Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: ned 06. pro 2009 12:43:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolik času stráví děti nad tím, než se naučí psát dle psacího vzoru? A kolik z nich ho v dospělosti využije? Co si o současném pscím vzoru myslíte? Napište, co Vás napadne. Čím více postřehů, tím lépe. Kdo by byl ochoten vyolnit mi dotazník, ozvěte se mi na mail: kamca.ve@centrum.cz. Pomohlo by mi to v mé diplomové práci.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 11:08:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den,

všimla jsem si, že o tomto tématu píšete také v blogu.
Téma považuji za zajímavé, díky za něj!

Ve Vašem blogu jsem si všimla, že by Vaše diplomová práce měla "pojednávat o tom, že současný psací vzor již není vyhovující, že s ním mají děti potíže".

Zajímalo by mě, jak jste dospěla k tomu, že je tomu právě tak. Byl by to dobrý odpich diskuse :) .

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 15:29:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Mohu se teď vyjádřit jako rodič? Dcera je v první třídě, učí se psát a psací písmo upřímně nenávidí. Vždy se ptá, když má něco psát, jestli musí "psace". Písmenka se v písance klátí na všechny strany. Přitom tiskací písmena se naučila vpodstaě sama ještě ve školce. Mě, jako rodiči tohoto konkrétního dítěte (třeba to jiné děti mají jinak) by neexistence rukopisného písma ušetřila hodně nervů při psaní úkolů.
Kamilo, to je, co mě napadá k vašemu tématu.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 17:10:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý večer,
jsem ráda, že téma někoho zaujalo:) Má diplomová práce je o tom, zda je již čas na změnu psacího vzoru. To by mělo vyplynout z dotazníků, které mám připravené pro učitele na 1.stupni, na 2. stupni a také pro rodiče prvňáčků.
To, že si myslím, že současný psací vzor není úplně nejlepší, vychází z mých zkušeností. I já jsem psala od 1.třídy odlišněji, než je psací vzor. A když se podívám okolo sebe, tak téměř nikdo se vzoru nedrží. Pro děti je tento psací vzor složitý v tom, že písmenka jsou příliš úzká, vysoká. Málokterému dítěti se podaří napsat správně velké E, C... Velká písmena jsou zbytečně složitá.
Budu ráda za Vaše komentáře k tomuto tématu a za Vaše postřehy. Zjistila jsem totiž, že není téměř žádná literatura, která by se tímto zabývala.
A kdyby byl někdo ochotný vyplnit můj dotazník, moc by mi to pomohlo. Vše je anonymní, v dotazníku se ptám např. jak hodnotíte psaní žáků? Co dělá dětem největší problémy, když se učí psát? Jak Vy sami píšete? atd.
Už se těším na Vaše postřehy!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 20:03:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Kamilo, nejsem češtinářka, ale před časem mě zaujal v MFDNES článek o novém typu písma. Slečna z Liberecké VŠ (nevzpomenu si na jméno) představovala svůj nápad. Nový zjednodušený typ písma. Má vzory i pro psaní na PC. Nevím, zda tyto informace máte nebo ne, ale myslela jsem si, že bych vás na ně mohla upozornit. Pěkný den Hanka 8-)
Ještě jsem našla odkaz: http://www.ct24.cz/domaci/33736-novy-ty ... -neprijde/ informuje o tom, co jsem před tím popsala.

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 20:59:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Dobrý večer,
pracuji ve speciální základní škole a vzhledem k problémům (nejen) s jemnou motorikou, kteří naši žáci většinou mají, volíme ve třídách pro žáky se středně těžkou mentální retardací nejdříve písmo velké tiskací. Naučit se čtyři tvary pro jedno písmenko je pro ně příliš složité. Teprve později, pokud to pro ně má význam, pokračujeme ve výuce písma psacího.
Problémem může být otázka podpisu. Při některých úředních úkonech je potřeba podpis podle podpisového vzoru, budou i úředníci flexibilní?

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 21:05:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Ano, je to návrh nové latinky. S autorkou - Radanou Lencovou - jsem v kontaktu. Když nám na fakultě představila písmo, které navrhla, tak jsem se začala o tuto problematiku zajímat. Existují i didaktické pomůcky k tomuto novému písmu.
Teď se právě zabíráme otázkou, zda je čas na změnu psacího vzoru. Jak jsou na tom děti se psaním, zda vužívají současný psací vzor, zda je důležité i v dnešní době počítačů umět čitelně psát.
Děkuji za připomínku!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo
PříspěvekNapsal: pon 07. pro 2009 21:23:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Ostatních bych se zeptala: Myslíte, že současný psací vzor odpovídá požadavkům současné doby? Jakých problémů při nácviku psaní jste si u dětí všimli? Co dělá žákům největší problémy, když se učí psát?
Myslíte, že by se výuka psaní měla dětem usnadnit? jaké změny byste navrhli Vy?


Chtěla bych ještě jednou poprosit učitele, kteří bybyli ochotni vyplnit dotazník, aby mi napsali. Není tam již o tolik otázek více, než jsem tu napsala:)

Určitě bude zajímavé, co z Vašich odpovědí vyplyne!:)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: pon 21. pro 2009 6:47:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
O rukopisném psaní bych z vlastní životní zkušenosti mohl napsát celý román. Rád jsem se vyjadřoval písmem a od 12 let jsem si denně psal diář, později deník. Také ve škole jsme při nedoatatku učebnic museli celé hodiny psát poznámky. Měl jsem s úpravou písma od začátku určité problémy, ale později se stalo docela nečitelné. Přitom jsem se chtěl stát učitelem a věděl jsem, že bezčitelného a úhledného písma se jím stát nemohu. A tak jsem si během několika měsíců někdy v 7. třídě vymyslel sám pro sebe svůj nový typ písma. Záměru bylo dosaženo. Byl to hybrid mezi velkým tiskacím a klasickým psaným písmem. Bylo čitelné nejen pro mne, ale i pro okolí a hlavně se jím dalo psát rychle. Na naštěstí jsem při změně zcela otočil jeho sklon. A to budilo údiv a poznámky daleko víc, než jeho tvar. Vzpomínám, že jsem s tím měl problém dokonce i u maturity, když na mně předseda komise - češtinář chtěl vysvětlení, co to mám za písmo a proč ho točím nazpátek. Byla to pro mne nejtěžší chvilka celé maturity, protože odpověď jsem jen těžko skládal.
Svým stylem písma píši dodneška, nevadilo mi ani jako učiteli, vím, že se ho řada jmých žáků později snažila napodobovat ( i s tím sklonem). Pak jsem přešel na psaní na psacím stroji a v současnoti na počítači jsem se naučil psát "všemi deseti" hmatovou metodou a je zcela po problému.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led 2010 22:59:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý večer, tohle téma je opravdu hodně, hodně zajímavé.
Přiznám se, že ač jsem celkem čerstvý absolvent VŠ, 1. stupně (2007), tak o změně vzoru písma slyším poprvé.

Já osobně si nemyslím, že je chyba ve vzoru. Pokud změníme vzor, zase se najde mnoho a mnho jedinců, kteří s tím budou mít problém. Podle mne je problém v zásadovosti. Čeho se nejvíc bojí prvńáčci a hlavně jejich rodiče? Psaní!! Z toho mají někdy i trauma. A proč? Tady je to místo pro zamyšlení. Neprožíváme to psaní trošku moc? Proč se vůbec psaní tak přísně známkuje? Nemá psaní trošku společného s kresbou? Není to také otázkou talentu?

Myslím si, že naše současné písmo je nádherné. Pro mě je zážitek něco psát psacím písmem. Je to jako malovat, vyjadřovat se k něčemu.

Osobně bych změnila přístup k psaní. Na prvním stupni se při hodnocení v ČJ stále hledí hlavně na čtení a psaní. Samozřejmě oba tyto projevy patří do základní gramotnosti, ale je důležité se naučít psát, abych věděl, co píšu a aby mě příjemce pochopil, ne aby si řekl, ty máš tak nádherné písmo, nebo ty šílené škrábeš.

Ať se někdy sami dospělí a třeba i učitelé mrknou, jak sami píší. Můžou se i oznámkovat. Nebo je může oznámkovat kolega a správně jim tam doplnit oblouky a kličky atd. Určitě jim to bude velmi příjemné. :P

Mějte se fajn a snad jsem Vás svým názorem nerozhodila :D

P. S. Dobré téma na diplomku. Jsem zvědavá, k čemu dospějete.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: