Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.


Jste pro zavedení praxe před zahájením studia učitelství?
Ano
Ne
Můžete označit 1 možnost

Zobrazit výsledky
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: pát 21. led 2011 23:10:58 
Dobrý den,
také studuji na Pedf. v Praze (jsem ve 4.ročníku), jednoobor VV. Myslím, že by pomohlo i jen, kdyby se praxe změnily ze souvislé na průběžnou. 1-2 h týdně ve stejné třídě, kterou za tu dobu poznám by byly příjemnější a přínosnější, než "odbytí" praxe porůznu během 3 týdnů u 1 učitele/ky. Je ale pravda, že by musel/a danou třídu "obětovat" nezkušenému studentovi/ce.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: úte 17. kvě 2011 11:04:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. kvě 2011 10:27:07
Příspěvky: 7
Nápad je to jistě zajímavý, ale myslím, že praxi před studiem by hodně studentů příliš nezvládlo. Ačkoliv, jako určité síto (ukázalo by se, kdo k učitelství má vlohy, kdo nemá; kdo má k tomu trpělivost a chuť a kdo ne atd.) by to nemuselo být tak špatné. Možná nějaký nultý semestr s praxí, nebo něco takového, ale dva roky - to už je zbytečné moc a efektivita nejistá...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: pon 23. kvě 2011 0:03:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. kvě 2011 22:43:52
Příspěvky: 1
Dobrý den,
jsem na portále jen pár dní, tak se snažím zorientovat. Tato diskuse mě zaujala. Jsem totiž studentkou 4. ročníku PdF a jak čtu, řešíme na našich katedrách problémy s didaktikou a praxí jako na jiných univerzitách. Spousta teorie, často velmi odtržené od praxe, protože doktoři, kteří nás vyučují, na základních školách dobrých 10 let neučí, propojení teorie a praxe nulové.

V bakalářském studiu, v pátém semestru, jsme měli třítýdenní praxi, během které jsme museli splnit praxi v družině (naprosto nechápu proč, když obor Vychovatelství se studuje zvlášť) a odučit 6 hodin - kvůli penězům ve dvojicích. Ale kdo se mnou bude v práci učit hodiny napůl? Moje uvádějící učitelka však měla tolik rozumu, že mi nechala učit celé hodiny, po hodinách se mnou probrala nedostatky, dala rady do dalších hodin. Myslím, že tato praxe v mém případě naprosto splnila účel "zjistit, jestli učitelství ano, nebo ne". Zjistila jsem, že ano, někteří zjistili, že ne. Protože byla praxe na začátku třetího ročníku, dostudovali všichni bez ohledu na zkušenost z praxe. Ti, kteří zjistili, "že ne", dále v navazujícím mgr. studiu nepokračují. Bylo nám řečeno, že pokud máme titul bakalář z kombinace "oborů se zaměřením na vzdělávání", jsme kvalifikovaní pro práci asistenta pedagoga, učiteli se staneme po dalších dvou letech. Potud si myslím, že koncepce VŠ studia ještě není tak katastrofální.

Problém nastal, když jsme nastoupili do magisterského studia s nadějí, že teď se konečně dostaneme do reálných základních škol, kde si ověříme, jak dokážeme předat to, co jsme se za tři roky na VŠ naučili. Naprosto zbytečné jsou zkoušky, které už máme všichni z předcházejícího studia - znovu obecná didaktika, speciální pedagogika, sociální pedagogika, sociální a vývojová psychologie. Toto myslím v bc. studiu skutečně stačilo a až to budu v praxi potřebovat, vím, kde hledat. Tyhle opakující se předměty máme samozřejmě na úkor oborových didaktik, které však ani tak za moc nestojí, protože stejně mi nikdo nebyl schopen za 4 roky studia ukázat, nebo alespoň říct, jak učit takové dějiny hudby (ze kterých mám dvě zkoušky a navrch i tu státní), co z nich vybrat pro ZŠ, jak je dětem zpřístupnit... Tak možná je dobře, že je té didaktiky tak málo, protože lépe mít méně než více špatné didaktiky, která vás nic didaktického nenaučí (kromě toho, že umíte klasifikaci metod podle Maňáka i Lernera :) ).

Shrnuto asi takto: Praxe v bakalářském studiu by mohla být o něco delší (například skutečné tři týdny pouze v ZŠ, ne v družině!) a možná na začátku druhého ročníku (do prvního bych praxi nedávala). V magisterském studiu bych uvítala (a nejen já, ale i spolužáci) praxe hned od prvního semestru, začít náslechy (na škole, kde pak budu vykonávat praxi!) a od druhého semestru učit například stabilně jednu vybranou třídu na oba předměty mé aprobace.

Otázka na učitele: Vždy jsem myslela, že by se nám hodil volitelný předmět, kde bychom se seznámili s praktickými věcmi jako vypisování třídní knihy, jednání s rodiči, třídní schůzky, apod. Ale jak tak pročítám vaše příspěvky, zdá se, že většina učitelů všechno objevuje "za pochodu". Myslíte, že by nám to mohlo usnadnit alespoň jednu oblast učitelské profese, když máme nastoupit s tak mizernou praxí z VŠ?

(omlouvám se za délku příspěvku, ostatní už budou kratší :) )


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 20:57:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 25. kvě 2011 20:35:40
Příspěvky: 1
Rozhodně jsem pro praxi předem. Finský model by mohl být příkladem.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 17:48:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Lucie Slejšková píše:
Zaznívá zde tedy - praxe ano a více. Na druhou stranu se díváte skepticky na praxi před VŠ studiem.

Jaká by tedy měla být praxe, aby byli studenti učitelství dobře připraveni? Jak připravené kolegy byste vy, již učící učitelé, potřebovali, a kde a jak by podle vás měli tuto praxi získat?

Praxí rozumím souvislou práci s dětmi - pojmenování té formy by se jistě našlo a ve škole, v družině atd. je spousta prostoru, kde jsou potřebné další ruce, hlavy ...Otázkou je, kdo by dokázal praxi budoucím studentům uhradit tak, aby se jí mohli věnovat naplno a ne po večerech brigádničit . Tohle vidím jako běh na velmi dlouhou trať. a závěr praxe - nechat posoudit adeptovi učitelství, jestli má nutkání studovat nebo zvolit jiný obor ...???


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 17:58:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Veronika Zemanová píše:
Otázka na učitele: Vždy jsem myslela, že by se nám hodil volitelný předmět, kde bychom se seznámili s praktickými věcmi jako vypisování třídní knihy, jednání s rodiči, třídní schůzky, apod. Ale jak tak pročítám vaše příspěvky, zdá se, že většina učitelů všechno objevuje "za pochodu". Myslíte, že by nám to mohlo usnadnit alespoň jednu oblast učitelské profese, když máme nastoupit s tak mizernou praxí z VŠ?

Vidím, že se kolo dějin za posledních 30 let moc rychle nevrtí - zapisování do třídnice - tehdy pro mě stejný "zážitek", pamatuji si , jak jsem na praxi byla vynervovaná právě z tohoto úkonu, učit bylo proti tomu výlet růžovou zahradou. Opravdovou osobu - didaktičku jsem potkala poprvé předloni a přeju ji z duše všem studentům, které vzdělává - mám na mysli J. Sulovskou. Přednáší i učitelům...
Administrativní úkony spojené se školstvím je asi dobré nechat zahalené tajemstvím :) , dny, kdy se z nás stávají úředníci, moc nemilujeme - a přece si neodradíme mladé kolegy.
A náslechy na třídních schůzkách asi nikdo neměl, pokud ano, dáte vědět????? :arrow:
A jinak, buďte v klidu, "za pochodu" se najde vždy někdo z nás "starců" , kdo Vás v tom nenechá...


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pon 04. črc 2011 11:52:42, celkově upraveno 1
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 19:11:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Jiří Kalous píše:
Rozhodně jsem pro praxi předem. Finský model by mohl být příkladem.


Ale ve Finsku je - viz výše - praxe "mezi". To je něco jiného.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 20:47:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Praxe by měla probíhat tak, že student VŠ stráví od prvního do posledního ročníku studia 1 celý den v ZŠ (SŠ) každý týden, a to postupně v různých ročnících od 1. do 5. ročníku, od 6. do 9. ročníku apod. Nejprve jako asistent pedagoga a po čase si může vyzkoušet i výuku. Součástí studia na VŠ by měly být i semináře, kde boudou studenti své zkušenosti z praxe sdělovat ostatním a společně je analyzovat. Takovýto model průběžné praxe by byl myslím nejefektivnější. Výborné na něm je to, že fakticky nic nestojí! Učitelé, u kterých by praktikant byl, by byli vděční za asistenta pedagoga zdarma a určitě by nic dalšího za to nechtěli. Nevím, proč to pedagogické fakulty nedělají... Že by je to nenapadlo? Nebo jim je to jedno?

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 21:04:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Radek Sárközi píše:
Praxe by měla probíhat tak, že student VŠ stráví od prvního do posledního ročníku studia 1 celý den v ZŠ (SŠ) každý týden, a to postupně v různých ročnících od 1. do 5. ročníku, od 6. do 9. ročníku apod. Nejprve jako asistent pedagoga a po čase si může vyzkoušet i výuku. Součástí studia na VŠ by měly být i semináře, kde boudou studenti své zkušenosti z praxe sdělovat ostatním a společně je analyzovat. Takovýto model průběžné praxe by byl myslím nejefektivnější. Výborné na něm je to, že fakticky nic nestojí! Učitelé, u kterých by praktikant byl, by byli vděční za asistenta pedagoga zdarma a určitě by nic dalšího za to nechtěli. Nevím, proč to pedagogické fakulty nedělají... Že by je to nenapadlo? Nebo jim je to jedno?

Joo, tohle je optimální varianta....že by pohnula universitními ledy??? Vyhovující model, použitelný nápad!!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: ned 03. črc 2011 21:48:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Ještě jsem chtěl doplnit, že studenti VŠ mají své zástupce v akademickém senátu, takže kdyby se rozhodli a svůj názor na posílení průběžné praxe výše nastíněnou formou začali prosazovat na svých fakultách, určitě by se jim to podařilo :-)

Jinak myslím, že jsme tu všichni zhodnotili nápad "pedagogické praxe před studiem" jako nechytrý a netřeba se jím dále zabývat. Doufejme, že podobně to vyhodnotil i ministr školství ;-)

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: