Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 14:40:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. lis 2009 21:19:01
Příspěvky: 40
Je to vždy obohacení a "naštěstí"?
1. Měl jsem možnost navštívit různé waldorfské, montessori či jiné alternativní školy (třídy) a vždy jsem to přijímal jako určité obohacení - alternativa ukazuje jinou možnost školní práce. Vřele doporučuji. Nikoho ovšem nelze nutit, aby se s určitou alternativou identifikoval. I rodiče mají svobodu volby se rozhodnout, zda své dítě například do waldorfské školy dají.
2. Za slůvkem "naštěstí" si stojím. Pluralita názorů patří k demokracii.
3. Na Rudolfa Steinera a jeho antroposofii jsou názory různé. Na zákazu jeho pedagogiky se vzácně shodli nacisté a komunisté.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 15:42:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 03. čer 2008 7:01:06
Příspěvky: 35
Rodiče mají i tu svobodu dát dítě do waldorfské školy a nevědet nic ani o Steinerovi ani o antroposofii. K různosti názorů na antroposofii: Můžete uvést jméno nějakého jejího současného zastánce, který je váženou a uznávanou osobností - třeba teologa, filosofa ?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 21:05:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. lis 2009 21:19:01
Příspěvky: 40
Východiska waldorfské pedagogiky jsou z materialistického hlediska zcela kontroverzní. Rovněž křesťanští teologové mají výhrady. To však neznamená, že Steinerovy myšlenky nejsou dnes stále živé. Jejich síla nespočívá v odkazech na názory autorit, nýbrž v podpoře velkého množství zaujatých učitelek a učitelů. O rozvoji waldorfských škol ve světě se můžeme přesvědčit třeba zde:http://www.waldorfschule.info/de/schulen/waldorfschulen-weltweit/index.html. Pro zajímavost: Absolvent WŠ Saratoga Springs v USA vedl úspěšný studentský tým zapojený v kosmickém výzkumu.
U nás stojí za pozornost, jak se ze 40 let ostrakizovaného směru stal základ pro koncepci škol od mateřské až po střední.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 21:32:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 03. čer 2008 7:01:06
Příspěvky: 35
Odkaz na "podporu velkého množství zaujatých učitelek a učitelů" jde ovšem použít i k pochvale nacistického školství za Hitlera. Nejde přece jen trochu o to, co vlastně Steiner hlásal? (Mimochodem americký kosmický program vlastně vedl Werner von Braun. Úspěchy v kosmu mohou mít asi velmi různý základ.)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 21:47:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. led 2011 19:34:25
Příspěvky: 3
Dobrý večer,

náhodou čtu Vaši diskusi a zkusím přispět: v oblasti hudby je u nás velmi známým zastáncem anthroposofie ve výuce hudební skladatel, pedagog a interpret Josef Krček. Nedávno vyšla jeho kniha o muzikoterapii a principech této duchovědy. Myslím, že pro umělecké oblasti je tento přístup namístě, obohacuje naše i dětské vnímání, imaginaci, vnáší duchovní a mravní rozměr do našeho žití. Prošel jsem několika jeho kurzy a nemám žádné nagativní postřehy, ba naopak. Radost z hudby, z umění, porozumění mezi lidmi.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: ned 30. led 2011 22:09:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. lis 2009 21:19:01
Příspěvky: 40
Paní moderátorka nás žádala o uvedení přínosných principů waldorfské pedagogiky: Citát Rudolfa Steinera: Dítě v úctě přijmout, v lásce vychovávat, ve svobodě propustit. Krásné motto pro školu i pro učitele. To jsou obecné principy pro každého.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: úte 22. bře 2011 22:44:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 22. bře 2011 22:27:01
Příspěvky: 1
Tedy paní Slejšková,
je neuvěřitelné, jaký děláte z portálu RVP svým příspěvkem bulvár. Pokud chcete něco soudit, měla byste to alespoň trochu znát. Běžte se do nějaké waldorfské školy podívat, zeptejte se proč dělají některé věci tak jak je dělají, podívejte se na nějaké statistiky (třeba úspěšnosti při přechodu na gymnazia - v Praze 35-45% oproti 12% průměru), všimněte si třeba geometrického nárůstu nových waldorfských škol ve světě v posledních 30 letech. Nebuďte tak plná předsudků. Nevycházejte jen ze zdroje "jednapanípovídala".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 23. bře 2011 0:26:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Mám trošku problém s názvem tohoto diskuzního fóra. Proč se třeba nejmenuje neutrálně a věcně "Jaké jsou vaše zkušenosti (názory) s waldorfskými školami?"

Moje zkušenosti jsou pozitivní v tom, že jsem zažil hodiny eurytmie (tou jsem nadšený), líbí se mi výzdoba tříd ve waldorfské škole, povídání s učiteli waldorfských škol, epochové sešity waldorfských žáků a velmi oceňuji, že výuka má duchovní rozměr, což postrádají běžné školy, tzv. tradiční. Více o waldorfských školách lze zjistit z webu http://www.iwaldorf.cz

Své děti bych ale dal do školky i školy, kde se učí podle pedagogických principů Marie Montessori. Ta mě totiž zaujala ještě mnohem více :-)

Jedním z jejích principů je "pomoz mi, abych to dokázal sám" - to je moc pěkné, ne?

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 23. bře 2011 8:37:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Náhodný návštěvník píše:
Tedy paní Slejšková,
je neuvěřitelné, jaký děláte z portálu RVP svým příspěvkem bulvár. Pokud chcete něco soudit, měla byste to alespoň trochu znát. Běžte se do nějaké waldorfské školy podívat, zeptejte se proč dělají některé věci tak jak je dělají, podívejte se na nějaké statistiky (třeba úspěšnosti při přechodu na gymnazia - v Praze 35-45% oproti 12% průměru), všimněte si třeba geometrického nárůstu nových waldorfských škol ve světě v posledních 30 letech. Nebuďte tak plná předsudků. Nevycházejte jen ze zdroje "jednapanípovídala".


Díky za reakci - jen škoda, že jste se nepodepsal/a, hovořilo by se nám lépe.
Prosím, podívejte se na první příspěvek v této diskusi - pochopíte, že jde o citaci z příspěvku paní Ventové, který se objevil v jiném vlákně a sem byl přesunut, protože do tématu nezapadal. Tím vzniklo téma nové - námět vnesl uživatel těchto diskusí.
Toto téma ani jeho název nijak nesouvisí s tím, co si o waldorfských školách myslím já, ani to není moje práce zde ve fórech, moje práce je moderátorská ;-).
Pěkný den.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou waldorfské školy pokřivená alternativa?
PříspěvekNapsal: stř 23. bře 2011 8:39:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Radek Sárközi píše:
Mám trošku problém s názvem tohoto diskuzního fóra. Proč se třeba nejmenuje neutrálně a věcně "Jaké jsou vaše zkušenosti (názory) s waldorfskými školami?"


To proto, Radku, že jsem použila citaci z příspěvku paní Ventové, viz první příspěvek v tomto tématu.
Zdá se, že téma budí emoce, což je vlastně dobře - ukazuje se alespoň, že nás zajímá.

Ostatně klidně můžeme hovořit o tom, jaké máte zkušenosti s waldorfskými školami a jaký na ni máte názor - proč ne :-). Vnímala jsem, že téma je o tomtéž.
Hezký den.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: