Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 12:23:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Nedávno jsem četl vyznání jednoho vysokoškolského studenta. POsuďte sami:
"Nedávno jsem si postěžoval didaktikovi společenských věd, že mě studium tohoto předmětu na vysoké škole pomalu, ale jistě přestává bavit, protože je to „zakuklená filosofie“, která je do nás, studentů, „tlučena“ hlava nehlava. Mrzí mě, že je stále bazírováno na encyklopedických znalostech a je opomíjen ten rozměr, který získává na váze na úrovni základního i středního školství – rozvíjení kompetencí. Byl jsem ujištěn, že studium filosofie je velmi potřebné (jak jinak) a že vše, co spadá do předmětu základy společenských věd, vyrůstá z filosofie a její dobrá znalost je proto pro učitele tohoto předmětu (tedy pro mě) naprosto základní. „Ano, tomu rozumím“ – zněla má odpověď. „Nicméně, jak mohu využívat filosofii jako podklad pro politologii, sociologii, ekonomii, právo a další obory, když s ní neumím pracovat?“, dovolil jsem si ještě jeden dotaz. „Budu mít sice hluboké znalosti a vědomosti, co se týče filosofů, jejich názorů a myšlenek, ale nebudu je umět použít, protože metodiku mě nikdo nenaučí.“ poměrně zoufale jsem se snažil vysvětlit didaktikovi svůj pohled. Naivně jsem doufal, že člověk, který se didaktikou zabývá, by to mohl pochopit. „To přijde, až budete učit.“ Tak takhle odpověď mě dorazila."
http://www.ceskaskola.cz/2009/06/jakub- ... delat.html
Tak tak to vypadá na vysokých školách. Co se s tím dá dělat? Plní VŠ zakázku: připravit studenty k pedagogické profesi? Nebo mají snad jinou?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 20:12:56 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý večer, já nevím, jak to vypadá na současné Vš, ale dobře si pamatuju na chvění v hlase , když jsem poprvé nastoupila do první třídy a bylo 1.žáří.
Všichni byli plni očekávání, fotoaparáty bleskaly, kamery natáčely a já tušila, že za 20 let, až bude Jaroušek promovat, se zase celá rodine sejde a pustí si ten záznam, když šel ten náš kluk do první třídy...
Bylo to pro mne hrozné trauma celý přípravný týden a opakovalo se to při třídních schůzkách. Výhodou je, že při studiu "národky" jsme se asi toho praktického naučili přeci jen více. Já jsem se třeba konečně naučila krásně psát písanky :D .
Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: pon 22. čer 2009 16:01:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Nevidím to až tak černě. V posledních letech se u nás pravidelně střídají studentky posledních ročníků VŠ na praxi. Většina z nich hledá poctivě cestu k dětem, snaží se vnést do třídy něco nového a neotřelého z metod. Přiznám, jsou to budoucí kolegyně na prvním stupni. Sám po nástupu do praxe jsem byl nucen odhodit většinu naučeného a vyšlapávat si vlastní cestu (jsem klidný, na VŠ je situace stabilní). Ale to je asi dobře, nebo ne?

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: pon 22. čer 2009 19:54:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Lubomír Šára píše:
Nevidím to až tak černě. ... Sám po nástupu do praxe jsem byl nucen odhodit většinu naučeného a vyšlapávat si vlastní cestu (jsem klidný, na VŠ je situace stabilní). Ale to je asi dobře, nebo ne?


Dobrý večer,
zarazil mě Vaše smíření s tím, že vše (nebo téměř vše), co jste se musel naučit na VŠ jste po nástupu do praxe musel odhodit. A to je dobře?
Pak se tedy ptám, proč bylo třeba strávit 4 roky něčím, co nebudu potřebovat? Není to plýtvání časem, energií, možnostmi?

Studovala jsem dálkově, a tak jsem měla jednu výhodu/nevýhodu (jak se to vezme). Věděla jsem, co potřebuji a mohla jsem filtrovat. Jasně, musela jsem se naučit vše, ale když jsem věděla, že TOHLE potřebovat nebudu, okamžitě po složení zkoušky letěly všechny podklady do sběru a já urychleně "čistila hlavu" na něco důležitého. V opačném případě jsem studovala pečlivěji, katalogizovala všechno potřebné a po složení zkoušky vše se stejnou pečlivostí ukládala.

"Deňáci" takovou možnost nemají. Pak ale prožívají již zmíněné pocity: frustrace, zoufalství, předčasné vyhoření. Přijdou do školy s vidinou, že budou učit a ejhle, ono toho učení možná až zas tak není. Myslí si, že je všichni žáci budou nadšeně poslouchat, budou s nimi spolupracovat, budou aktivní a pracovití... a co je čeká? Nechám na fantazii každého z vás...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2009 6:22:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Možná jsem se ne příliš přesně vyjádřil. Po nástupu do praxe jsem skutečně potřeboval asi třetinu získaného na VŠ. Ale v průběhu praxe jsem nacházel některé aspekty ze studia, které jsem dále využil. Člověk nikdy neví, kdy bude to či ono potřebovat. Proto si rozhodně nemyslím, že bych strávil 4 roky denního studia zbytečně.
V úvodu vyjádřené stesky bych rozšířil i na další obory. Oba mí synové jsou vystudovaní jinde a fňukají podobně. Takže to není záležitost jen našeho oboru. ;)

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2009 21:24:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Dobrý večer,
také já jsem si prošla podobnými pocity zoufalství z toho, že se učím jen teorii, kterou většinou hned po zkoušce vypustím a navíc mám pocit, že ji ve své práci až tak nepoužiji. Samozřejmě vím, že všeobecný přehled učitel mít musí. Rozhodující však pro mne vždy bylo umět předat látku dětem. Forma, jakou zvolím, aby to děti bavilo. Myslím, že to nás na PF neučili. Cítila jsem ale velkou výhodu nás studentů, kteří absolvovali SPgŠ. Zde jsme na práci s dětmi po praktické stránce byli připraveni výborně a měli velký náskok před gymnazisty. Určitě nám chyběl i osobnostní rozvoj.Právě to stoupnutí mladé slečny učitelky před rodiče, kteří jsou starší než ona, byl hrozným zážitkem, na který jsem připravena ze školy nebyla a musela jsem se s ním popasovat sama.
Zdraví Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: sob 27. čer 2009 21:46:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Mám pocit, že škola nedělá z člověka učitele, protože už jím dávno je. Zkrátka to v něm už "musí být" a škola jen rozšíří jeho připravenost. Praxí se získávají jen další a další zkušenosti. Slávka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: ned 28. čer 2009 8:54:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,

opakovaně slýchám, že studenti volají po praxi. Myslím, že by v tom nebyl z naší strany žádný problém. Kdyby za vámi přišli zástupci fakulty s žádostí, odmítli byste? Předpokládám, že z nás asi nikdo.

Jasně, všichni chápeme, že je to další zátěž pro učitele i žáky. Ale myslím si, že když překonáme tu představu, že hospitující chce vidět "nacvičené a dokonalé divadlo", že nesmíme ani my ani děti udělat jedinou chybu, pak se atmosféra v mnohém odlehčí.

Asi před měsícem jsem měla ve třídě na tři vyučovací hodiny studentky filozofické fakulty. Dobrá, přiznávám, že jsem vybírala ze zajímavějších aktivit (studentky nechtějí vidět shrbená záda žáků při diktátu). Ale zkušenosti s ukázkovými hodinami mne naučily, že hospitující:
[*]chtějí vidět i chyby, zajímá je, jak na ně učitel a žák reagují;
[*]většinou netuší, jak by měla v ideálním případě vypadat zvolená aktivita, takže se jim povětšinou líbí tak jak je, ačkoli já jsem na sebe naštvaná, že to mohlo (a mělo) být tak a tak;
[*]hospitace (nejlépe dlouhodobějšího rázu) nahradí spoustu biflování.

Vím, že průběžné praxe jsou standardem na středních školách (studovala jsem SPgŠ v Praze). Jak to probíhá při denním studiu na VŠ? Stráví studenti alespoň tři týdny ve své třídě?

Další problém průběžných praxí vidím v termínu. Skoro vždy probíhaly na střední škole v červnu. Je to tak i u vysoškolského studia?
Všichni víme, jak vypadá výuka v červnu...

Reforma probíhá v základním školství, teď pomalu vstupuje do středního školství. Nevím, jestli ten postup neměla být jak odspoda (tedy od nás), tak shora. Nebo mi nějaká ta reformička unikla? :?:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 20:29:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
No nazdar, to se nám chystají do škol pěkní kompetenční komsomolci. To je náhodou úspěch pedagogických fakult na poli Reformy. ;-)

Ne, teď vážně. Občanskou výchovu a výchovy další je opravdu třeba hodně metodologicky zaměřit. Studenta docela chápu. (Vím, o čem mluvím, kdysi jsem absolvoval dva semestry tohoto oboru a bylo to hodně suché.)

Teď úkrok stranou:bylo by záhodno, kdyby už do škol nastupovali aprobovaní výchováři, zatím to moc slavné není. Pokud vím, tak často slouží občanky a rodinky k dorovnání úvazku... i když kompetence se určitě vesele rozvíjejí.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: "To přijde až budete učit." - příprava učitelů na VŠ
PříspěvekNapsal: čtv 09. črc 2009 9:30:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Dobrý den všem.
Opět jsem si k vám "odskočila" z předškolky. Nedá mi, abych se nesvěřila se svou zkušeností z průběžné pg. praxe. Měla jsem na třídě studentku ped. fakulty ( 3. ročník) a byla jsem v šoku, když mi nastínila pokyny z fakulty. Vědí vůbec profesoři na VŠ, jak vypadá praxe na školách? Já o tom tedy přesvědčena nejsem - alespoň co se týkalo této konkrétní fakulty. Na mat. školách se již pracuje zcela jinak, než v minulých letech, ale ona studentka byla nucena pracovat stále "postaru". Celý den musela mít rozepsaný v denní přípravě přesně aktivitu po aktivitě tak, jak by měla údajně probíhat - ranní hry, ranní cvičení, řízená činnost ( rozumová vých, matematické představy, ...apod.). Vše v daném časovém úseku. Kdo alespoň trochu ví, jak je postaven RVP PV pochopí, že tady je něco špatně... Tak co s tím :?: Jak mají být potom studenti připraveni na svou profesi, když sami nevědí, co je správně a co špatně :?:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron