Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 7:58:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,

nejsem "skalní zástupce podporovatelů sl. Lencové". Jen mi připadá dobré, že se někdo po letech zaměřil na psací vzor a vymyslel nové písmo. Já jsem třeba současný vzor chápala jako něco daného, nezměnitelného. Ani mě nenapadlo, že by se někdo mohl pokusit o změnu. A taky se celé roky nic nedělo. Potom přijde odborník, čímž MgA. Radana Lencová, PhD. je, a pokusí se vzor změnit. Provede výzkumy, zjistí, jak vypadá písmo dospělých atd. Najednou její dlouholeté snahy vzbudí zájem veřejnosti o odborníků o tuto problematiku, o kterou se řadu let nikdo nezajímal. Již to je fajn, nemyslíte? Copak se někdo tak moc zajímal o současný vzor, než se objevil Comenia Script?

A jakmile se o Comenia Scriptu začne hovořit více, dokonce proběhne od školního roku 2010/2011 i pilotáž, tak mnoho lidí zajímá jen finanční ohodnocení autorky. Popřípadě lidé argumentují i leckdy naprosto nesmyslnými věcmi (např. jak se nebude rozvíjet mozek, motorika atd.), nebo chtějí znát odpovědi na otázky, které přinesou až výsledky pilotáže.

Jasné je, že se jakoukoli knihu, příručku atd. se platí. Nikdo vám nedá nic zadarmo, protože i tisk a papír něco stojí. Copak můžete jít do knihkupectví např. pro učebnici a chtít ji zadarmo? Jen kolik práce autorů za ní stojí...
Proto je snad jasné, že i manuál a další materiály ke Comenia Scriptu nejsou zdarma. Totéž platí o fontu. Můžete se podívat na stránky různých písmolijen. Kvalitní fonty, za kterými je též mnoho práce autorů, prostě nejsou zdarma. Vy také nepracujete zadarmo, ne? Jen z dobré vůle, že někomu pomůžete. Pak nechápu, proč se nad tím tak podivujete. :)

Myslela jsem to tak, že pokud si pořídíte manuál Comenia Scriptu a naučíte se tak psát, můžete si psát rukou psané texty tímto písmem co hrdlo ráčí. Nikdo po vás za to, že takto píšete nebude chtít zaplatit (jak tu někdo již psal...). To samé platí o fontu do PC. Pokud si ho zakoupíte, můžete si psát tímto fontem cokoli, jako např. Times New Romanem, Garamondem nebo Arialem. A Comenia Sans nebo Serif je naproti těmto fontům uzpůsoben diakritice a je vyvážený.

Také mám pocit, že nemlčím, jak píšete. Snažím se reagovat na vaše postřehy, jen se s většinou vašich názorů nemohu ztotožnit a ani je pak tedy přijmout. Holt má každý svou logiku. ;)

Hezký den! Kamila

p.s. zkusím výsledky výzkumu nějak přehledně zpracovat


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: ned 18. črc 2010 20:52:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý večer,
přidávám odkazy na názor odborníků ke Comenia Scriptu.

PhDr. Václav Mertin - dětský psycholog
http://www.lencova.eu/cs/gal_vyjadreni_vaclav_mertin

Prof. ak. mal. Jan Solpera - typograf a pedagog VŠUP v Praze
http://www.lencova.eu/cs/gal_vyjadreni_jan_solpera

Kamila


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 20. črc 2010 14:42:35 
http://www.lidovky.cz/lpeni-na-krasopisu-nici-rukopis
"Příliš úzké písmo vypovídá o úzkostlivém charakteru člověka, a to se právě děti učí, podvědomě jsou vychovávány ke strachu a úzkosti."
(autor: R.Lencová)

http://www.cuni.cz/IFORUM-6121-version1-Comenia.pdf
"Málokdo si uvědomuje dopad typografie na formování lidské povahy – banální písmo podporuje banální myšlení,..."
(autoři: Brousil, Lencová, Štorm)

http://www.lencova.eu/cs/gal_vyjadreni_vaclav_mertin
"Představa, že rozvoj psychiky dítěte je závislý na tom, zda se učí spojité písmo nebo ne, může dnes vypustit z úst pouze zaslepený odborný nedouk."
(autor: PhDr. Václav Mertin)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 12. srp 2010 8:08:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,
září se již kvapem blíží a i s ním i pilotáž nového psacího písma.
Máte někdo nějaké nové informace? Ti učitelé, kteří budou Comenia Script učit, tak by mohli být tak laskaví a podělit se o své zkušenosti, postřehy. Myslím, že by to mnoho z nás ocenilo :)
Krásný den!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp 2010 15:06:33 
Drake píše:
Nazývejme věci takové jaké jsou ... žáci jsou v tomto případě pouhou obětí komerčních snah autorky , lidí a firem propagujících toto řešení ... nejde tady o nic víc než o peníze !


;) http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=2102


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 20. srp 2010 11:32:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Ehm, je někde napsáno, kdo je autorem toho textu? Bohužel jsem to nenašla..


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 20. srp 2010 20:04:19 
Kamila Ventová píše:
Ehm, je někde napsáno, kdo je autorem toho textu? Bohužel jsem to nenašla..


Kdo hledá, najde. Třeba tady:
http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?page_id=2
"Typomonolog je časopis o mých soukromých typografických a jiných aktivitách,... "
http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?cat=7
"... Radana, Tomáš i já z toho kšeft máme, a relativně dobrý, poněvadž následkem těchto i jiných článků se Comenia v žebříčku prodejnosti dostala na 21. místo (7. 7. 2010) z celkového počtu třiadevadesáti písmových rodin publikovaných na Stormtype.com. Z toho je vidět, že si Comenia, na rozdíl od ministerských úředníků, dovede sama na sebe vydělat; my jsme na vývoj totiž nečerpali ani haléř z peněz daňových poplatníků.

Ptáte se, jestli se přikláním k psaní spojitých kliček anebo stojatého nenapojovaného písma, jestli jsem se vůbec na vteřinu zamyslel nad didaktickými aspekty viděnými prismatem dětské motoriky? Je mi to upřímně jedno, hlavně když se o tom píše a obchod běží - to je to nejdůležitější v této složité době...."


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 23. srp 2010 8:11:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Tak bohužel musíme znovu opakovat, že toto má být věcná diskuse, bez osobních výpadů vůči komukoliv, kdo s diskusí souvisí.
Také je u nás dobrým zvykem, že se alespoň podepisuje ten, kdo se do diskuse zapojí.

Připojujte nadále prosím jen věcné poznámky bez invektiv, děkujeme.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 24. srp 2010 18:05:24 
Tak teď opravdu přemýšlím, zda to autor té blogové poznámky myslel vážně, či zda se jedná o ironii. Znovu to sem zkopíruji, protože v těch několika větách je tolik hrozného, že se mi tomu ani nechce věřit:

"...jestli jsem se vůbec na vteřinu zamyslel nad didaktickými aspekty viděnými prismatem dětské motoriky? Je mi to upřímně jedno, hlavně když se o tom píše a obchod běží..."

Já se opravdu obávám, že to autor té poznámky myslí vážně a že se tak (zde několikrát zmíněná) slova o komerčnosti celého projektu naplňují to posledního písmene. Děsí mě to.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 25. srp 2010 7:59:14 
Tento typ písma podporuju.
Na základce jsem měl velké problémy s psaním - měl jsem většinou samé jedničky, jen psaní byla bída. Nikdy jsem nebyl diagnostikován jako disgrafik. Na gymplu v prváku jsem začal používat svoji vlastní variantu tohoto písma (odkoukal jsem to trochu od našeho anglického lektora). Od té doby psací písmo neznám a nedostávám ani negativní reakce na svoje písmo. Na vysoké škole (technika) bych si s klasickým navazovaným "psacím" ani neškrtl, tam se tyto věci ani příliš nehodí, protože by to člověk nepřečetl ani po sobě. Při tom jsem zjistil, že rychlost psaní se zvýší poté, co si člověk z nenavazovaného písma udělá jakési polonavazované.
Klasickému starému psacím písmu se dá vytknout jakási zakořeněnost v tereziánském autoritatismu, kdy člověku nebylo příliš umožněno získat svoje vlastní čitelné písmo (stejně si ho zdeformoval podle svojí psychiky). Dodnes existují staří lidé, kteří se poté, co něco podepíšou, ptají druhé strany (úředníka, zástupce firmy, zdravotníka apod.): "Je to tak správně? Podepsala jsem se hezky?"


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron