Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: sob 23. kvě 2009 14:48:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. kvě 2009 22:16:49
Příspěvky: 37
přemýšlení nad fungováním školy v dnešní době

_________________
Dan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: sob 23. kvě 2009 14:51:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. kvě 2009 22:16:49
Příspěvky: 37
Dobrý den,
zaujal mě dneska velmi příspěvek na Spomocníkovi - Deset doporučení pro školu 21.st. podle IDEO http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2325, který napsal pan Brdička. Přináší zde zajímavé inspirace k přístupu školy a učitelů k výuce v dnešní době. Zajímalo by mě se zde o jednotlivých doporučeních pobavit. Měl by někdo zájem? Co těm doporučením říkáte vy?

_________________
Dan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: sob 23. kvě 2009 16:08:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, Zdeňku,
díky za tip, učitelský spomocník sleduji jen občas a tohle mi až do vaše upozornění unikalo.
Pokud jde o těch deset bodů, naprosto souhlasím s bodem č. 3, i když označení "soft skills" jsem nikdy nepoužila :) Podle mě jsou schopnosti jako kreativita, empatie a schopnost komunikovat opravdu základní a kromě toho, že na nich lze stavět další vzdělávání, podle mě na nich stojí i celý další život.
Také bod č. 7 je pro mě důležitý a myslím, že ho částečně naplňuje, mnou v jiném příspěvku zmiňovaný, program Ekoškola. Také proto se mi tento porgram tak líbí.
A váš názor na tato doporučení?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: sob 23. kvě 2009 19:07:58 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
S většinou z deseti doporučení se dokáži ztotožnit, řekla bych, že o mnoho z nich se snažím. Ale aby to fungovalo, musí podle mého stejným způsobem postupovat škola jako celek - což může být problém.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: ned 24. kvě 2009 5:44:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. kvě 2009 22:16:49
Příspěvky: 37
Dobrý den,
moje vidění je takové, že tímto směrem by se rozhodně ve škole mělo jít. Myslím si dokonce, že pokud škola tímto směrem nepůjde, nemůže současného žáka zaujmout. Jsem přesvědčen o tom, že dnešní generace (někdy net-generations) je nastavena jinak než byly ty předešlé. Jejich uvažování je zcela jinde a schopnosti také. Problém je v tom, že učitelé (promiňte tu generalizaci) tohle nějak nechtějí vzít v potaz a pořád lpějí na přístupech a postupech, které tyto žáky nebere.
Hodně se pohybuji v oblasti vzdělávání pedagogů a pokaždé, když kladu otázku: "A přemýšleli jste o potřebách současné generace?", tak dostávám nejasné odpovědi či vidím užaslé pohledy. Stále a stále se setkávám s povzdechy, jak se současná generace horší, nerespektující autoritu učitele, s nezájmem o učení... Jenže dle mě je to důsledek právě toto, že učitelé nejdou směrem, která jsou například v oněch 10-ti doporučeních... Jenže samozřejmě je důležité dodat, že učitel, pokud sám nic takového nezažil - učení se na základě kladení otázek, vnímání věcí v souvislostech, individuálně pojaté vzdělávání, hledání nových řešení - experimentování... tak těžko může něco takového nabídnout ostatním.
Jak se třeba vám daří před vaše svěřence klást správně nastavené otázky a výzvy ke hledání odpovědí?

_________________
Dan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: ned 24. kvě 2009 8:07:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den,
mám-li odpovědět upřímně, tak musím říct "jak kdy" a jak kde. A ještě upřímněji - přeji si (opravdu si to moc přeju) aby už byl konec školního roku a jedna naše devítka už byla pryč. Tam se mi nedaří nic. Zdá se mi, jakoby tam nefungovalo ani jedno z těch deseti doporučení (i když jsem si je takhle zatím nikdy nepojmenovala). Přemýšlela jsem, kde dělám chybu, ale už jsem unavená. A těším se, až odejdou. A těším se na hodiny v jedné šesté třídě, kde jakoby fungovalo všechno, co zmiňovaná devítka odmítá. Jsou aktivní, kreativní, rychlí, komunikativní, stačí je postrkovat správným směrem.
Snad jsem nebyla až příliš otevřená :?:
Ráda si přečtu také vaše zkušenosti.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2009 20:08:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:57:04
Příspěvky: 79
Ano, vyjádření Petry Boháčkové přesně vystihuje naší realitu. Bez toho, že se "ten problém" stane věcí celé školy a celé komunity okolo ní, nemůže se mnoho podařit. Jednotlivý učitel stojící před třídou plnou žáků nemajících o NIC zájem, nemá naději na úspěch. Zajímalo by mě, zda se pokoušíte o společnou strategii s kolegy a jak vidíte vaši šanci na podporu ze strany zřizovatele, vedení školy a rodičů?

_________________
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.
UK PedF, KITTV - Učitelský Spomocník


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 6:28:03 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, Bořivoji,
zřizovatel, rodiče = žádná podpora.
Takovouhle rovnicí by se dala situace na naší škole vyjádřit. Podpora ze strany zřizovatele je nulová, o takové "podřadné" věci, jako je zájem dětí o výuku, nemají vůbec zájem. I když zase musím přiznat, že nějakou oficiální cestu jsem nezkoušela - třeba podat písemný návrh, dopis, žádost o pomoc.
Pokud jde o rodiče, se zájmem čtu i jiné téma tady na diskuzích, o tom, jak vtáhnout rodiče do dění na škole. U nás se to také moc nedaří a už vůbec to nejde - ani komunikace, natož spolupráce - s rodiči těch problémových žáků. A když už náhodou s nimi mluvím, rodiče se svěřují, že ani je jejich dítě neposlechne a že nevědí, co s ním.
Moc by mě zajímalo, jak to děláte jinde.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 7:29:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:57:04
Příspěvky: 79
Petra Boháčková píše:
Dobrý den, Bořivoji,
zřizovatel, rodiče = žádná podpora.


Vím, že budu vlezlý, a předem se omlouvám! Zapoměla jste ale na kolegy, jak se vám daří spolupracovat s nimi :?:

_________________
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.
UK PedF, KITTV - Učitelský Spomocník


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Škola pro 21st
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 7:53:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Nezapomněla, jen si musím rozmyslet, co napíšu a to si asi nechám až na odpoledne. :)

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: