit jednoduse a hrave. A pokud nekdo hraje na klavir, kytaru, akordeon, cimbal.... to si muze vsechno sam jednoduse vyzkouset. Jeste vic zajimavy mi prijde vzdelavaci ramec pro zakladni skoly. Co tam se clovek docte to je takove az....komicke. Jak to vse maji nazvano a pritom co asi za ten rok s detmi - plus antitalenty - udelaji? To je zase ....obsah cele ZS v HV se da shrnout do jedne pul hodiny. Max. hodiny, at neprehanim.
Příspěvek Napsal: úte 28. kvě 2019 18:20:12
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Dobrý den,

našla jsem tuto starou diskusi a pro případ, že by si to někdo vyhledal zpětně, přispěju. Sama jsem chodila od 6 let až do dospělosti (flétna 8 let, poté zpěv). Hudbou se živím, je to moje zaměstnání. Já bych to tak "nežrala". Nauka mě vůbec nebavila. Ze začátku ano, měli jsme dobrou učitelku, pak se nám střídali a pro samotné učitele to bylo nutné zlo. Taky je to asi moc nebavilo :-D Zase bych to tak nepřeceňovala. Pár předznamenání, noty, nějaké akordy, jejich obraty, stupnice (tady je spíš problém kdo má jaký nástroj, u melodických nástrojů mají děti nevýhodu, i když to taky není těžké, ale nemají se to jak přirozeně naučit, jen nad papírem v podstatě. Nebo u nahrávek, nebo ve sboru), dynamicka znamenka, tempa, to jsou takove normalní věci, které pak v praxi jsou automatické a moc toho teda není :-D Z nauky se dělá zbytečná věda. Moje pětileté dítě to umí za dvakrát, když mu řeknu. To, co mají předepsané na rok. Jinak hudebni teorie, autoři a díla, hudba určitých období, to je studium na celý život a je to zajímavé. Ale to si člověk většinou uvědomí až je starší :-) Ta nauka by stačila učit normálně v nástroji. Protože s těmi různými označeními stejně pracuje a tak se to učí nejlépe. Písemky jsme psali taky, stejně jsme to nikdo neuměl, kromě klavíristů :-) Mnozí moji kolegové za různých ZUŠ učí a neznám nikoho, kdo by to bral nějak moc vážně :-)) Není to totiž nutné. Hlavně se z toho nepo...
Příspěvek Napsal: úte 28. kvě 2019 18:00:56
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Citace:
Proč na nauku není vypsáno víc hodin? Proč nemůže chodit na nauku o ročník níž než na flétnu, dle mého znalosti stejně nemá?

Odpověď na první otázku je na vedení školy, ale obvykle se při počtu hodin vychází z počtu dětí v ročníku. Do nižšího ročníku chodit může, zažádejte si písemně i s uvedením důvodů. Přínosné by mohlo být pro Vašeho syna i využití kamarádských vztahů s někým, kdo do dané výuky chodí - něco jako "najít si svého učitele" :-)
Přeji zdar!
Příspěvek Napsal: pát 13. led 2012 13:01:14
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Citace:
A žáci by měli poznat typické ukázky zpěvu, stylů, nástrojů apod. podle sluchu a ne zpěváky podle fotografie a drbů. Samozřejmě mohou vědět, kdo to byl zpívající brzdař, ale s mírou.


Nezbývá než s návštěvníkem souhlasit. DUMy tohoto typu by měli dělat pouze učitelé hudby!
Příspěvek Napsal: čtv 12. led 2012 18:09:23
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Dobrý den. Pročetla jsem příspěvky, ale stejně si nevím rady. Syn 5let chodí na fletnu (3 zobcová, tento poslední altová) dle mého je průměrný, ale chce hrát. Z rodiny (ani široké) není nikdo hudebně vzdělaný. V předchozícvh letech chodil na hudební nauku, ale dle mého toho z ní moc neumí. Letos, jelikož je v nabídce pro 4 ročník pouze jeden termín výuky, se jí nemůže zúčastnit, protože má ještě jiné aktivity (atletika). Těmto dětem bylo nabídnuto, aby jednou týdně donesly úkoly Pracovní sešit vypracované 4-5 stránek. Syn to nezvládá, poradit mu ve 4 ročníku neumím, ani nejsem schopná to nastudovat, protože nemám základy. Pokaždé, když to přinese, dostane vynadáno, že to má špatně. Jak to má udělat dobře? Chtěla jsem, aby s flétnou skončil, ale to nechce. Když jsem požádala p. ředitelku o radu, bylo mi řečeno, že situaci vyřeší. Ale místo toho mu učitel vynadal, že si stěžuje. Jinde u nás ve městě se na flétnu neučí (ani v DDM). Proč na nauku není vypsáno víc hodin? Proč nemůže chodit na nauku o ročník níž než na flétnu, dle mého znalosti stejně nemá?
Příspěvek Napsal: čtv 12. led 2012 12:02:22
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Dobrý den Lukáši,

děkuji Vám za odpověď pro pana Nedomu. Jsem ráda, že díky takovým lidem, jako jste Vy a další spoludiskutující, je konečně sekce ZUV živější a můžeme tu nacházet i odpovědi na ryze praktické problémy.

Doufám, že s námi v diskusi zůstanete :-).
Lucie
Příspěvek Napsal: sob 29. říj 2011 19:30:32
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Jan Nedoma píše:
Promiňte, možná tu už zazněla odpověď na moji otázku, v tom případě jsem ji přehlédl. Začínám hrát na piano v základní umělecké škole. Noty už umím z trubky a flétny, je nutné jít na nauku speciálně kvůli klavíru, resp pianinu? Děkuji


Dobrý den. Učím na dvou ZUŠkách a praxe se kterou jsem se setkal bývá taková, že záleží na tom, jestli jste už HN odchodil v celém rozsahu. To znamená pokud jste odchodil všech pět let například za studia flétny a trubky. V takovém případě už při začátku studia dalšího nástroje znovu na HN nemusíte. Teď samozřejmě nemluvím o fakticky nabytých znalostech.
Příspěvek Napsal: sob 29. říj 2011 15:11:20
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
(Kataríno, díky, že jste se odpověděla na praktický dotaz!)
Příspěvek Napsal: pát 09. zář 2011 11:40:50
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
To Jan Nedoma:
Hudební nauka do klavíru - ANO. Víc potřebná, nezbytná, než při hraní na trubku a flétnu, je potřeba znát nejen noty /v G i F klíči/, hudební teorie = systém, ve kterém se hudba pohybuje, zákonitosti.
Otázkou je kvalita výuky hudební nauky - jak kde.....taktéž i úroveň výuky klavíru. Dobrá výuka je komplexní - čím víc znalostí, tím kvalitnější výslední efekt = hlubší prožitek z hudby, samostatnost, prostor pro osobnostní vklad, tvořivost, schopnost vidět souvislosti, strukturu hraného díla - formu, obsah, harmonii, konstrukci celkově, styl, atd. - je to na povídání na větší ploše......
Bez dostatečných znalostí a vnímání různých souvislostí je muzicírování na amatérské a povrchní úrovni. Ale toto konstatování se netýká pouze hudby. Ať je to cokoliv: když něco dělám, tak pořádně = přináší to radost a pocit uspokojení, tehdy je práce obohacením. Povrchní činnnost /bohužel v dnešní době velmi častý jev + navíc vydáváno jako vrchol kvality/ - jakákoliv - deformuje pravé hodnoty.
Příspěvek Napsal: stř 07. zář 2011 22:45:43
  Předmět příspěvku:  Re: Hudební nauka - je to opravdu nutné?  Odpovědět s citací
Dobrý den,

díky za Vaši reakci. Objevila se naneštěstí v tématu, kam nepatří. Toto téma se věnuje hudební nauce.

Napadají mě dvě řešení: pod každým DUMem je možné připisovat komentáře - tam byste mohl svou reakci opublikovat. Mohou pak na ni reagovat i další diskutující.

Nebo - pokud byste měl zájem rozvinout hlubší debatu - pak se k tomu modul diskuse hodí, ale bylo by vhodné založit nové téma - viz ikonka "nové téma" vlevo nahoře v každém tématu.
Příspěvek Napsal: stř 07. zář 2011 19:38:12


Přejít na:  
cron