Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problémy dalšího vzdělávání učitelů
PříspěvekNapsal: pon 03. led 2011 11:32:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Začnu svou konkrétní zkušeností. Pozvali si mne v rámci velkého projektu na seminář. Téma bylo Komunikace s rodiči a veřejností. Téma jistě zajímavé. Pečlivě jsem se připravoval: pracovní listy, prezentaci, kasuistiky, literaturu. Když jsem pak přijel, chtěl jsem jako evokaci začít otázkou Co vás napadá v souvislosti s pojmem komunikace? Většina reakcí se týkala jen "mluvení učitelů": intonace, rychlost atd. Když jsme se pak věnovali připomenutí kompetence komunikační v ŠVP, narazil jsem na další "okno".
Co z toho vyplývá? Po diskusi s učiteli v kurzu vyplynulo, že se dostali do stejné situace jako jejich žáci: jsou jim "servírována" určitá témata, která s nimi nejsou diskutována a direktivně předkládána. Nikdo se jich neptá co vlastně pro svou práci akutně potřebují. Projekt napíše jeden člověk, většinou z vedení a komunkace s učiteli je velmi slabá. Pak taková školení učitelé berou jako nutné zlo a výsledek je nasnadě.
Projektů je hodně. Když jsem si dělal průzkum mezi lektory jaká témata a projekty jsou, s podivem jsem zjistil, že jen minimum se zabývá těmi nejzákladnějšími problémy, které učitelé potřebují: kompetencím a strategiím a metodám výuky. Neslyšel jsem o žádném projektu, který by si dal za cíl prohloubit znalosti a dovednosti učitelů v jednotlivých kompetencích. Čím to je? Objasní mi to někdo?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy dalšího vzdělávání učitelů
PříspěvekNapsal: ned 16. led 2011 10:24:54 
„….kompetencím a strategiím a metodám výuky…..“ ano, to vše nezbytně potřebujeme ke své práci. Ale všem nám zoufale schází především čas a neformální kontakty s jinými školami. Na anonymních seminářích to moc nejde,
Domnívám se že řešením budou v budoucnu kvalitní e learningové kurzy, ale je otázka, zda je na ně současný učitel připraven.
Učitelé budou muset skloubit ICT a didaktiku, změnit systémy výuky i svého vzdělávání.

Touto otázkou se zabývám ve své bakalářské práci zaměřené na oblast předškolního školství, pokud budete ochotni zúčastnit se výzkumu klikněte na odkaz do 25.1.2011
http://ict-e-learning-a-sou.vyplnto.cz/

Díky Daniela


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne ned 16. led 2011 17:13:56, celkově upraveno 1
doplnění jména uživatele


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy dalšího vzdělávání učitelů
PříspěvekNapsal: ned 16. led 2011 18:36:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Myslím, že jsou možnosti, jak si vyměňovat zkušenosti. Jen je třeba je vyhledat a věnovat tomu trochu času - to bude asi největší problém.
Třeba zde na Metodickém portálu...

Podobné problémy řešíme také v mém partnerském sdružení - učitelé by chtěli další kurzy podobného zaměření, jenže se nenajde nikdo, kdo by je připravil a lektoroval. Takže začarovaný kruh.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron