Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 19. čer 2010 1:22:53 
Kdo je čeho autorem - pro paní Valentovou:
Články o Comenia Scriptu publikované ve Tvaru mají různé autory: Já jsem napsal pouze dva články: text "Kritické glosy..." ve Tvaru č. 11/2010 a text v rubrice "Výlov" ve Tvaru č. 12/2010. Prvně jmenovaný formuluje a shrnuje ty kritické připomínky, které jsem načerpal od elementaristek, s nimiž jsem měl možnost hovořit (nejde tedy tak úplně o můj text, proto je za mým jménem doplněno "a kol."), druhý článek se netýká přímo Comenia Scriptu, nýbrž toho, jakým (v podstatě velmi zavádějícím způsobem) o této předloze referovala některá česká média.
Rozhovor s doc. Wildovou jsem jenom připravil, tzn. že interview bylo standardně autorizováno - doc. Wildová rozhovor poté, co jsem ho přepsal ze zvukového záznamu, opravila a doplnila tak, aby přesně odrážel její názory a nic nebylo deformováno.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 19. čer 2010 2:03:08 
O finančním zvýhodnění škol - pro paní Valentovou:
Že budou školy, které se zúčastní pilotního projektu, finančně zvýhodněny, jsem usoudil z této odpovědi tiskového mluvčího MŠMT Boušky: "Původní záměr 80 pilotních škol byl v souvislosti s omezenými možnostmi rozpočtu na rok 2010 redukován na počet 40 škol."
Jestli by tedy měly být školy dotovány pouze tím, že dostanou balíčky písanek Comenia Scriptu (jak, milá paní Valentová, z vašeho příspěvku vyplývá), pak je na tom naše ministerstvo školství po finanční stránce opravdu hodně špatně. Snad abychom na ty ministerské úředníky udělali sbírku...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 19. čer 2010 3:59:33 
Pro paní Valentovou, která píše:
"Myslím, že vyhodnocování této pilotáže nebude probíhat ve stylu-tak jak se Vám to líbilo, pane řediteli? Budou se zkoumat výsledky písemného projevu žáků, zda jim to "šlo" atd. Zda jim něco dělalo při nácviku potíže. To jsou relevantní věci, nemyslíte? To přeci nesouvisí s ředitelem a jeho názorem."

Kéž byste měla pravdu!

Přesto se znovu ptám:
Kdo bude hodnotit pilotáž?
Kdo bude hodnotitelovi poskytovat informace?
Do jaké míry bude tento poskytovatel nezávislý?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: ned 20. čer 2010 4:20:54 
K levákům - pro paní Valentovou:
Od zkušených elementaristek jsem se dozvěděl toto: Pokud se podle současné předlohy vyučuje psaní způsobem, který vychází z nejnovějších poznatků didaktiky (tedy pokud je při výuce psaní zohledněno např. to, co prosazuje ve svých pracích a přednáškách doc. Wildová), potom leváci nemají při výuce psaní žádné specifické problémy, resp. jejich problémy se neliší od problémů praváků.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: ned 20. čer 2010 11:29:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pěknou neděli,

všechny poslední příspěvky nejspíš směřovaly k paní Ventové (drobné zkomolení jména).

Vybírám z postřehů pana Kasala trojici velmi zajímavých otázek:
Kdo bude hodnotit pilotáž?
Kdo bude hodnotitelovi poskytovat informace?
Do jaké míry bude tento poskytovatel nezávislý?


Známe na ně odpovědi?
Kdo by nám je mohl dát?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 25. čer 2010 10:00:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý den,
domnívám se, že některé odpovědi nalezneme právě na stránkách MŠMT (viz. odkaz, který jsem sem dávala, byť je to psané zvláštně;). Pro ty, kteří se chtějí ještě podívat, dávám odkaz znovu:
http://www.msmt.cz/file/10839

Na stránkách 4,5 a 6 dokumetu pdf nalezneme, co vše se bude hodnotit a jak. Jaké výzkumné metody budou použity. Budou dotazníky pro učitele, rodiče, vyhodnocování žáků-vše popsáno v dokumentu.

Hodnotit pilotáž budou tuším někteří lidé z PedF UK. Vše se dočtete opět v dokumentu :) pokud ne, obrátila bych se na autorku písma Radanu Lencovou (kontakt naleznete na jejích stránkách www.lencova.eu).

Proč by neměl být hodnotitel objektivní, pane Kasale? Podle čeho tak soudíte?

K těm financím: zeptejte se MŠMT, proč se tak rozhodlo :) Každá třída dostane také písanky, nevím, kolik balíčků CS, duhová písmenka atd. Ovšem z této věty nevypývá, že by nějakou finanční injekci dostaly školy mimo, jen tak, že se přihlásily. Jinak pokud mi je známo, ve školství se zrovna mnoho financí nevyskytuje ;) Tak možná proto ta omezení.

K levákům: Jasné je, že leváctví není (v dnešní době?) žádný handicap. Ovšem oproti pravákům si pohybem ruky mažou perem napsaná slova (ano, dnes nemusí psát plnicím perem) a některé pohyby ruky pro ně nejsou přirozené. Proto existuje Comenia Script i verze pro leváky, která těmto dětem psaní usnadní. V čem se liší? Tvary písmen jsou shodné s variantou pro pravoruké děti. Jen šipky, které znázorňují, jakým směrem se tahy píší, jsou odlišné. Doporučuji se na to podívat.

Krásný den! Kamila


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 26. čer 2010 0:53:42 
Předznamenání: Moc se omlouvám za zkomolení jména - asi jsem nějaký dyslektik...

Objektivita v humanitních oborech je v podstatě nedosažitelná, proto do nich vždy bude mj. ingerovat i politikum. Na to jsem několika příklady upozornil ve svém článku "Kritické glosy...", aniž jsem chtěl vyvozovat jednoznačné závěry.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 26. čer 2010 1:42:22 
Naučit leváky psát, paní Ventová, je vedle vhodné volby psacích pomůcek otázka především správné didaktiky zohledňující konkrétní levoruké dítě. Analogicky zas např. židovští a arabští učitelé musí postupovat podle té správné didaktiky vhodné pro jejich pravoruké žáky, jichž ostatně mají ve třídách víc než čeští učitelé leváků. V této souvistosti upozorňuji na to, co říká doc. Wildová - že nikoliv tvar písmen, nýbrž didaktika výuky psaní je to nejdůležitější.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: sob 26. čer 2010 18:52:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Souhlasím s Vámi, pane Kasale. Však také Comenia Script nenabízí levákům jiné tvary písmen.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 30. čer 2010 20:35:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Jsem rád, že slečna Ventová uznala fakt, že podstatná pro výuku písma je metodika výuky neboli didaktika a připomínám svůj příspěvek z února letošního roku -
Citace:
neulehčím situaci změnou "jednoduššího" písma, protože problém tkví u jisté mozkové nedostatečnosti (= netrénovanosti). Jak píšu jinde - metodika a trénink a dril a spousta času strávených nácvikem psaní. A toho se dnešním prvňákům nedostává

Pokud tedy je problém v didaktice, proč se prosazuje změna formy písma a nikoliv didaktika?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: