Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosba - nevím si rady s pracovním listem
PříspěvekNapsal: ned 30. bře 2014 13:52:42 
Dobrý den dostali jsem ve škole prac. list pana Petra Hopfingera Makroregiony světa a já si s ním nevím rady prosím vás nepomohl by mi někdo?


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pon 31. bře 2014 8:24:18, celkově upraveno 1
úprava předmětu tématu a přesun do jiného fóra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Prosba - nevím si rady s pracovním listem
PříspěvekNapsal: ned 30. bře 2014 16:26:03 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den Ajko,
předpokládám, že jste pracovní list dostala od svého vyučujícího. A právě pouze on ví, jak jej chce využít. Doporučuji požádat jej o vysvětlení.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Prosba - nevím si rady s pracovním listem
PříspěvekNapsal: ned 30. bře 2014 16:51:15 
Máte pravdu dostala, ale s naší vyučující je to právě složité, vždy nám něco zadá, a nikdo si s tím neví rady, předložila jsem prac.list doma a ani naši mi nebyli schopni pomoci. Nejhorší na tom všem je, že to bude asi na známky...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Prosba - nevím si rady s pracovním listem
PříspěvekNapsal: ned 30. bře 2014 19:43:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. dub 2011 21:16:53
Příspěvky: 61
Já bych se paní učitelky například zeptal, co si představuje pod formulacemi "energie na obyvatele" (viz VI) nebo "počet aut na obyvatele" (viz V) nebo "HDP na obyvatele" (viz otázka IV). Podle mě odpověď není triviální. Vzhledem k tomu, že čísla v tabulce prý mají být "procentuální zastoupení", nedá se zjistit např. "HDP na obyvatele" (viz otázka IV). Nicméně vzhledem k tomu, že koeficient celkovýPočetObyvatel / 100 / celkovýHDP * 100 je ve všech řádcích tabulky konstantní, dají se poměry "procentuálních zastoupení" správně seřadit (např. procentoHDP / procentoObyvatel), což ke splnění úkolu stačí. Je tohle úloha pro věk 12-15? Tož krátit zlomky snad žáci umějí, tak by to mohli aspoň pochopit, jestli ne vymyslet...

Po pravdě řečeno, skoro každá otázka z dotyčného DUM je tématem na kratší nebo delší úvahu. Např. "VIII. Které tři makroregiony mají největší prostorové rezervy?" -- Mají se vzít v úvahu i pouště? A co jezera? A kolik rozměrů toho prostoru se bere v úvahu? Co třeba stavět rozsáhlé výškové budovy nebo naopak zakopávat se pod zem? Bydlet na upoutaných balónech, na geostacionárních družicích nebo v podmořských tunelech? Případně spát na palandách? Mimochodem, v tabulce není uvedena Antarktida, přestože ta má největší prostorové rezervy. A což teprve otázka VII! -- Mají se brát v úvahu i dosud neobjevené zdroje energie neuvedené v tabulce? A co zdroje neznámé (co třeba zdroje pro studenou fúzi)? Nebo dnes už obyčejný břidlicový plyn, který v roce 1998 těžko někdo bral v úvahu?

Po pravdě řečeno, každá z těch otázek by si zasloužila kratší nebo delší diskusi, málokterá jednoznačnou odpověď. Skvělé domácí cvičení na kritické myšlení! (podle otázky IX soudím, že to byl záměr autora) Helmut Swoboda by měl radost, je tu spousta námětů na úvahy "proč statistiky lžou" (viz H.S. Moderní statistika, Svoboda, Praha kolem 1970) -- skvělá kniha, doporučuji přečíst!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: