Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: stř 17. lis 2010 18:13:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Tvary psacího písma znají. Pouze jím nepíší, ale písmenka, která v tuto chvíli píší prvňáčci klasicky, přečtou, protože jsou navíc součástí běžných Slabikářů. Ta další byla slova navíc... Nikomu toto písmo nevnucuji. Pouze píši o konkrétní zkušenosti, která mi připadá po pětadvaceti letech praxe minimálně zajímavá. Také bych nepředjímala, že děti znají hůlkové písmo z domu, navíc perfektně. Ale nechci se přít. Není to soutěž. Pilotujeme něco nového a popisuji momentální stav. Někoho to zaujme, pro někoho to bude argument k odmítnutí.
(Právě jsem řešila, že rodičům v poradně bylo vytýkáno, že jsme jediná škola, která takovou novotu zavádí a co to má být....Jsme jedna z mála, to je fakt, ale právě žáčkovi s problémy toto písmo pomáhá velmi výrazně. Přístup poradny mne překvapil. Měla jsem dojem, že jsou zde od toho, aby dětem pomáhaly a hledaly nejlepší cesty. Pro dítě s vadnou motorikou zvlášť.- to jen, že jsem to teď probírala s rodiči...)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: pát 10. pro 2010 21:28:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,
mohu se zeptat, jak pilotáž CS pokračuje? Zajímaly by mě postřehy, zda dětem "jdou" více tvary současného vzoru nebo CS. Bohužel se nyní příliš o novém modelu písma nemluví..
Děkuji, Kamila Ventová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: pát 25. úno 2011 20:41:59 
Nezoufejte, mediální masáž pokračuje, ale s ní i diskuze čtenářů. Z ní vybírám:

http://domaci.ihned.cz/index.php?p=002000_d&article[comment][from]=0&article[comment][ukaz_vsechny]=1&article[comment][art_id]=49647960&article[id]=49647960#comm

1.2. 01:04Autor: Aleš Kapica <e-mail nezveřejněn>
Jak je to v praxi z pohledu rodiče?

Zapsat syna do třídy kde se učí psát tímto zvráceným způsobem byla osudová chyba. V kopci se nemá přepřahat, ovšem pokud vás tohle láká vězte, že váš potomek bude mít problém přečíst JAKÉKOLIV psací písmo. Zapomeňte na eleganci a rychlost psaní - o krasopisu nemůže být řeč. A psaní bude nenávidět víc než cokoliv jiného.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: ned 27. úno 2011 16:57:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,
zaujalo mě slovo JAKÉKOLI psací písmo? Které písmo má tedy autor na mysli? A je nutné zde doopravdy citovat někoho, koho osobně ani neznám?
Zajímaly by mě zkušenosti učitelů, kteří dříve učili podle vzoru a nyní podle CS. Vidíte nějaké rozdíly v učení psaní? Baví děti psaní stejně, více nebo méně? Pro co se po půl roce pilotáže přikláníte?
Děkuji za odpověď.
Hezký den, Kamila Ventová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: ned 27. úno 2011 17:56:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Návštěvník píše:
http://domaci.ihned.cz/index.php?p=002000_d&article[comment][from]=0&article[comment][ukaz_vsechny]=1&article[comment][art_id]=49647960&article[id]=49647960#comm


Budete-li chtít zobrazit tento odkaz, prosím, překopírujte si jej celý (ačkoliv aktivní je jen jeho část) do svého prohlížeče - díky hranatým závorkám jej nechce náš systém prolinkovat, takže není aktivní.
Díky za pochopení.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 05. dub 2011 10:21:53 
Minulý týden jsem hovořila s kamarádkou, na jejímž dítěti se zkoušelo písmo Comenia Script A (v 1.třídě 2008/09 a ve 2.třídě 2009/2010). Říkala, že psaní mu šlo velmi dobře, několik stránek napsaných tímto písmem si prý dokonce schovala, protože byly krásné.

Dnes, tedy ve 3.třídě, však toto její dítě běžně používá téměř výhradně klasické psací písmo, které se učilo současně s Comenií. To mě překvapilo. Tím spíš, že kamarádka byla od počátku pokusu písmem i samotnou osobností R.Lencové vysloveně nadšená.

Prý ale jejímu dítěti tradiční psací písmo více vyhovuje, je pohodlnější.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: úte 05. dub 2011 21:52:56 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
@ píše:
Minulý týden jsem hovořila s kamarádkou, na jejímž dítěti se zkoušelo písmo Comenia Script A (v 1.třídě 2008/09 a ve 2.třídě 2009/2010). Říkala, že psaní mu šlo velmi dobře, několik stránek napsaných tímto písmem si prý dokonce schovala, protože byly krásné.

Dnes, tedy ve 3.třídě, však toto její dítě běžně používá téměř výhradně klasické psací písmo, které se učilo současně s Comenií. To mě překvapilo. Tím spíš, že kamarádka byla od počátku pokusu písmem i samotnou osobností R.Lencové vysloveně nadšená.

Prý ale jejímu dítěti tradiční psací písmo více vyhovuje, je pohodlnější.

Zajímalo by mne, zda to dítěti dělalo potíže, učit se psát dvojím způsobem. Kdo ji učil tradiční písmo?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: pon 25. dub 2011 17:34:10 
Magazín PRÁVO. 23.4.2011, str.15:
"Písmo z písanky jsem se sice dobře naučila, ale sloužilo mi jen do čtvrté třídy, protože dál jsem už nechtěla psát jako prvňák. (Radana Lencová, grafická designérka)"
Myslím, že R.Lencová vystihla naprosto přesně důvod, proč některé děti přecházejí na začátku puberty z psacího písma na tiskací.
K jakému písmu budou přecházet, naučíme-li je v první třídě tiskací?

A ještě dotaz:
"Já dysgrafii neberu jako poruchu učení....", uvádí R-Lencová na stránkách http://www.topzine.cz/pismo-nas-musi-bavit-rika-autorka-comenia-script-radana-lencova/.
Má pravdu? Je toto tvrzení věrohodné?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: čtv 01. zář 2011 14:13:47 
Mgr. Jan Zouhar píše:
Kdo ji učil tradiční písmo?

Předpokládám, že jako diskutující k danému tématu víte, jakým způsobem první dva roky experimentu na vybraných školách probíhaly. Nebo snad ne ?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Rukopisné písmo - je čas změnit psací vzor?
PříspěvekNapsal: pát 02. zář 2011 6:49:58 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
@, otázka od Jana zněla, zda dítěti dělalo potíže učit se psát dvojím způsobem. Případně kdo (jak, kdy) psací způsob učil. A teď ještě případněji: naznačujete, že je jasná souvislost s průběhem experimentu a s přechodem dítěte na psací písmo v pozdějších letech? Nebo příspěvku nerozumím úplně dobře?

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: