Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pon 12. zář 2011 9:14:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
jsem přesvědčena, že tematické plány jsou i v době kurikulární reformy nutností. Ale záleží na tom, v jaké podobě a co se nimi "děje". Pokud by to měl být rozpis učiva do měsíců, který se na začátku školního roku vypracuje, pak ho někdo strčí do šuplíku a "děj se vůle boží" - vyndají se, až přijde inspekce...
Na škole jsme tematické plány také vypracovávali. Na začátku roku obsahovaly měsíc, učivo - téma, průřezová témata (okruhy)- neměnné. Na konci měsíce si do svých plánů každý učitel zapsal - vyhodnotil, které metody a formy ve své třídě a v daném předmětu použil a evaluaci (jakým způsobem - doložitelným - zjistil, že vše plánované uskutečnil.
Druhý (a další) rok (y) převzal takto zpracované plány kolega (kolegyně)v daném předmětu a ročníku. Každý věděl, že tři sloupce jsou povinné, metody a formy byly náměty...V případě, že další učitel použil jiné metody a formy (jiná třída, jiné podmínky, jiné formy...) na konci měsíce dopsal své použité metody i evaluaci. V průběhu let nám vznikla databáze možností metod a forem práce k jednomu tématickému celku nebo průřezovému tématu..Plány jsme zpracovávali v elektronické podobě. Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pon 12. zář 2011 9:19:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Radek Sárközi píše:
Upřesnění: Učitelé pokračují v plánování výuky skrze témata učiva, jak to museli dělat v době osnov. I když nyní mají učit podle svých ŠVP, používají stejné tematické plány jako před tím, případně jen mírně upravené. Nadále plánují témata "učiva", místo toho, aby plánovali "cestu ke konkrétnímu očekávanému výstupu". Řada ředitelů nutí všechny učitele ve škole tvořit tematické plány v podobě, jakou měly před reformou... Často ani nevědí, že už se nemusejí tvořit!


To, že se to děje někde, neznamená, že se toto tvrzení dá zobecňovat!
To, co popisujete, není chyba reformy (tudíž je na její závadu), ale chyba (či nepochopení) vedení školy!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pon 12. zář 2011 10:08:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Mgr. Dana Svobodová píše:
Radek Sárközi píše:
Upřesnění: Učitelé pokračují v plánování výuky skrze témata učiva, jak to museli dělat v době osnov. I když nyní mají učit podle svých ŠVP, používají stejné tematické plány jako před tím, případně jen mírně upravené. Nadále plánují témata "učiva", místo toho, aby plánovali "cestu ke konkrétnímu očekávanému výstupu". Řada ředitelů nutí všechny učitele ve škole tvořit tematické plány v podobě, jakou měly před reformou... Často ani nevědí, že už se nemusejí tvořit!


To, že se to děje někde, neznamená, že se toto tvrzení dá zobecňovat!
To, co popisujete, není chyba reformy (tudíž je na její závadu), ale chyba (či nepochopení) vedení školy!


Plánovat je potřeba. To snad nebudeme zpochybňovat. Otázkou je jak to udělat, aby to bylo funkční. Na některých školách jsem viděl takový přístup: učitelé si zkopírovali osnovy svého předmětu a doplnili: časové rozvržení témat, kompetence a průřezová témata už konkrétně k jednotlivým výstupům, metody a poslední sloupec byl věnován hodnocení. Tyto přidané sloupečky si vyplňovali tužkou a bylo to jednak plánování, ale zároveň evaluace jejich hodin. Pokud si hodinu naplánovali a nevyšla jim podle jejich plánu - bylo to jejich poučení a mohli to poopravit pro příští rok. Vždyť se to pořád učí. Podle ŠVP učili jedenkrát, možná dvakrát. Vedení to nechtělo odevzdávat, ale bavili se o tomto jejich plánu při hospitacích. Jaké vy máte zkušenosti s plánováním výuky?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pon 12. zář 2011 14:34:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Proto bych doporučoval zrušit označení "tematické plány". Změnil bych ho třeba na "plán výuky podle ŠVP"... Bylo by jasné, že učitelé mohou nyní zpracovávat něco jiného, než dříve museli :-)

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: úte 13. zář 2011 20:08:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Mgr. Jan Zouhar píše:
Mgr. Dana Svobodová píše:
Radek Sárközi píše:
Upřesnění: Učitelé pokračují v plánování výuky skrze témata učiva, jak to museli dělat v době osnov. I když nyní mají učit podle svých ŠVP, používají stejné tematické plány jako před tím, případně jen mírně upravené. Nadále plánují témata "učiva", místo toho, aby plánovali "cestu ke konkrétnímu očekávanému výstupu". Řada ředitelů nutí všechny učitele ve škole tvořit tematické plány v podobě, jakou měly před reformou... Často ani nevědí, že už se nemusejí tvořit!


To, že se to děje někde, neznamená, že se toto tvrzení dá zobecňovat!
To, co popisujete, není chyba reformy (tudíž je na její závadu), ale chyba (či nepochopení) vedení školy!


Plánovat je potřeba. To snad nebudeme zpochybňovat. Otázkou je jak to udělat, aby to bylo funkční. Na některých školách jsem viděl takový přístup: učitelé si zkopírovali osnovy svého předmětu a doplnili: časové rozvržení témat, kompetence a průřezová témata už konkrétně k jednotlivým výstupům, metody a poslední sloupec byl věnován hodnocení. Tyto přidané sloupečky si vyplňovali tužkou a bylo to jednak plánování, ale zároveň evaluace jejich hodin. Pokud si hodinu naplánovali a nevyšla jim podle jejich plánu - bylo to jejich poučení a mohli to poopravit pro příští rok. Vždyť se to pořád učí. Podle ŠVP učili jedenkrát, možná dvakrát. Vedení to nechtělo odevzdávat, ale bavili se o tomto jejich plánu při hospitacích. Jaké vy máte zkušenosti s plánováním výuky?


A co sloupeček na doporučenou teplotu a vlhkost vzduchu? Honzo, není tohle už přeplánované?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: čtv 29. srp 2013 20:49:35 
Dobrý den, tématické plány ve škole po učitelích nevyžaduji. Máme jasně dané očekávané výstupy a obsah učiva v ŠVP. Tématické plány zatěžují učitele na začátku školního roku, kdy mohou energii věnovat úplně něčemu jinému.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pát 30. srp 2013 0:05:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Přesto si myslím, že plánovat výuku je nutnost. Tedy promyslet si ji hlouběji, než jak je to napsáno v ŠVP, a s dostatečným předstihem.

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: pát 30. srp 2013 16:43:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
midzi píše:
Dobrý den, tématické plány ve škole po učitelích nevyžaduji. Máme jasně dané očekávané výstupy a obsah učiva v ŠVP. Tématické plány zatěžují učitele na začátku školního roku, kdy mohou energii věnovat úplně něčemu jinému.

Nikdy mě tematické plány nezatěžovaly, naopak. ŠVP mi sice říká, CO mám učit, ale už mi neukazuje, jak smysluplně propojit učivo a navázat na znalosti, které žák získá v jiném předmětu. Díky tematickým plánům jsem si mohla předem rozvrhnout (a třeba i zpřeházet) učivo tak, aby mělo logickou návaznost.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Tematické plány
PříspěvekNapsal: sob 31. srp 2013 11:01:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Pavlína Hublová píše:
midzi píše:
Dobrý den, tématické plány ve škole po učitelích nevyžaduji. Máme jasně dané očekávané výstupy a obsah učiva v ŠVP. Tématické plány zatěžují učitele na začátku školního roku, kdy mohou energii věnovat úplně něčemu jinému.

Nikdy mě tematické plány nezatěžovaly, naopak. ŠVP mi sice říká, CO mám učit, ale už mi neukazuje, jak smysluplně propojit učivo a navázat na znalosti, které žák získá v jiném předmětu. Díky tematickým plánům jsem si mohla předem rozvrhnout (a třeba i zpřeházet) učivo tak, aby mělo logickou návaznost.


To samozřejmě možné je. Otázkou je ale povinnost vytvářet tematické plány. Jakmile je tato povinnost na škole zavedena plošně, jsou takové plány snadnou kořistí pro vnější kontrolu (třeba inspekce). Nechť si tematické plány vytváří každý dle své potřeby.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: