Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: pát 12. čer 2009 7:30:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. čer 2009 9:37:18
Příspěvky: 16
Dobrý den,
konkrétní představu o domácím vzdělávání zatím nemáme, ale jsme si vědomy, že tato problematika sem patří. Předpokládáme, že budou stanoveny "specifické" podmínky, za kterých bude toto vzdělávání probíhat. Záleží na tom, jak bude stanoven vzdělávací obsah.

Můj osobní názor je, že pokud půjde opravdu o povinné předškolní vzdělávání podle RVP PV, pak by domáci, resp. individuální vzdělávání mělo vypadat podobně jako na ZŠ, s tím, že dítě nebude samozřejmě zkoušeno, ale bude předkládat kmenové MŠ své osobní portfolio v podobě výkresů, pracovních listů, ale třeba i fotek svých konstrukčních staveb, apod., či nahrávku písničky. Neměli bychom zapomenout i na pohybové dovednosti, které jsou důležité pro zdraví dítěte, forma jak sledovat tyto dovednosti je zatím otázkou?? Rozhodně by nemělo dojít k nějakému porovnávání výkonu dítěte s ostatními, ale mělo by jít o sledování jeho idnividuálních pokroků.

Jano, pokud máte nějakou představu o tom, jak by toto vzdělávání mělo probíhat, vyplňte anketu a v poznámkách se rozepište - nápady jsou vítány!!!

Martina


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: sob 13. čer 2009 12:26:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den,
děkuji Martino za odpověď. Já sama zatím nejsem přesvědčena, že povinné předškolní vzdělávání nutné. Tato otázka mne napadla z hlediska dvou maminek, které znám a věnují se domácí základní škole. Ještě nějaké malé děti mají, takže by je to mohlo zajímat.
Jana

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: pon 15. čer 2009 11:29:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. čer 2009 9:37:18
Příspěvky: 16
Dobře,
já dychtivě očekávám návrhy, jak by to mělo vypadat, myslela jsem, že máte osobní zkušenost, neva - tuto debatu zakončíme tím, že i na možnost domácího vzdělávání se "myslí" :)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: pon 15. čer 2009 17:31:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 8:44:33
Příspěvky: 237
Dobrý večer,
jsem pro povinné předškolní vzdělávání. A to u všech dětí nezávisle na sociálním zázemí a zdravotním stavu.
Irka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: pon 15. čer 2009 19:04:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. čer 2009 18:27:25
Příspěvky: 11
Dobrý večer,

sama za sebe se dost ztotožňuji s postojem Míši G.. Myslím, že mnohým dětem by opravdu velmi prospělo strávit nějaký čas v MŠ, kde by byly hravou a přirozenou cestou připraveny na vstup do základní školy. Samozřejmě jsou pak i děti, u kterých to jako nutnost nevidím. Kdo by však jednotlivé případy posuzoval? Proto by možná bylo opravdu jednodušší stanovit poslední rok MŠ jako povinný.
Pak tu však byla vznesena velmi konstruktivní otázka na domácí vzdělávání. Osobně neznám nikoho, kdo sám doma vzdělává své děti, a proto se neodvažuji o tomto příliš diskutovat. Sama spíš zastávám klasický přístup ke vzdělání v prostředí školy, ale na druhou stranu zas věřím, že jsou děti, pro které je forma domácího vzdělávání vhodnější....
No tak to vidíte. Chcete-li být zastáncem individuálního přístupu k dětem, pak zavádění čehokoli povinně tomu vlastně tak trochu odporuje. Myslím, že každý systém by měl být dostatečně pružný, ale obávám se, že když se u nás řekně něco povinně, tak to bude povinnně za každou cenu. A aby pak dobře míněná věc nebyla spíš bič na některé "individualistické" rodiče.

Veronika


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: pon 15. čer 2009 20:44:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. čer 2009 18:50:19
Příspěvky: 1
J J¨Jsem určitě pro povinnou předškolní docházku od 5 let. Pracuji ve školce 28 let a jsem přesvědčena, že je to jen a jen pro dobro dítěte. Dítě se mimo jiné učí v kolektivu žít s ostatními, spolupracovat, chovat se, dělit, apod. Děti, které přijdou do 1. třídy a nechodily do MŠ mají dosti velký problém začlenit se do již utvořeného kolektivu dětí z MŠ. Mám s tím osobní zkušenosti, neboť jsem z mat. školy na vesnici a vím, že například děti přistěhované o prázdninách mají s tímto začleněním do již utvořeného kolektivu problém. Proto si myslím, že to není jenom o tom, že by se děti něco nestačily naučit před vstupem do ZŠ. Prostě podle mého názoru dítě do kolektivu určitě patří a v 5 letech je to již nutné. Naďa Svobodová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: úte 16. čer 2009 7:40:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. čer 2009 7:21:54
Příspěvky: 4
Rodiče, kteří nechtějí svoje děti posílát do školy, nemusí mít obavy. Možnost domácího individuálního vzdělávání by zřejmě byla zachována i pro mateřskou školu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: úte 16. čer 2009 18:42:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Dobrý den,
ale jsou rodiče, kteří své děti nechtějí posílat do MŠ, protože je chtějí vzdělávat doma a opravdu se jim věnují :P a potom jsou rodiče, kteří své děti do školky nechtějí vodit, protože prostě nechtějí a o domácí vzdělávání jim ani tak moc nejde :? (viz. některé sociálně slabší rodiny).
Kdyby se poslední ročník předškolního vzdělávání stal povinným a probíhalo by i domácí vzdělávání dětí, jaká by byla jejich kontrola :?:
Pod jakou supervizí by rodiče s dětmi pracovali :?:
Nevím jak to probíhá u dětí na ZŠ, při jejich domácím učení a proto by mě to zajímalo.

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: stř 17. čer 2009 21:36:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Dobrý večer!
Chápu obě strany - vás z mateřinek i nás ze základek. Já osobně jsem pro Mám spoustu negativních zkušeností s dětmi, kteří neprošli MŠ a bylo to mnohdy velmi dramatické :cry: a pro děti stresující. Dokonce jsme u jednoho hocha bylo jeho chování asociální natolik, že jsme 1. třídu pojali jako adaptační. Učila jsem ho takové základy jako jíst celým příborem, používat mýdlo nebo to, že děti nejsou "bubáci", ale kamarádi. Co myslíte, pomohla by v tomto případě povinná docházka do MŠ? Zdraví vás Slávka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Povinná školní docházka úplně pro všechny děti????
PříspěvekNapsal: čtv 18. čer 2009 7:48:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Slávko, zdravím Vás, a ostatní také.
Přiznám se, že teď jste mne "nalomila". Je jasné, že kdyby tyto děti si tohle trauma, které popisujete, prožily ve školce, mohly by se pak v první třídě věnovat výuce. A nebo také ne, třeba to mají v povaze, třeba by si zase těžko zvykaly na nové prostředí a nový kolektiv. Těžko říct. Ale uznávám, že děti ze socio-kulturně znevýhodněného prostředí by mat. školu navštěvovat měly. To je beze sporu! Ale přece jen slovo "povinně" mí zní dost drasticky.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: