Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 07. čer 2010 14:58:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Děti si budou dál procvičovat jemnou motoriku, grafomoriku. Také autorka Comenia Scriptu vymyslela duhová písmenka (písmenka na formátu A4, která mohou vybravovat, několikrát obtahovat atd.), aby si děti zafixovaly správné tavry písmen.

Pane Kasale, jak jste pochopil, v čem Comenia Script zjednodušuje levákům psaní v porovnání se současným vzorem? Když o tom píšete, tak by mne zajímalo Vaše vysvětlení. Já to vím, napíšu pak k tomu víc.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 07. čer 2010 22:55:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Pokud jsem správně pochopil, na "testovacích" školách se prvňáci budou učit psát pouze písmo CS. Je někde teoreticky připraven postup pro případě, že se písmo neosvědčí nebo že děti budou mít problémy s jeho osvojováním? Budou se učit psát "psace" od druhé třídy, tedy o rok později oproti svým vrstevníkům? Bude jejich testování probíhat až do jejich 9. třídy, byť je test projektován (jak jsem pochopil) na 2 roky.
A přidám se k panu Kasalovi - jaké bude metodika vyhodnocování testu?
Možná to jsou zcela triviální neprofesionální otázky, ale tyto věci neviděl popsané ani zde, ani nikde jinde.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 08. čer 2010 8:49:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Na některých alternativních školách (tuším že waldorfské), se děti již písmo Comenia Script učí. Myslím, že se žádný závažný problém neobjevil.

Jsou bohužel otázky, na které Vám "běžný" diskutující zřejmě neodpoví. Zkusil jste se, pane Karle, obrátit na autorku písma? Jsou to zajímavé otázky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 08. čer 2010 11:17:46 
CS a leváci:

příspěvek z 1.3.2010, 17:13:53 (a další)
http://diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=325&t=863&start=10


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 08. čer 2010 12:06:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Z nového písma jsem rozpačitá - a myslím, že ne proto, že jako letitá elementaristka "přijdu o chleba". Vzhledem k tomu, že jako asistentka se podílím na reedukaci poruch učení, tady i dysgrafie, nijak mi z toho nevychází, že se tyto problémy vyskytovat nebudou. Argumenty už byly popsány výše - pro mne je stěžejní u nového písma narušení plynulosti pohybu. Uvolnění ruky a příprava žáků na psaní i samotná výuka možná není velká věda, každopádně však to musí být dobře zvládnuté řemeslo. A "fíglů", jak na to je dnes mnoho. I já si tedy myslím, že názory zastánců Comenia Scriptu už nereflektují současnou školu a žijí ze vzpomínek na dřívější písemný dril. Vnímám jako podstatné tzv. sociálně únosné písmo - tedy písmo jako prostředek komunikace, kterému by mu měli ostatní rozumět - přečíst ho, o krasopis by tedy opravdu nemělo jít v žádném případě. Každopádně já ve své praxi v určitých situacích povoluji žákům od 3. ročníku, občas i dříve, používat i tiskací podobu písmen. A moje zkušenost je, že při potřebě souvislejšího projevu se sami vrací k současnému psacímu písmu.
A přidám ještě něco z grafologie (nevařím z vody, něco o tom vím, byť se tím v současnosti z časových důvodů nezabývám) U dospívajících se písmo čím dál víc stává projevem osobnosti a možnost ovlivnit jeho podobu je tedy značně omezená a bude omezená i u Comenia scriptu. Proč někteří lidé volí psaní nespojité, případně psaní kurzivou či jinou formou, zjednodušují a vytváří různé jiné odchylky od normy, je do jisté míry tedy projevem jeich osobnosti a nesouvisí tolik s náročností písemného vzoru. Každopádně hraji tyto faktory významnou roli v dopsívání, kdy jsou odchylky od normy u "puberťáků" do jisté míry projevem jejich vývoje. A dnes již mnozí odborníci připouštějí to, že nedostatečné zvládnutí písma nesouvisí jen s nedostatečným uvolněním ruky a náročnosti současné používané normy, ale je projevem mnohom složitějších souvislostí i u dětí.
Comenia script tím nezatracuji, jen má lehké pochyby,zda-li přinese, to, co se od něj očekává.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 15:13:05 
Kamila Ventová píše:
Na některých alternativních školách (tuším že waldorfské), se děti již písmo Comenia Script učí.


Poněkud od tématu, ale waldorfské školství je případ sám pro sebe. Synovec postižený LMD chodí to této školy, protože jeho rodiče se domnívali, že je to nejlepší možné vzdělání pro dítě s mozkovou disfunkcí. Pominu-li zcela sektářské praktiky (peníze se škole zásadně "darují" přes jakousi spřátelenou společnost, snaha vyhnout se daním je zcela zřejmá), zcela nesmyslnou výuku němčiny a angličtiny od první třídy (pro postižené děti), až fanatický odpor ke všemu průmyslovému (sešity jen a pouze linkované rukou, sáček na bačkory musí být ručně ušitý doma, pouze ručně vyráběné a velmi falešně znějící hudební nástroje namísto klasické flétny) až ke kytičkovým/sluníčkovým učitelkám, které se domnívají, že postižené děti je nejlepší se spacáky vyvézt na týden 300 km od rodičů do polorozpadlé tvrze bez tekoucí vody a jakéhokoliv sociálního zázemí a říkají tomu škola v přírodě. Ale hlavně, že už se děti naučily, že všechno stvořil Bůh, vědí jak se mlátí obilí, jak vytepat kosu, jak na kruhu udělat hrnek. A máte pravdu, psaní taky vuyčují po svém. Mají na to dokonce celou jednu "epochu".

Omlouvám se, ale slovo "waldorfský" na mě působí jako rudý hadr na býka. Ale vlastně v tom jistá analogie s CS opravdu je - je to alternativa k desítkám let ověřenému modelu vzdělání, na první pohled líbivá, při pohledu pod slupku však zcela pokřivená a zvrácená.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 16:34:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Waldorfská škola není jen pro postižené. Ehm, navštěvují tento typ školy vůbec děti se znevýhodněním? A hlavně různé poruchy - DYSfunkce, nejsou postižením...

V čem je podle vás Comenia Script zvrácený a pokřivený?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 21:26:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Jaj, to to zařinčelo okolo waldorfů...

Téma waldorfských škol jsem přesunula do nového tématu ve fóru Alternativní vzdělávání - sledujte jej dále a přidejte názor.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 22:34:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý večer,

posílám odkaz na stránky MŠMT k novému písmu: http://www.msmt.cz/file/10839.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 17. čer 2010 17:52:44 
Citace:
posílám odkaz na stránky MŠMT k novému písmu: http://www.msmt.cz/file/10839.

Tak to je tedy mazec! Odhlédnu-li od neuvěřitelného množství chyb v interpunkci (v oficiálním dokumentu MŠMT obzvláště ostudné), a zcela nesystémového označení písma jednou jako "Comenia Script", následně "CS", "písmo CS", a v závěru pak "Comenia script", fascinují mne především následující věci:

a) "Žák zapojený do pokusného ověřování bude mít možnost počínaje 3. ročníkem nebo při přestupu na jinou školu i nadále používat písmo CS." - Tohle bude opravdu zajímavé sledovat.

b) "Ředitel školy je zodpovědný za průběh a plnění podmínek tohoto pokusného ověřování" - Těch ředitelů je mi zcela upřímně líto. Je zřejmé, že jakmile se cokoliv pokazí, máme okamžitě na koho ukázat prstem.

c) "Diagnostické prověrky budou sledovat kvalitu písařského projevu prostřednictvím hodnocení znaků čitelného písma(tzn. tvar, velikost, sklon, úměrnost a stejnoměrnost, …)." - Zde mi naprosto není jasná formulace "znaků čitelného písma", nicméně se ukazuje, že hodnoceny budou zejména tyu parematery, které podle autorů CS nejvíce děti stresují. Tedy u nového písma se opět zaměříme na to samé.

d) "O postojích bude možno sekundárně usuzovat i z výsledků dotazníkových šetření u rodičů a učitelů." - Formulaci "bude možno sekundárně usuzovat" chápu tak, že komise si vybere jen co, co se bude hodit do krámu.

Nicméně dokument je opravdu zajímavé čtení, skutečně doporučuji jej pečlivě prostudovat, ale číst zejména mezi řádky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron