Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 20:42:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Pořád mi zde ale chybí plynulá návaznost jednoho písmene na druhé. Vadí mi, že se každé písmeno musí psát zvlášť :idea: :!: To podle mne není písmo psací ale tiskací v psané podobě :roll: :!:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 21:17:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Toho navazování se také bojím. Pokud se Comenie nevyzkouší v praxi, tak se asi nic nezjistí. Jak jsem psala, mám ten pocit, že se Comenií již píše. Zkusím zjistit informace, jak dětem navazování jde.

Jsem ráda za další názor!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 22:54:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 14:14:52
Příspěvky: 20
KE TVARU PÍSMEN (Comenia Script versus současné psací):
Promítněte si, prosím, v počítači (nebo na folii) běžná psací písmena do písmen Comenia Script, pěkně jedno do druhého, zvýrazněte shodné přímky a křivky. Posuzujte striktně jen jejich geometrické tvary. Aby Vás nesvádělo, že bezpečně znáte jejich význam, výsledek o 90°pootočte. Ještě se Vám zdají tolik podobná ??? Opravdu všechna ? Kolik procent ?

Člověk, který variantu provázaných písmen s kličkami nikdy v životě neviděl, bude mít problém.
Písmena se mu budou slévat, na první pohled nepozná, která linka patří ke které křivce či smyčce. Seženete-li cizince, jenž latinku nezná (asi nějakého Asijce nebo Afričana z odlehlých částí kontinentu, :P ne trhovce !), budou mu připadat odlišná. Přesně tak na tom bude malé dítě (a ani nemusí být „vlčí“), které seznámíte pouze s Comenia Script (to odpovídá tiskacímu písmu). Rozumíte mi konečně ?

Signifikantní výsledky získáte jen rozsáhlým výzkumem zahrnujícím nejlépe několik tisíc lidí z různých sociálních vrstev, z různých krajů a obcí s rozdílným počtem obyvatel. Ovšem je to pracné. Vaše osobní pocity nestačí, těmi neohromíte ani ve své diplomové práci, paní Ventová.

Normální rodiče se vždycky budou snažit svým dětem vyjít vstříc, proto se Comenia Script naučí nebo naopak naučí své děti normálně psát.

Je hezké, že si z gymnázia leccos pamatujete, také to není tak dávno, co jste ho na Praze 10 ukončila. Zkušenosti, které mám já, jsou odlišné. Mezi mými dětmi a jejich spolužáky funguje čilá výměna materiálů. A často si je pouze skenují. Jsou vesměs psány psacím písmem, které je mnohdy až překvapivě čitelné. Ono se totiž sice ve třetí třídě zhoršuje, ale jak motorika a mozek vyzrávají, opět se stává čitelným. A znám-li správný vzor, jak už jsem poznamenala dříve, přečtu téměř cokoliv. Někdy dokonce i to svoje :lol:

VÍCE PŘIPOMÍNEK NAJDETE VE FOTOGALERII NA:
http://www.facebook.com/group.php?gid=331294296977&ref=ts


Naposledy upravil Martina Moudrá dne pát 01. říj 2010 10:53:15, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 23:03:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Nevím, odkud a zda mne znáte, ale mám ten pocit, že Vaše INFO o mém studiu na gymnáziu je mylné. Kde jste ho zjišťovala?

Na mé otázky neodpovídáte. Kolik let máte odučeno?

Mám pocit, že se naše diskuse míjí účinkem. Zřejmě jste zkušená učitelka prvopočátečního psaní a čtení, to já zatím bohužel nikoli.

Neprovedla jsem celostátní, nebo celosvětový výzkum. Ani nebudu nikoho přesvědčovat.

Kdyby i doktoři zůstali u jistých medicinských přístupů, nikam by se neposunuli. To, co se nevyzkouší, tak nemůžeme hodnotit jako úspěšné či nikoli.

Mohu se ještě zeptat, kolik rukopisů jste viděla za svou kariéru učitelky? Nebo kolik výzkumů jste provedla, že máte tak dokonalý přehled o tom, jak píší obyvatelé ČR v dospělosti?

Nechci svou prací ohromovat. To přeci jako absolventka PedF víte, že na tomto principu se práce nepíší.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 23:34:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Mám trochu obavy, aby se tato diskuse neodebrala jiným směrem. Chtěla jsem zjistit, co si kdo myslí o novém psacím vzoru, zda by ho využil. Proč ano, proč ne. A zda o novém vzoru učitelé vědí, protože se o něm zase tolik do 7.2. nemluvilo.

Vím, že jsou lidé, kteří zůstanou u svého přesvědčení. A mým cílem nebylo ani nikoho přesvědčovat. Já jsem Comenii nakloněná, přestože jsem zpočátku váhala. Ale myslím, že by měla dostat šanci.

Doba jde kupředu, i vývoj písma se určitě nezasekl. Co myslíte?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2010 0:31:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Jen pro pořádek, slečno Kamilo, ani Vy neodpovídáte na dotazy. Ptala jste se mě, co mohu konkrétně napsat o své pracovní náplni. Ve své odpovědi jsem Vás vyzval, abyste i Vy napsala něco o sobě, což jste cudně přešla mlčením.
Několik Vašich posledních reakcí se zdají bát poněkud podrážděné, začínají být osobní a začíná se vytrácet merit věci. Docházejí Vám argumenty na jasné, logické a zdůvodněné námitky proti změně vzorů psacího písma? :mrgreen:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2010 8:17:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 14:14:52
Příspěvky: 20
Nemá to cenu, paní Ventová. Místo, abyste své oponenty umlčela věcnými argumenty, sklouzáváte do osobní polohy. Přistoupíme-li na Vaši hru, zlobíte se.
Nezáleží ani tak na metodách, jako na přístupu. A v tom vašem chybí objektivita, proto tak vehementně hájím opačný názor a tiše doufám, že Vám to dojde a přestanete bagatelizovat námitky, jež se Vám jaksi nehodí.
Očekávala bych, že člověk, který diskusi vyvolá, patrně zná odpovědi alespoň na část otázek, které nevyhnutelně vyvstanou (provázanost písmen, jejich tvar a kompatibilita se současným vzorem, technika psaní, způsob zavedení změny do praxe, atd.... viz. četné předešlé příspěvky, které byly opomenuty). Zkoumáte-li, zda je čas změnit psací písmo, asi znáte kriteria, podle nichž je možné to posoudit. Proč je tedy neprozradíte ? Místo jasných odpovědí na logické dotazy mlžíte a odvádíte pozornost čtenářů jinam.
Ještě vám prozradím další ze svých převratných objevů :lol: , aby řeč nestála. Otázky ve Vašem dotazníku pro laiky (rodiče) jsou zavádějící, jejich znění neomylně vede k ovlivnění výsledku a lze se jimi dobrat pouze závěru, že Vámi propagovaná změna je nutná.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2010 10:05:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Vážení přátelé,

zdá se, že se tato diskuse přeci jen obrací spíše na osobní záležitosti, což na tomto portále opravdu není nutné. Rádi bychom podpořili věcnou diskusi. Není potřeba chytat ostatní diskutující za slovo nebo jim vyčítat, když neodpoví na všechny vaše otázky. Položte své otázky znovu a klidně, bez osobních útoků.

Vracím tuto debatu k podstatě věci a prosím, abychom se jí všichni drželi.

V příspěvcích zazněla řada názorů. Přidávejte prosím další na to, jaká by podle vás mohla přicházet v úvahu PRO a PROTI původní otázce: Je čas změnit psací vzor? Je, není? Proč se tak domníváte? jaké máte s psacími vzory zkušenosti? Napadají vás nějaké další otázky, které souvisí s otázkou psacích vzorů? Položte je!
Výborné bude, když svá tvrzení opřete o nějaké argumenty, tím podpoříte věcnost debaty. Vyhněme se prosím nadále osobním otázkám, diskutujeme přeci jako odborníci o věci, která nás zajímá ;) .

Těším se na další vývoj diskuse.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2010 16:15:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 16:38:00
Příspěvky: 4
Včera jsem si debatu přečetla celou. Našla jsem si Comenii na internetu, na stránkách iDnes jsem přečetla článek (http://kultura.idnes.cz/vytvarneum.asp? ... varneum_ob) i diskuzi pod ním. Také jsem si vzala poznámkový blok, prozkoumala podrobně své písmo a musím říct, že mé písmo po pětadvaceti letech dost Comenii připomíná:). Vlastně se liším jen v písmenku "y" a "g", která v mém podání (zhruba v polovině případů) zachovávají spodní kličku.

Za dítko, které cca před tím čtvrtstoletím sedávalo nad písankou, svou maminku (i paní učitelku) přivádělo k šílenství neschopností napsat "Z" a "z", zapamatovat si "t" a nerejt, kterému se pak hoooodně ulevilo, když se přestala známkovat podoba písmenek, a ještě víc, když přišlo na to, že "t" i "Z" se dá celkem pohodlně a bez zdržování psát "tiskace" (a nikomu to nevadí)... tak za tohle dítko jsem vděčná, že se o změně psacího vzoru diskutuje.

A vlastně mi je jedno, jestli výsledkem bude volba jiného psacího vzoru, nebo změna metody výuky psaní... Pokud to bude znamenat "psaní bez slz", tak hurá:). Mimochodem stránku Handwriting Without Tears (http://www.hwtears.com/) doporučuji ke shlédnutí.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: čtv 18. úno 2010 17:31:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Pokud by někoho zajímalo, našla jsem další stránky o Comenii. Je tam i rozhovor s autorkou. http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/z ... 24624.html

Nevíte někdo, zda existují nějaké internetové stránky s ukázkami písma našich sousedů (Němců, Poláků..)?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron