Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kreativita versus "cvičené opičky"
PříspěvekNapsal: stř 30. lis 2011 8:12:27 
Zdravím a děkuji za zmínku o panu Robinsonovi.
Jeho povídání o tom, jak je v klasických (obvykle transmisivních)typech škol vzdělávána pouze levá polovina mozku, mě nejen pobavilo, ale i postrčilo k zamyšlení.
Učím na umělecké škole kde tvrdíme, že děti mají možnost se umělecky projevit, být kreativní(psychologové tvrdí, že kreativita je projevem spolupráce obou mozkových hemisfér)...Já byla umělecky učena tak, že jsem jako opička interpretovala notové značky a ani jsem netušila něco o formě studované skladby, harmonických vztazích, frázování, metricko-rytmickém systému...(kterou hemisféru že jsem to vlastně využívala? :lol: )
Nikdo mě nevedl k samostatnému tvoření, pokud jsem měla "projevit hudební cítění", tak pouze prostřednictvím naučených skladeb, ve kterých jsem měla "procítit" dynamiku či agogiku nejen "správným způsobem", ale také pohybem těla v souladu s typem skladby. Je to až úsměvné ;)Psychomotorický dril spojený se sluchovou drezúrou bez využití logického myšlení.
Ruku na srdce kolegové, jsme dnes dál?
Zdraví vás
pozorovatelka Janka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak to vidí rodiče?
PříspěvekNapsal: čtv 01. pro 2011 7:50:13 
Hudba sama o sobě už ve svém základě rozvíjí pravou hemisféru...

Otázka drilu je samozřejmě na delší debatu, svobodný rozvoj kreativity ( a souhlasím s Vámi že je potřeba ji VÍC rozvíjet), je někdy i na "překážku" pokud by to sklouzlo jen k úplně volné ruce k žákově "manýrům"...období manýrismu nepatří mezi nejslavnější kapitoly hudebních dějin...a diletantsví, fušeřina a kýč jsou dnes všude okolo nás, tak pozor ať se nám nedostanou taky do hudebního vzdělávání... :!:

Jinak pozorovatelko Janko chápu kam míříte a vcelku souhlasím že to nemá být JEN o cvičených opičkách, jak žel možno vidět na mnoha soutěžích ZUŠ... (to už vščak je leckdy o tlaku od ředitele na výsledky školy, a o přístupu a ambicích toho kterého učitele)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: