Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: čtv 11. čer 2009 15:02:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 11. čer 2009 14:12:40
Příspěvky: 19
K dotazu Petry: Dejme tomu, že se chci na takový kurz přihlásit. Jak budu mít zaručeno, že se tam dozvím to, co opravdu chci? Jak poznám, že dělá kurz zkušený lektor?
A jak takový kurz probíhá? Asi je to hodně o praktickém výcviku.

Milá Petro, v tomto ohledu nebudete mít asi nikdy stoprocentní záruku spokojenosti, protože je to záležitost, která hodně závisí na lidském faktoru (zkušenost lektora, jeho vlastní vzdělávání, složení skupiny účastníků, organizační a materiální zajištění semináře, které pak významně ovlivňuje náladu všech přítomných atd.). Nicméně se zkusím zformulovat pár doporučení, která by měla zvýšit pravděpodobnost, že budete se seminářem spokojena:
- podívejte se na webové stránky vzdělávací organizace, u níž chcete kurz absolvovat – většinou už tam bývají profesní životopisy lektorů – tam můžete poznat, co má člověk už za sebou a k jakému směru se hlásí
- podívejte se na anotaci semináře – zejména do části obsah – tam byste měla najít seznam témat, kterými se budete v kurzu zabývat
- hodně přesně si před seminářem pojmenujte své vlastní potřeby a obraťte se na lektora s dotazem, jestli jste si vybrala jeho seminář správně (nebojte se toho, lektoři mají rádi motivované účastníky)
- své potřeby pojmenujte v úvodní části kurzu, kterou bude lektor věnovat očekávání účastníků a tzv. kontraktu (= dohodě mezi ním a účastníky o průběhu kurzu jak po stránce obsahové tak organizační)
- hodně se ptejte při reflexích

A jak takový kurz probíhá - je to hodně různé podle toho, co preferuje lektor a pak podle skupiny účastníků, kteří se právě na daném kurzu sejdou. V anotaci kurzu by mělo být uvedeno, zdali se jedná o vzdělávací seminář/kurz nebo přímo o trénink komunikačních dovedností. Případně bývá uvedeno, jakými metodami budete v kurzu pracovat – zdali je to spíše prezentace nebo prožitkový či přímo sebezkušenostní kurz.

Já sama si kurzy vybírám na základě doporučení mých kolegů, chodím „na“ určité lektory, či intuitivně.
Osobně zastávám názor, že i špatný kurz a lektor mě mohou mnohému naučit ;) .

Pokud postrádáte nějaký kurz v nabídce KVIC Ostrava, obraťte se přímo na paní Hanku Petrovou, která má obsahovou nabídku na starosti. Jistě Vašim potřebám ráda vyjde vstříc – hana.petrova@kvic.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: čtv 11. čer 2009 23:02:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Zdravím Vás všechny,
kniha nám byla představena s autorkou paní Nováčkovou.Budu ale pro jistotu pátrat.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: ned 14. čer 2009 22:12:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý večer,
posílám odkaz na jeden konkrétní kurz komunikace http://www.osu.cz/index.php?kategorie=1 ... idkurz=105
Asi se na něj přihlásím. Zní to zajímavě a navíc lektorkou je opravdová odbornice p. prof. Svobodová, u které jsem dělala SZZ z ČJ.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2009 13:04:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 13:22:54
Příspěvky: 2
Dobrý den,

co se týče kurzů pro učitele, speciálně k tématu Komunikace, případně dalším prvkům osobnostně sociální výchovy, mám vlastní velmi dobrou zkušenost s přednášejícím Mgr. Jakubem Švecem. Doporučuji také webové stránky o.s. Odyssea http://www.odyssea.cz/, kde najdete mimo jiné několik desítek velmi užitečných příruček pro práci učitele (na několika z nich se Jakub také podílel), nabídku kurzů, atd.
Zdravím a přeji všem kantorům, aby úspěšně přežili závěr školního roku oni i jejich děti.
Irena


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pát 26. čer 2009 14:45:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 20:34:22
Příspěvky: 22
Prilozim tez dobrou zkusenost. Absolvovala jsem kurz s nazvem Od konfliktu k toleranci a i kdyz slo zejmena a schopnost komunikace s narodnostnimi mensinami, jiste z neho lze cerpat i v kazdodennim zivote. Formou ruznych modelovych situaci jsme si vyzkouseli, kde mame sve kvality, jsme-li schopni zvladnout vypjate situace, sebereflexi a naslouchani. Doporucuji vsem.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pon 03. srp 2009 13:23:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den Martino,
to zní zajímavě. Kdyby měl o tento kurz někdo zájem, kam by se mohl obrátit?
A jak se Vám osvědčily rady a trénink z kurzu v praxi?
Díky za tip!

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 22:57:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj,
kurzy jsou samozřejmě báječné, zvláště ke komunikaci, ale někdy se můžeme dozvědět zajímavé informace i z literatury. Mne velmi oslovila kniha německého autora Friedemanna Schulz von Thuna: Jak spolu komunikujeme? Praha, Grada: 2005. Rozvíjí tam názory amerického profesora komunikace (ano, tak to mají v USA) Watzlawika o jednotlivých rovinách v komunikaci. Nabízí názor, že v každém komunikačním aktu máme čtyři roviny:
fakta
výzvu ke konání
vyjádření vztahu k druhému
sebevyjádření.
A protože dáváme v komunikaci důraz (slyšíme přednostně) na jinou rovinu, dochází k neporozumění. Sledujte to sami a uvidíte. ;)

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pon 22. bře 2010 20:00:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
K tomuto tématu mě napadlo, že by sem jistě patřily i nějaká ta cvičení na rétoriku. Absolvovali jste někdo něco takového?
Myslíte, že by byly podobné semináře vhodné nabídnout také studentům učitelství?

Našla jsem tuto nabídku.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: úte 23. bře 2010 20:30:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den,
v rámci studia Koordinátor EVVO jsem absolvovala i zkrácený kurz Šárky Mikové a Jiřiny Stang -Komunikace s problémovými žáky. Mohu jen doporučit.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: sob 27. bře 2010 20:08:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Alexandra Dobrovolná píše:
Takže se ptám, kolegyně a kolegové, co se Vám při komunikaci vyplácí? Co považujete za efektivní? Můžete se ocenit za zvládnutí nějaké komunikační situace v praxi? - podělte se s námi


Pročítala jsem si znovu celou diskuzi a všimla jsem si, že jsme nějak minuli dost konkrétní otázky paní Alexandry. Myslíte, že bychom se k nim mohli vrátit?

Má příhoda:
Pozvala jsem si maminku do školy. Bylo to celkem náročné, dlouho odolávala a já musela být dost vytrvalá (patří tohle do zvládnutých komunikačních situací?). Když konečně přišla, byla pěkně napružená. Vstoupila do třídy se slovy: "Tak to je mi jasné, proč se tady holce nelíbí. Tohle je opravdu hrozná třída!"
Zalapala jsem po dechu, napočítala do 10, ukázala jsem jí na židličku a posadily jsme se. Pak jsem se na ni usmála se slovy: "Ale kvůli tomu tu nejsme, paní... Pozvala jsem vás, protože..." a vše pokračovalo, jak mělo.

Kdo mne alespoň trochu zná, pak by možná nevěřil, že jsem to opravdu já byla. Jsem "papiňák", vybuchnu hned.
Byla jsem na sebe TAK HRDÁ, když maminka odešla, že jsem tu situaci zvládla s nadhledem, že jsem se nenechala vyprovokovat, že jsem ignorovala její výzvy k přestřelce a soustředila se (profesionálně) pouze na téma naší schůzky.

Zažili jste podobnou situaci? Nebo byste řešili jinak? Udělala jsem někde nějakou zásadní chybu?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: