Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 23. bře 2011 18:00:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Vladimír Václavík píše:
U nás stojí za pozornost, jak se ze 40 let ostrakizovaného směru stal základ pro koncepci škol od mateřské až po střední.


Základ pro koncepci škol? O co se opíráte?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: čtv 24. bře 2011 0:10:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Mně osobně tedy přijde ten úvodní příspěvek velice špatný, protože není věcný. Zakládat na něm nové diskuzní vlákno mi přijde jako podporování něčeho, co se podporovat nemá. Příspěvek měl zůstat tam, kde byl původně umístěn jako emocionální výlev. Rád si podiskutuji o alternativním školství waldorfském i jiném, ale v diskuzi, která bude pojmenována neutrálně a příspěvky v ní budou věcné. Diskuze v tomto vlákně se tudíž dále nebudu účastnit...

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: čtv 24. bře 2011 18:43:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Radek Sárközi píše:
Mně osobně tedy přijde ten úvodní příspěvek velice špatný, protože není věcný. Zakládat na něm nové diskuzní vlákno mi přijde jako podporování něčeho, co se podporovat nemá. Příspěvek měl zůstat tam, kde byl původně umístěn jako emocionální výlev. Rád si podiskutuji o alternativním školství waldorfském i jiném, ale v diskuzi, která bude pojmenována neutrálně a příspěvky v ní budou věcné. Diskuze v tomto vlákně se tudíž dále nebudu účastnit...

Díky, výborná příležitost připomenout, jaké máme možnosti: 1/ Diskusní vlákno můžete kdykoliv přejmenovat, pokud máte pocit, že se diskuse - sice v rámci globálnějšího původního tématu, ale přesto - stočila někam jinam. Uděláte to jednoduše tak, že v odpovědi přepíšete název tématu. Je to běžný a regulérní způsob, jak v diskusích publikovat.

2/A pak máte samozřejmě možnost založit vlákno nové - pokud skutečně na toto téma chcete debatovat :-).

A jen na okraj: Příspěvky diskutujících samozřejmě mohou být emocionálně laděné - pokud nejdou proti osobám a nejsou prvoplánově vulgární, hrubé, je to z našeho pohledu naprosto ok. Paní Ventová má zkrátka vyhraněný názor a ten, kdo chce, s ním může polemizovat.

Hezký večer.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: čtv 24. bře 2011 22:20:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
No, já nejsem pavouk, takže na sítě a vlákna mě moc neužije ;-)

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 13. dub 2011 20:17:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. lis 2009 21:19:01
Příspěvky: 40
Pro pana Sotoláře 23.3.2011:
"Základ pro koncepci škol od MŠ až po střední ..." - měl jsem na mysli waldorfské školy, které dnes u nás zahrnují školy mateřské, základní i střední. Lze tedy projít systémem od předškolního období až k maturitě. Podařilo se vytvořit a realizovat tuto koncepci za 20 let s velkým úsilím a často spíš v nepřátelské atmosféře. Kdyby s takovým nasazením pracovalo ministerstvo v oblasti "hlavního proudu" škol, máme dnes už mnoho věcí vyřešených a lepší výsledky (PISA aj.).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 13. dub 2011 21:55:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Vladimír Václavík píše:
Pro pana Sotoláře 23.3.2011:
"Základ pro koncepci škol od MŠ až po střední ..." - měl jsem na mysli waldorfské školy, které dnes u nás zahrnují školy mateřské, základní i střední. Lze tedy projít systémem od předškolního období až k maturitě. Podařilo se vytvořit a realizovat tuto koncepci za 20 let s velkým úsilím a často spíš v nepřátelské atmosféře. Kdyby s takovým nasazením pracovalo ministerstvo v oblasti "hlavního proudu" škol, máme dnes už mnoho věcí vyřešených a lepší výsledky (PISA aj.).


Ono mi to vyznívalo jinak. Teď už vám rozumím.

Mám spoustu otázek: V čem spatřujete nepřátelskou atmosféru? Od koho vane? A z čeho asi pramení? Je také v cizině? Čím si vysvětlujete relativní úspěch právě v Německu?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: čtv 28. dub 2011 11:10:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. lis 2009 21:19:01
Příspěvky: 40
Odpovědi pro pana Sotoláře (13.4)
Hned po nabytí svobody v roce 1989 se u nás uskutečnilo několik vzdělávacích akcí pro zájemce o waldorfskou pedagogiku (přijeli například lidé, kteří po emigraci ve waldorfské škole začali učit). Hledaly se i možnosti k založení waldorfských škol. Nedostatečně vzdělaní úředníci v tom však viděli nebezpečný pokus vnést do tradiční české školy cizorodé prvky. Též se objevil oficiální názor - waldorfské školy ano, ale jen pro děti s nějakým postižením.
V počátku transformace vzdělávacího systému panovala spíš neochota k rozvolnění a teprve srovnávání s vyspělými státy přimělo ministerstvo akceptovat i vzdělávací program waldorfské a montessori základní školy. Snaha centrálně kontrolovat a autonomii škol omezovat je patrná stále - viz nedávno navržené úpravy zákona o vzdělávání.
Pokud jde o situaci v Německu, obnovení waldorfských škol bylo po roce 1945 součástí denacifikace. Němci (též Rakušané, Švýcaři) měli výhodu v plném přístupu k německy psané odborné literatuře, v možnosti rozvinutí sítě kontaktů, ve všeobecně vyšší toleranci k alternativám (než jakou máme u nás), v rozvinuté činnosti Sdružení svobodných waldorfských škol (www.waldorfschule.de) apod. Koncepci ověřila i dostatečně dlouhá tradice - dnes přes 90 let. Kritici antroposofie i waldorfské pedagogiky jsou všude, mě však vždy napadne známé "psi štěkají, karavana jde dál".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: úte 28. čer 2011 17:13:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Důvody a zkušenosti rodičů s alternativními školami jsou popisovány v tomto článku.

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: úte 28. čer 2011 19:21:25 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Mgr. Jan Zouhar píše:
Důvody a zkušenosti rodičů s alternativními školami jsou popisovány v tomto článku.


V tom článku je prezentován jen negativní přístup k běžným školám: jako na cvičáku, memorování, kávička v ruce... Trapně jednostranný pohled zcela v duchu naší pokleslé publicistiky. A nakonec je zřejmé, že školy si rodiče nevybírají jen podle svého gusta, ale podle svého konta.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: pát 08. bře 2013 12:41:55 
Zdravím. Prosím,sháním rodiče, kteří mají zkušenost s waldorfskou školou a byli by ochotní mi vyplnit krátký dotazník k mé diplomové práci. Předem všem moc děkuji.
http://www.survio.com/survey/d/I4O6N9M7X0J6C6K5X


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: