Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 11:41:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis 2009 17:55:38
Příspěvky: 17
Hezký den, vybírám a vybírám stále, dnes jsem se naštěstí "zbavila" u paní účetní dost velké částky, tak se mi ulevilo...
Já jsem to vyřešila s těmi drobnými přeplatky (většinou jsou to korunové částky) tak, že jsem se domluvila s rodiči a všichni podpisem stvrdili, že souhlasí, že do částky 10,- Kč se přeplatky nebudou vracet (jakmile se někdo akce neúčastní, hned mu vracím celou částku) žákům, ale zůstanou v "třídním fondu", který jsme si letos udělali a já eviduji každou kačku, taky si děti samy vybírají každý měsíc 20,- Kč a samy si to evidují - každý měsíc jiný žák, aby se nehádali..., já od nich jen převezmu vybranou částku a zamknu do šuplíku (tuto částku platím i já). Napadlo nás to na třídnické hodině, protože už jsou moji žáčci osmáci a příští rok plánují, že si nechají udělat trička na "odchodnou" a v deváté třídě je pak docela finanční zátěž vybírat značnou sumu na tyto "radosti" deváťáků, tak to vybíráme postupně a pak vymyslíme, co s nimi. Tím se nestane, že některé finančně "slabší" rodiny nedopřejí svým ratolestem to, co si zaplatí ostatní. A tu dvacku si dávají většinou z kapesného, prostě si jednou za měsíc nekoupí v obchodě brambůrky k svačině. Tak si říkám, že to s tím mým vyhořením nebude tak strašné :?: , zatím mě ještě ani to, co je mimo moji pedagogickou kompetenci - to, co mě nenaučili na VŠ a ani mi neprozradili, že to budu muset zvládat, neotrávilo. Výdrž všem ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 11:45:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis 2009 17:55:38
Příspěvky: 17
Jé, ještě jsem si přečetla svůj 1. příspěvek v tomto tématu, napsala jsem, že KROMĚ plateb za obědy vybírám úplně všechno, drobnosti ještě jdou, ale třeba 3 500,- Kč za LVZ -a žáků jelo letos 47 - nebo plavání, to už mám docela strach, že to do budovy, kde síd paní účetní nedonesu a nebo, že mi někdo odnese z kabinetu stůl i se zamčeným šuplíkem plným peněz, z toho mám noční můru :roll:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 12:12:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Platby žáků - lyžařský výcvik, plavání, divadla ap. vybírá u nás TU s tím, že v ředitelně je k dispozici trezor, kam si tyhle větší částky mohou učitelé ukládat (obálka, krabička) a postupně doplňovat, jak děti peníze nosí

Třídní fond - učitelům bylo doporučeno, aby třídní fond vedl a spravoval zástupce rodičů.

Ad trička pro vycházející žáky .. u nás ve škole dál funguje SRPDŠ, rodiče hradí na začátku školního roku dohodnutou částku na rodinu (bez ohledu na počet dětí ve škole) a z tohoto fondu je pak dětem přispíváno na LvK, plavecký výcvik, na cestu a lístek do divadla (když vysíláme děti do "kamenných" divadel), jsou z něj hrazeny knihy pro vyhodnocené žáky jednotlivých tříd na závěr školního roku, ceny do školních soutěží, cestovné dětí na soutěže a také trička pro vycházející žáky

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 12:20:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis 2009 17:55:38
Příspěvky: 17
My i přes veškerou snahu nemáme rodičovskou organizaci, ale musím říct, že já mám ve třídě báječné rodiče, spolupracující, chodí na konzultace i schůzky, pomáhají s výlety, 1. června nám jedna maminka přímo do školy přinesla pro všechny i mě nanuky. Terzor by byl asi fajn, zkusím to na poradě navrhnout...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 14:11:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Šárka Eisová píše:
Taky si děti samy vybírají každý měsíc 20,- Kč a samy si to evidují - každý měsíc jiný žák, aby se nehádali..., já od nich jen převezmu vybranou částku a zamknu do šuplíku (tuto částku platím i já). Napadlo nás to na třídnické hodině.


Výborný nápad, jak prakticky zvyšovat finanční gramotnost žáků (tolik přetřásané téma v poslední době). Gratuluji.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: stř 10. bře 2010 14:50:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis 2009 17:55:38
Příspěvky: 17
Děkuji za milou odpověď, vidíte, to mě ani nenapadlo, jak jsem v tom učitelování "in", hezký zbytek dne :oops:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: ned 18. dub 2010 10:49:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Možná jste tam někdo byli - v březnu se konal kulatý stůl SKAV na téma profesní standardy učitele. U nás docela ožehavé téma. Tentokrát šlo ale o zkušenosti ze zahraničí.
Hovořilo se mmj. o Holandsku a Velké Británii. Model v Holandsku je založen na sedmi kompetencích učitele, které se mi opravdu líbí. Jde o reálné činnosti učitele ve třídě a během výuky:
1) kompetence interpersonální
2) kompetence pedagogická
3) kompetence odborná a didaktická
4) kompetence organizační
5) kompetence pro spolupráci s kolegy
6) kompetence pro spolupráci s okolím
7) kompetence k reflexi a sebezdokonalování
Přeložený standard, který obsahuje i indikátory jednání učitele, je ZDE.

Zaujal mne rozhovor s Lexem Stompem (s titulky), vedoucím oddělení vzdělání učitelů na Windesheimské univerzitě užitých věd v Holandsku, o tom, jak jejich standard vznikal a jak funguje: ZDE (13 minut, .wmv, 14, 2 MB).

Pan Stomp mimo jiné říká: neměli bychom mít některé kompetence srovnatelné, když učíme žáky?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 13:27:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj Lucie,
Tvé informace jsou velmi zajímavé. Pozorně jsem je všechny přečetl. Vymezení kompetencí v Holandsku se mi velmi líbí. A otázka pana Lexe Stompa má jednoznačnou odpověď. Naše cíle jsou stejné, takže spolupráce ve vymezení komptencí se nabízí.
Moc zajímavé jsou jeho postřehy o postupu případných změn ve školství.
Já tady ale vidím ještě jednu rovinu. Takto vymezené kompetence by nám mohly pomoci v dalším vzdělávání učitelů. Jednak lepším zadáváním aktuálních témat při vypisování grantů a pak i na školách, které by podle toho mohly analyzovat své potřeby a formulovat je do cílů svých projektů. Píši to proto, že jsem se již několikrát setkal s tím, že školy využily projekt jiné školy či organizace (protože to na škole nikdo neuměl napsat) a při realizaci se pak ukazuje, že potřeby jejich učitelů jsou diametrálně odlišné.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co má dělat ve škole učitel?
PříspěvekNapsal: pon 28. čer 2010 20:02:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Tak já přidám ještě jeden odkaz, tentokrát jestliže by vás zajímalo, jak vypadá Kodex britských učitelů, najdete jej v češtině zde v článku Jany Strakové - začíná to tím velkým mezinadpisem.

Jsou na sebe docela nároční, nemyslíte?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: