Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 18:00:54 
Dobrý den,
ráda bych se zeptala zkušenějších lidí na problematiku kvalifikace a aprobace na ZŠ. Mám vystudováno 2x bc, sociálné pedagogiku a angličtinu pro školskou praxi a dále DPS. Pracuji jako učitelka AJ na ZŠ. Jak to bude s mým platem od 1.1.2010? Momentálně jsem ve 12. plat. třídě a 2 roky mi odečítejí z praxe. A dále - abych získala plnou klalifikaci a aprobaci (dodnes netuším co je co) bude mi stačit dodělat si jakoukoliv VŠ (filologii angličtiny), když už mám vlastně rozšiřující studium angličtiny pro školy? Nebo budu studovat zbytečně, protože mi to stejně neuznají? Docela mě štve, že ministerstvo pořád chce, aby si nekvalifikovaní dodělali VŠ, ale nejsou k tomu otevřeny obory, vše je jen denní studium a individuální plán se povoluje jen "herečkám a modelkám", jak mi bylo sděleno na našich dvou VŠ.
Moc děkuji za rady
Marcela


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: pát 07. led 2011 13:29:39 
Dobrý den,
Jsem na mateřské a řeším podobný problém.Vroce 2001 jsem ukončila na Pf v Olomouci bakalářské studium učitelství anglického jazyka pro základní školy a mám praxi 16 let.Jak mi bylo vysvětleno-pedagog musí mít Mgr. Pokud by byl Ing. tak to se bere jako Mgr. Na celoživotním vzdělávání si klidně můžete rozšírit aprobaci na SŠ,ale musíte mít už Mgr.
Ano souhlasím,studium a dodělání si Mgr. není k mání.......

A jak na jednom diskusním foru uvedl jedn muž.....bakalář je nic.

Znám ze své praxe spousty Mgr. s jinou aprobací ,kteří vyučují jazyk, ale oni si nikdy nekoupili třeba lepší slovník, nemluvím o nějaké četbě v originále- a třeba i řeší,zda he go nebo he goes.....což je nám jasné,ne?
A u mne je zvláštní i to,že Olomouci akreditace skončila- a návazné studium není.A nebude.Škoda,že MŠMT se neřídí i skutečnými potřebami.Třeba já jsem 'krotila' třídu,kterou příchozí absoloventka Mgr. nezvládala.Ale to je jiná kapitola.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Potřebuji pedagogické minimum pro výuku na SŠ?
PříspěvekNapsal: stř 19. led 2011 14:57:48 
Omlouvám se že píšu do této odpovědi, ale hledám po celém webu odpověď. Vystudoval jsem ekonomickou školu s titulem Bc. Chtěl bych ale učit, na základní škole TV a matematiku, informatika. Dříve prý stačilo pedagogické minimum a byl jste brán jako učitel. Je tomu tak i dnes? Nebo musím mít vystudovaný obor přímo učitelství na pedagogické fakultě? Děkuji


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Kvalifikace učitele ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 24. led 2011 13:27:23 
Dobrý den,

vystudovala jsem Učitelství pro střední školy, obor: Učitelství matematiky pro SŠ a Učitelství informatiky pro SŠ. Nyní nastupuji na 2. stupeň ZŠ a podle informací školy jsem kvalifikovaná i pro výuku na základní škole, a to podle paragrafu 8, písmeno c).

Jelikož nemám na Diplomu doslovně uvedeno, že se jedná o Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy, mám být zařazena do kategorie 5? Zajímala jsem se o rozšiřující studium pro jiný druh školy, ale bylo mi oznámeno, že toto studium se týká učitelů ZŠ, kteří chtějí vyučovat na SŠ.

Zatím získávám jen rozporuplné odpovědi. Má někdo podobnou zkušenost? Děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: úte 25. led 2011 21:17:46 
Dobrý den, mám trochu podobný dotaz jako p. Honza. Shlédla jsem mzdové tabulky učitelů a nedokáži přijít na to, do které třídy spadá člověk, absolvent bez praxe, který má vysokoškolské bakalářské vzdělání, ale ne v pedagogickém oboru. Vyšla mi platová tabulka s 1. odstavcem (praxe do 6 let.) a bohužel 3 třídy a to 10, 11, 12, a \\babo raď\\ která má být ta správná, protože podlé té se odvíjí plat. Hledám to jen tak pro zajímavost. Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: stř 26. led 2011 12:03:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Zařazení do tříd se řídí katalogem prací, kdy je pracovník zařazen podle "nejtěžší" práce, kterou vykonává- záleží na konkrétní náplni práce, takže proto 10- 12, pokud nemá pedagogické vzdělání, chybí mu kvalifikace a podle zákona se případně odečítají roky ( tj. odrazí se zařazení ve stupních). Nu a kvalifikovanost Vám přiznává ředitel na základě předložených dokladů a platné legislativy.....


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace učitele ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 11:12:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:26:01
Příspěvky: 169
Kateřina píše:
Dobrý den,

vystudovala jsem Učitelství pro střední školy, obor: Učitelství matematiky pro SŠ a Učitelství informatiky pro SŠ. Nyní nastupuji na 2. stupeň ZŠ a podle informací školy jsem kvalifikovaná i pro výuku na základní škole, a to podle paragrafu 8, písmeno c).

Jelikož nemám na Diplomu doslovně uvedeno, že se jedná o Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy, mám být zařazena do kategorie 5? Zajímala jsem se o rozšiřující studium pro jiný druh školy, ale bylo mi oznámeno, že toto studium se týká učitelů ZŠ, kteří chtějí vyučovat na SŠ.

Zatím získávám jen rozporuplné odpovědi. Má někdo podobnou zkušenost? Děkuji.

Záleží co máte na dokladech zapsáno a důležité je, kdy jste studium ukončila. Pokud před rokem 2005 - posuzuje se dosažené vzdělání jinak.

_________________
Jitka Krausová, moderátor


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 11:20:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:26:01
Příspěvky: 169
Jana píše:
Dobrý den, mám trochu podobný dotaz jako p. Honza. Shlédla jsem mzdové tabulky učitelů a nedokáži přijít na to, do které třídy spadá člověk, absolvent bez praxe, který má vysokoškolské bakalářské vzdělání, ale ne v pedagogickém oboru. Vyšla mi platová tabulka s 1. odstavcem (praxe do 6 let.) a bohužel 3 třídy a to 10, 11, 12, a \\babo raď\\ která má být ta správná, protože podlé té se odvíjí plat. Hledám to jen tak pro zajímavost. Jana

Zdravím Janu a zkusím odpovědět. Od 1.1.2011 platí novela platových předpisů (NV č.381/2010 Sb.) kde jsou pro pedagogy dvě platové tabulky(příloha č.4 a 5). Posuzování kam zařadit učitele se zkomplikovalo už proto, že nesmíme zapomenout na platná ustanovení zákona o ped. pracovnících. Zařazení se vždy odvíjí primárně podle výkonu práce( tedy kde učí a co učí) a pak teprve se posuzuje dosažené vzdělání a praxe. Ať žijí inovace :-)

_________________
Jitka Krausová, moderátor


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Potřebuji pedagogické minimum pro výuku na SŠ?
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 11:49:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:26:01
Příspěvky: 169
Honza6 píše:
Omlouvám se že píšu do této odpovědi, ale hledám po celém webu odpověď. Vystudoval jsem ekonomickou školu s titulem Bc. Chtěl bych ale učit, na základní škole TV a matematiku, informatika. Dříve prý stačilo pedagogické minimum a byl jste brán jako učitel. Je tomu tak i dnes? Nebo musím mít vystudovaný obor přímo učitelství na pedagogické fakultě? Děkuji

Dobrý den,pokusím se Vám nastínit realitu :-): ustanovení §8 zákona o ped. pracovnících(ZPP) požaduje u uč. 2.st. ZŠ VŠ vzdělání v magisterském studijním programu. Pokud učitel - "odborník" vyučuje předmětům, které svým charakterem neodpovídají absolvovanému studijnímu oboru, nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace, ani v případě, že si doplní požadovanou pedagogickou způsobilost. Ped. pracovník, který nezískal odbornou kvalifikaci přísluší platový tarif podle přílohy č.5 NV č. 381/2010Sb. A opět zde platí nutnost doplnit si patřičné vzdělání do konce roku 2013 ( § 32 písm.b) ZPP).Pokud do této doby učitel studium nezahájí a pak úspěšně nedokončí, nebude moci nadále přímou pedagogickou činnost vykonávat.Tolik stávající předpisy

_________________
Jitka Krausová, moderátor


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kvalifikace a aprobace na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 19:35:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Citace:
Více než 3000 pedagogických pracovníků v celé ČR bude moci v průběhu let 2011 – 2014 získat odbornou kvalifikaci nebo si ji zvýšit, popř. rozšířit v projektech operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ (OP VK).

Možná, že v této informaci MŠMT najdete něco pro sebe, Jano a Honzo...

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron