Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: sob 04. zář 2010 7:39:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pojďme se vrátit k věci, přátelé.
Ponechme stranou naše osobní názory na lidi, kteří sem píší.

Jaké máte názory na metodu Barvy života? Věříte jí? Vyzkoušeli jste? Doporučili byste, nebo naopak máme se od ní držet dále?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: sob 18. zář 2010 21:54:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. čer 2009 12:14:03
Příspěvky: 80
Už 1x jsem se zde snažil popíchnout diskuzi o odbornosti Barev života. Zkusím to tedy jinak.
Saša Dobrovolná zde více než před rokem napsala:
"Nechala jsem si udělat osobní hloubkový snímek a k němu interpretaci. Konzultace byla dlouhá - pamatuji si, že jsme seděli dnes už kolegou Jirkou Haldou v Olomouci v cukrárně, vyprávěl mi, co ze snímku vyčetl asi 4 hodiny a já jsem nevěřila svým uším, jak to mohl o mně zjistit - říkal mi věci, které jsem věděla, ale i takové, které jsem měla zasunuté hluboko v sobě a vědět jsem je nechtěla."
Mgr. Jiří Halda je podle údajů na webu učitel a logoped - má tedy kvalifikaci na to, aby udělal rozbor osobnosti? Má právo používat a interpretovat specializované psychologické diagnostické testy? Nebo jsem našel chybné údaje a pan Halda je kvalifikovaný poradenský psycholog s odbornou praxí? Paní Dobrovolná je prý nyní kolegou Jiřího Haldy. Jsou nějaké kvalifikační předpoklady pro využívání Barev života a jejich interpretaci? U standardních psychologických metod je to absolvování řádného VŠ psychologie.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: ned 19. zář 2010 10:01:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Barvy života jsou jen šarlatánství s dobrým marketingem.

Použití jen jedné pomocné psychologické metody doslova na všechno je podvod.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 11. lis 2010 23:53:08 
Pro "Janek Wagner" - Znáte? Vyzkoušel jste? Zažil jste? To vše se zkušeným konzultantem?

Pro "Miroslav Melichar" - ad "má tedy kvalifikaci na to, aby udělal rozbor osobnosti?". Dle mých osobních zkušeností je (resp. před 3 lety, kdy jsem s ním "pracoval" byl) nejlepší konzultant barev života v ČR s obrovskými praktickými zkušenostmi.


Moje osobní zkušenost s panem Haldou a barvami života: Jeho rozbor (a následná práce) nad mým snímkem mě pořádně "dostala", což bylo přesně to, co jsem potřeboval. Snímek odhalil věci, které byly pořádně zakopané a ani já sám si je nechtěl připustit. Dost mi to pomohlo. Doporučil jsem jej pár lidem ve svém okolí a nejen, že byli překvapeni, ale je to také posunulo dále...

Pokud chcete barvy vyzkoušet, tak rozhodně doporučím, abyste si vybrali zkušeného konzultanta, je totiž pro interpretaci zcela zásadní!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 11. lis 2010 23:57:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
No Name píše:
Pro "Janek Wagner" - Znáte? Vyzkoušel jste? Zažil jste? To vše se zkušeným konzultantem?
No Name píše:
Pokud chcete barvy vyzkoušet, tak rozhodně doporučím, abyste si vybrali zkušeného konzultanta, je totiž pro interpretaci zcela zásadní!
Takže metoda z online flashové aplikace může být použita i pro autoevaluaci školy a jejího klimatu, když to dělá zkušený konzultant?! Nenechte se vysmát...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 18. lis 2010 10:15:39 
Janek Wagner píše:
Takže metoda z online flashové aplikace může být použita i pro autoevaluaci školy a jejího klimatu, když to dělá zkušený konzultant?! Nenechte se vysmát...

Znovu se zeptám, vyzkoušel jste?

Trošku odbočím - myslím, že většina psychotestů, které jsem kdy zažil, se dají naprogramovat do podoby flashové aplikace. Jaký je pak rozdíl proti Barvám života?
A to moje upozornění na zkušeného konzultanta? To stejné, jako v jakékoli jiné branži. Nebo snad myslíte, že psycholog krátce po státnicích bude mít větší praxi, znalosti a zkušenosti, než starý harcovník? V některých případech snad ano...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 18. lis 2010 11:33:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Janek Wagner píše:
Barvy života jsou jen šarlatánství s dobrým marketingem.

Použití jen jedné pomocné psychologické metody doslova na všechno je podvod.


Žádná metoda není všespásná. Je otázkou nakolik je efektivní. A zda jiná metoda je schopna zjistit to, co barvy života. Já ji vyzkoušel a byla pro mne velmi efektivní.
Mám takovou zkušenost, kterou se řídím. Před mnoha lety můj starý kolega (ještě z první republiky) přišel jednou ráno do školy a řekl: "Tak jsem přečetl Heglovu Estetiku. V němčině. Trvalo mi to tři měsíce. A musím ti říct, že je to blbost." On to mohl říci. Byl to jeho názor podložený tříměsíčním studiem. ;) Neměli bychom se touto zkušeností řídit?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 18. lis 2010 18:26:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. čer 2009 12:14:03
Příspěvky: 80
Příliš nerozumím posledním příspěvkům - jak vlastně máme hodnotit kvalitu psychologického testu a kvalifikaci zadavatele.

Test: Měl by být co možno objektivní, jeho interpretace by neměla výrazněji záviset na konkrétní osobě odborníka.
Kvalifikace odborníka: Standardní vzdělání v oboru (zde odborná psychologie) a nějaká minimální praxe jako záruka toho, že dokáže posoudit, jaký test nebo metodu vůbec volit a dokáže jeden test/metodu vhodně doplňovat a vyrovnávat dalšími.

V tomto případě je řeč o genialitě konkrétního člověka, který dělá jednu metodu, je na ní zaškolen a má s ní dlouhodobé zkušenosti a podle osobního dojmu několika diskutujících je skvělý - tento člověk však zdá se nemá odpovídající formální vzdělání - není přímo psycholog. Nemohu si pomoct, ale připadá mi to jako chvála lidového léčitele, který je vzděláním elektrikář, ale konkrétní osoby s ním mají tu nejlepší zkušenost.

Pak je ovšem taky otázka, zda zde uvažujeme o využití Barev života pro svou osobní potřebu nebo jako metody pro školní praxi. V druhém případě by nemělo hrát tolik argument jednotlivých osobních doporučení a dojmů, ale odborné pověsti metody, která by měla potvrdit objektivitu. Vedle toho, že by metodu měly aplikovat v praxi výhradně osoby s přiměřenou formální kvalifikací (komu se to nezdá, tak by měl pak připustit, že ani učitel ve škole by vždycky nemusel být nutně správně formálně kvalifikovaný), by metoda měla mít jakési renomé u odborné veřejnosti = být prezentovaná v odborných časopisech. Neměli bychom se ptát na tohle a ne jen na osobní dojmy?

Odpověď nám nabídnou webové stránky spojené s Barvami života: Žádný odkaz na odborný časopis neobsahují! BŽ neprošly obvyklou odbornou kontrolou prostřednictvím odborného tisku. Stránky zato obsahují i heslo "kvantová psychologie" (pro méně informované doporučuji optat se fyziků na kuriozitu takového spojení) a informaci o tom, že chtějí rozšířít aplikaci BŽ i do oblasti alternativní medicíny. (Pokud tedy někdo vnímal moje srovnání odborníků na BŽ s léčiteli jako neuctivé, tak oni sami se spojení s léčiteli vůbec nebrání.) Jsou tohle znaky odborné metody? Není pro školy poněkud riskantní hledat oporu u takovýchto metod?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: čtv 18. lis 2010 19:18:17 
Do teď nechápu způsob, jakým pracují tyto testy.

Jak zvolit barvu pro slovo Maminka?
Pochopila jsem, že podle toho, jak ne mě působí. Dobře, řekněme že moje maminka miluje červenou a nosí ji téměř pořád. Téměř od narození si pamatuji maminku v této barvě. Takže pokud slyším slovo "maminka" vybaví se mi pochopitelně jako první červená. Maminka a červená, to prostě patří k sobě. Zvolila jsem tedy červenou.
Kdyby moje maminka milovala modrou, hádám, že bych zvolila ji.
A teď přihází můj "problém".
Vždyť to přece nic nevypovídá o mém vztahu k matce ani o ničem podobném. Zvolila bych zcela jinou barvu, ale cítila bych pořád to samé. Moje matka by byla stejný člověk.
Jak tedy takovýto test může něco říct o mé osobnosti?

Pokud mi to někdo dokáže vysvětlit, nebo mě upozornit, že vše chápu špatně, ať to prosím udělá :)
Jen bych chtěla říct, že testu jsem se účastnila, mám tedy osobní zkušenost. Výsledky testu mě nijak nepřesvědčily o tom, že by tato "převratná metoda" byla důvěryhodná.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Barvy života
PříspěvekNapsal: pon 22. srp 2011 13:06:17 
Jen ve zkratce:
Barvy se zde v této diagnostické metodě nepoužívají proto, aby ukazovaly na symboliku barev, jak si často lidé myslí. Nejsou tu proto, aby reprezentovaly barvu modrou, červenou, žlutou atd. jako takovou. Důvodem používání barev při zjišťování asociací a jejich vzájemné psychologické dynamiky ve složitě strukturovaném psychologickém poli je to, že každá z vybraných barev reprezentuje část fyzikálně exaktně měřitelného frekvenčního pole vyzařování barev. Proto mají barvy pro člověka rozlišovací schopnost.
Není ani podstatné, jak člověk danou barvu pojmenuje. Nezáleží na tom, zda konkrétní barevnou kouli člověk pojmenuje jako rudou, červenou, oranžovou nebo ohnivou. Podstatné je, že barevné frekvenční vlnění projde lidským okem až do mozku. Prostřednictvím barev a slov, respektive analýzy jejich asociačního propojení, je člověk schopen poskytnout specializovaným odborníkům podklady k tomu, aby bylo možné popsat dynamiku jeho vnitřního prožívání a zpracovávání jeho životní reality.
Internetový Snímač barvově slovních asociací je pouze nástroj k tomu, aby bylo možné pomocí barev zachytit původní asociace, vyhodnotit je a převést je do výsledků, parametrů a výstupů. I když to vypadá jako „hraní si s barvičkami“, psychodiagnostická metoda barvově slovních asociací funguje na neurobiologickém základě.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: