Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 19:21:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
Děkuji těm několika z Vás za odpovědi v tomto úseku Portálu. Připomínám, že jsem položil otázky, zejména jak je možno ve škole navodit prostředí pro tvorbu nějakých hodnot, vč. hodnot etiky, morálky a společenské odpovědnosti. Jak tedy na to? Stačí zavést další předmět? Děkuji!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 19:22:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. úno 2011 10:41:40
Příspěvky: 8
Suhlasím s Vámi. Můj návrh je v současné době nerealizovatelný. Ale je to jediné možné skutečně funkční, spolehlivé a časem ověřené řešení.
Žádné jiné řešení problému neexistuje. Bohužel. Nikdo nedokáže nic nového a funkčního vymyslet a realizovat. Etická výchova je MARNÝ pokus, v podstatě založený na hodnotách křesťanství, na kterém vlastně stojí celá naše kultura.
A nakone úsměvná poznámka pro odpůrce křesťansví, hlavně pro učitelky. Kdyby se u nás nerozšířilo křesťanství byl zde zde s vysokou pravděpodobností Islám.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 19:48:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
František Polášek píše:
Ale je to jediné možné skutečně funkční, spolehlivé a časem ověřené řešení.
Žádné jiné řešení problému neexistuje. B

Bereme Váš názor samozřejmě vážně.
Můžete prosím pro ostatní diskutující připojit svoje argumenty, na základě čeho jste došel k názoru, že to je "spolehlivé a časem ověřené řešení" a že jiná možnost neexistuje? Disponujete nějakými daty, analýzami nebo něčím podobným, z čeho bychom se mohli dozvědět více?
Předem díky za doplnění.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 20:50:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. úno 2011 10:41:40
Příspěvky: 8
Je to jen vlastní prožitá celoživotní zkušenost a vypozorovaný čím dál větší úpadek morálky mládeže. Ten vám můžou možná potvrdit pedagogové.
Nevím jaké jsou jednotky morálky, mravů a úpadku.
K tomu, že náprava bez křesťanské výchovy není možná a že ji žádná etická výchova nenahradí mně vede moje intuice. Ta se používá v obzvláště obtížných a těžko argumenty prokazovatelných případech a hledání jejich řešení.
Takže žádné regulerní podklady Vám nemůžu dodat.
Nakonec počkáme jestli se zde objeví někdo kdo by se mnou souhlasil, ale příliš velké naděje si nedělám.
Považuji ale za svoji povinnost se tímto způsobem k problému vyjádřit. S projevy úpadku morálky a poklesu kvality žáků se setkávám v životě často.
Žáci ani pedagogové za tento stav nemohou. A ministerstvo chrlí zoufale jednu nefunkční reformu za druhou.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: sob 05. úno 2011 22:14:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Dobrý den, pane Františku. Odpovím kontroverzní otázkou. Já žiji v kraji, kde je většina lidí "nevěřících"(promiňte tu zjednodušenou formulaci), jinde - v řadě moravských a slezských regionů naopak převažuji lidé věřící a "náboženství" se ve školách učí. Je nějaký důkaz, že jsou zde žáci morálnější, máme důkazy o účinku této výchovy?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: ned 06. úno 2011 3:35:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. úno 2011 10:41:40
Příspěvky: 8
Paní Hladíková, zde je můj "důkaz", který bude mnohým k smíchu a budou se směrem ke mně třeba klepat do čela.
Rozdíl vidím např. na zahraničmích dovolených kde byly celé školní třídy. Markantní rozdíl byl mezi žáky ze severní a jižní Moravy. Ve prospěch jižní Moravy. Vidět to bylo v chování dětí v autobuse a na místě samém. Škoda, že jsem si neschoval kontakt na školu a paní učitelku, která s dětmi byla. Poslal jsem tehdy řediteli školy pochvalu pro žáky a paní učitelku.
Dá se říct že morálku zde rozvrátili komunisti pro roce 1948, když začali potlačovat náboženství. To považuji za daleko horší katastrofu pro národ než úpadek ekonomiky. Následky vidíme dnes ve všech oblastech života a to čím dál víc a mnozí na vlastní kůži.
Moje pozorování je z běžného života a nedá se vtěsnat do nějakých tabulek a důkazů číselně vyjádřených, jak požaduje moderátor diskuze. Kromě toho při hovoru s mnohými občany se na mém názoru většinou shodujeme. ALE chce to se ptát lidí, kteří mají životní zkušenost v této oblasti. Tak jako já se k věci lidé stydí vyjádřit a bojí se že by se zesměšnili. Moje příspěvky jsou taková morální beletrie. Nebo román na pokračování se špatným koncem a jdou proti naordinovanému, křečovitě jásavému duchu doby.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: ned 06. úno 2011 9:57:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
František Polášek píše:
Pokud nebude v rodinách a na školách zavedena od útlého věku povinná náboženská výchova, můžou pedagogové používat nejmodernější metody výuky a nebude to nic platné.


Také jsem z jihu Moravy. Žáci navštěvující náboženství nejsou ani mravnější, ani ukázněnější. Často naopak.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne ned 06. úno 2011 12:56:38, celkově upraveno 2
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: ned 06. úno 2011 10:22:32 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Argumenty, které by mohly padnout tady, najdete ve velmi obsáhlé diskuzi na toto téma, kterou jsme na Metodickém portálu pořádali už v první polovině roku 2009 - ZDE. Doporučujeme k nahlédnutí!

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: ned 06. úno 2011 11:52:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. úno 2011 10:41:40
Příspěvky: 8
V odkazované diskuzi jsem si vybral následující:
viewtopic.php?f=433&t=7717&start=50
Petr Zámečník Předmět příspěvku: Etická výchova je nesmysl.Napsal: sob 17. led 2009 14:02:36
Citace:
Skutečná etika nejde naučit, nebo pochopit. Tato je vnitřním bohatstvím člověka a je neoddělitelná od jeho osobního, byť i neuvědomělého vztahu v otázce odpovědnosti autoritě BOHA. Stát se křečovitě brání kontroverzní otázce existence, nebo neexistence BOHA. ... Církve jsou zde pouze trpěny jako přeživší artefakty, jimž není upírán jistý společenský pozitivní vliv. Jejich moc a roli převzal hbitě stát, který však nedokáže pozitivně působit na morální kredit svých občanů, protože jim nemůže nabídnout nic než dodržování zákonů, které ale nemají duchovní oporu desatera.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne ned 06. úno 2011 12:17:34, celkově upraveno 2
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Etika jako povinný předmět?
PříspěvekNapsal: ned 06. úno 2011 12:25:31 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Díky za citaci z fóra, pro ostatní znovu upřesním, že se jedná o již několikrát zmiňovanou obsáhlou diskuzi, kterou najdete v archivu ZDE.
Pane Polášku, znovu díky za názor, který tu směřujete k učitelské obci. Je to jeden z možných názorů, viz předchozí příspěvky v tomto tématu a viz fórum v archivu. Nicméně o roli církví a státu a o existenci boha tu diskutovat nebudeme.
Mluvíme o tom, jak etickou výchovu prolínat výukou ve školách, jakým způsobem. Ve školách, kde se učí děti z různého rodinného (a ostatně i národnostního) zázemí.

Etická výchova byla zavedena jako tzv. doplňující vzdělávací obor do RVP ZV, jak víme. Vraťme se k tomu, co v tomto tématu zaznělo nedávno:
Petr Koubek píše:
... Připomínám, že jsem položil otázky, zejména jak je možno ve škole navodit prostředí pro tvorbu nějakých hodnot, vč. hodnot etiky, morálky a společenské odpovědnosti. Jak tedy na to? Stačí zavést další předmět?

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: