Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp 2010 22:56:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno 2010 23:32:01
Příspěvky: 55
Martin Tesař píše:
Tento typ písma podporuju

To je sice zajímavý příspěvek, nicméně čistě osobní. Postrádá jakékoli obecnější argumenty. Ať si každý píše, jak mu libo. Ale výuka tvarů klasického písma generacemi prověřeného písma nechť zůstane.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 27. srp 2010 8:26:28 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Osobní argumenty vítáme samozřejmě také. Zamyšlení nad zkušeností s vlastním písmem a nad cestou k němu je velmi praktickým a nepřehlédnutelným argumentem. Určitě sem patří. Ať už se kloní na tu či onu "stranu".
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 27. srp 2010 11:29:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Návštěvník píše:
Drake píše:
Nazývejme věci takové jaké jsou ... žáci jsou v tomto případě pouhou obětí komerčních snah autorky , lidí a firem propagujících toto řešení ... nejde tady o nic víc než o peníze !


;) http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=2102
Prosím, rozlišujte prodej fontů (tedy nástrojů pro profesionály pro sazbu) a psací písmo.
František Štorm 2009 píše:
Základním rysem světa je blbost, která zasahuje do všech oborů lidské činnosti, typografii nevyjímaje, takže pokud na tomto Typomonologu narazíte na něco blbého, vězte, že je to záměr.

Přiměřeně blbé dopisy čtu, viz mail-zavináč-stormtype.com


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 27. srp 2010 11:35:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Drake píše:
tady nikdo nehovoří o ceně papíru a nebo výtisku. Tady se hovoří o ceně, za kterou si lze již dnes a kdykoliv v budoucnu dokoupit malý soubor, díky kterému se v textovém editoru jako je například Word objeví možnost použít zcela konkrétní font, jenž splňuje požadavky autorky. (...)

Nazývejme věci takové jaké jsou ... žáci jsou v tomto případě pouhou obětí komerčních snah autorky, lidí a firem propagujících toto řešení ... nejde tady o nic víc než o peníze !
Jen ošklivá kačenka si může myslet, že cena souboru se odvíjí od jeho velikosti. Jde o profesionální font, který není určen pro textový editor, ale pro profesionální sazbu.

A jen ošklivá kačenka nerozlišuje tento font a psací písmo.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 30. srp 2010 13:08:20 
Janek Wagner píše:
Návštěvník píše:
Drake píše:
Nazývejme věci takové jaké jsou ... žáci jsou v tomto případě pouhou obětí komerčních snah autorky , lidí a firem propagujících toto řešení ... nejde tady o nic víc než o peníze !


;) http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=2102
Prosím, rozlišujte prodej fontů (tedy nástrojů pro profesionály pro sazbu) a psací písmo.

Comenia Serif (autor: František Štorm), Comenia Sans (autor: Tomáš Brousil) a Comenia Script (autorka: Radana Lencová) jsou jako spojené nádoby :
"... Radana, Tomáš i já z toho kšeft máme, a relativně dobrý, poněvadž následkem těchto i jiných článků se Comenia v žebříčku prodejnosti dostala na 21. místo (7. 7. 2010)…”

“Ptáte se, jestli se přikláním k psaní spojitých kliček anebo stojatého nenapojovaného písma, jestli jsem se vůbec na vteřinu zamyslel nad didaktickými aspekty viděnými prismatem dětské motoriky? Je mi to upřímně jedno, hlavně když se o tom píše a obchod běží - to je to nejdůležitější v této složité době...." (http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=2102)
Autoři Comenie jsou typografové, takže ani je, ani jejich advisora, pana Jana Solperu (http://www.lencova.eu/cs/gal_vyjadreni_jan_solpera), didaktické aspekty, natož pak dětská motorika zajímat nemusejí. Na tom není samo o sobě nic divného.

Akreditace MŠMT, která nejspíš bude v dohledné době písmu Comenia Script udělena, zamíchá pozicemi nakladatelství na trhu s učebnicemi a učebními pomůckami pro nejmladší školáky. Velká nakladatelství mohou významnou část trhu ztratit ve prospěch malých firem, např. nakladatelství Svět (provozující doménu lencova.eu). Comenia se pak vyšplhá na 1. místo v žebříčku prodejnosti.
Výborný marketingový tah !


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pon 30. srp 2010 19:19:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 29. lis 2009 16:48:17
Příspěvky: 121
Dobrý večer,
musíte také rozlišovat, Drakeu, kdo je čeho autorem. Je pan Fr. Štorm autorem nového psacího modelu? Není :)
Když je někdo ve svém oboru výborný, tak je jasné, že se jeho věci prodávají. Přejme jim to!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 31. srp 2010 9:58:29 
Návštěvník píše:
http://www.lidovky.cz/lpeni-na-krasopisu-nici-rukopis
"Příliš úzké písmo vypovídá o úzkostlivém charakteru člověka, a to se právě děti učí, podvědomě jsou vychovávány ke strachu a úzkosti."
(autor: R.Lencová)

http://www.cuni.cz/IFORUM-6121-version1-Comenia.pdf
"Málokdo si uvědomuje dopad typografie na formování lidské povahy – banální písmo podporuje banální myšlení,..."
(autoři: Brousil, Lencová, Štorm)

http://www.lencova.eu/cs/gal_vyjadreni_vaclav_mertin
"Představa, že rozvoj psychiky dítěte je závislý na tom, zda se učí spojité písmo nebo ne, může dnes vypustit z úst pouze zaslepený odborný nedouk."
(autor: PhDr. Václav Mertin)


Zvláštní... na obdobný "typ" písma jsem přešel sám, spontánně...připřednáškách na Mat-Fyz - ikdyž jsem psal rychle, byl jsem schopný posobě text přečíst... Od tédoby tímto "svým" písmem píšu vše. A i když je písmo "kostrbaté" je dobřé čitelné pro většinu lidí kteřípak texty dostanou...

Hlasuji pro toto písmo, jen lituji že na Slovensku kdre teď žiju se asi hned tak neprosadí :-(

Karel


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne úte 31. srp 2010 11:29:36, celkově upraveno 1
uvedení jména uživatele


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: stř 01. zář 2010 19:31:10 
Pro odlehčení :
Otázku tohoto nového písma bych neřešil, v dnešní elektronické době budou školáci čím dál dříve přecházet od pisátka ke klávesnici :D ;
Osobně bych žádné nové písmo nezaváděl (ve věku kdy myslíte na jídlo, tělocvik ap., vás tvar toho co píšete 2hodiny denně "netrápí") ,protože určitě krásně procvičí a uvolní ruku ,ale zanechal bych snahy pedagogů "normalizovat" toto písmo v pozdějších letech. Pokud dítě začne "upravovat písmo" např.měnit jednotlivé znaky, má k tomu určitě důvod a ať je jakýkoliv měl by být respektován.
Jsem levák píši nespojitým písmem a znám leváky ale i dis... kteří píší tak či tak a byli nespokojeni pouze s přístupem některých učitelů. Podle mého je to velice pěkný komerční tah, nechám se "překvapit" tak jako u "globálních chřipek" :D

Marek (20)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 02. zář 2010 8:36:16 
Je mi 35 let a tento typ písma podporuji.Já sama na něj přešla už na základní škole aniž by mě ho někdo učil. Psaní s ním bylo mnohem rychlejší a upravenější. Mé děti i manžel ho používají také a nikdy žádný problém s ním nebyl.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: pát 03. zář 2010 19:06:38 
Nevim jestli nebudu plest "Hrusky s Jabkama", ale co takova sylabicka pisma?
Kdyz se japonske deti uci Hiraganu tak maji jiny psychicky a motoricky vyvoj nez my s pismem hlaskovym a spojitym?
A podle toho, co jsem za dnesek precetl, nejspise spatny ;).

O Cemenia kauze jsem se dozvedel az dnes ;), ale ja osobne pisi podobnym "fontem" uz od zakladni skoly, protoze poznamky "klasickym" pismem jsem po sobe obcas ani neprecetl, byl to jen dlouhy retezec obloucku a klicek...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: