Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 19:59:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý večer,
ráda bych zde otevřela téma komunikace. Ze svého okolí mohu říci, že právě v oblasti komunikace vidím velikou nedostačnost u učitelů a je mi to líto. Zvlášť, když si uvědomím, že každý obyčejný obchodní zástupce s čímkoli dostane ze všeho nejdříve školení o komunikaci se zákazníkem.
Vždyť komunikace s žákem, s rodičem, s šéfem je základem našeho úspěchu. Co je platné, že ovládám metodiku, když se s Heřmanem nedomluvím. Ten dělá ve třídě ze sebe šaška nebo jsme na sebe nabroušeni. A rodiče na třídní schůzky už ani nechodí.
V posledních letech jsme museli projít kuzy počítačové gramotnosti. Domnívám se, že podobnou váhu by měli mít i kurzy komunikace.
Co si o tom myslíte vy? Znáte nějaký takový kurz? Pomohl Vám?
Díky za odpovědi Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 21:13:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Jano,
máte naprostou pravdu. Já jsem byla jen na neverbální komunikaci a nic moc :cry:
Jenou jsem se přihlásila na něco podobného jako komunikace, název už nevím, a lektorka začala tím, jak máme být oblečení, tak jsem si připadala dost trapně a hned jsem kontrolovala, co mám na sobě. Příště už jsem tam nešla. O tom to tedy není.
Na kurz komunikace bych rozhodně šla. Určitě by tam měl jít celý sbor z jedné školy.
Co Vy na to? Má to smysl a je to pro učitele dobrá zkušenost? Využije ji? Já myslím, že rozhodně ano a že něco podobně zde opravdu chybí. Nebo možná nechybí. Poraďte?
Petra

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 7:59:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Já bych určitě nějaký kurz komunikce a rétoriky určitě uvítala.
Lituji, že když já jsem byla žákem, nikdy jsme ani nemuseli přednést referát před třídou, natož ho nějak obhajovat. Ani vysoká škola mě v tomto směru vůbec nepřipravila.
Za sebe tedy kurz komunikace určitě ano. Jak to vidíte vy ostatní?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 22:02:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 8:21:48
Příspěvky: 6
Milé paní kolegyně, zcela s Vámi souhlasím, že kurzy komunikace jsou pro učitele třeba. Na vysoké škole nás nikdo ničemu takovému neučil, ale v praxi se bez dovednosti komunikovat neobejde nikdo z nás - vždyť komunikace ja hlavním prostředkem naší práce. Vzhledem k tomu, že jsem v oblasti komunikace po nástupu do praxe cítila velký handicap, stále jsem pátrala po kurzech podobného obsahu v nabídkách dalšího vzdělávání. Nic jsem nenašla, a tak jsem se rozhodla, že tyto kurzy začnu dělat :) - stala jsem se metodičkou DVPP v okrese Vsetín a měla jsem možnost ovlivnit nabídku DVPP právě tímto směrem. Nejprve to bylo těžké, učitelé byli z dob okresních pedagogických středisek zvyklí spíše na semináře oborové, takže o semináře jiného typu nebyl zájem, ale postupně se mi dařilo i kurzy sebepoznání, komunikace atd. propagovat mezi lidmi a naplňovat. Ale jak říkáte často byl problém i na straně lektorů, proto jsem se rozhodla absolvovat lektorský výcvik. Původně jsem to dělala hlavně kvůli svému vlastnímu poznání a dovednostem. V roce 1999 jsem se přihlásila do lektorského výcviku v rámci projektu "Dokážu to," který byl zaměřen na přípravu lektorů pro osobnostní a sociální výchovu. Od roku 2000 lektoruji mimo jiné právě kurzy OSV pro učitele. Za doby trvání projektu "Dokážu to?" (1999 - 2008) jsme vyškolili několik stovek učitelů a další byli proškoleni v projektech, které realizovali jiné subjekty. Máte-li zájem o kurzy komunikace, neváhejte a oslovte organizaci, která má na starosti organizaci DVPP v rámci Vašeho regionu - kurzy komunikace už nabízí mnoho organizací a lektorů a jejich obsah může být zaměřen dle konkrétních potřeb účastníků nebo i celé sborovny, pokud si takovou akci objednáte pro školu. Součástí většiny kurzů je většinou i nácvik konkrétních komunikačních situací, se kterými se dnes a denně ve škole potkáváte. Přeji Vám hodně štěstí při bádání v této oblasti - pro mě osobně je to nikdy nekončící skvělé dobrodružství a cesta, kde mohu jít stále kupředu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pon 08. čer 2009 14:31:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 8:21:48
Příspěvky: 6
Přestože nám portál rvp.cz nemůže dát možnost praktického nácviku komunikace, můžeme však prostřednictvím něj sdílet svou zkušenost v této oblasti. Takže se ptám, kolegyně a kolegové, co se Vám při komunikaci vyplácí? co považujete za efektivní? můžete se ocenit za zvládnutí nějaké komunikační situace v praxi? - podělte se s námi


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: pon 08. čer 2009 21:15:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Připojuji se k Vám, milé kolegyně, s kladným vztahem k této problematice. Prošla jsem skvělým školením paní Jany Nováčkové, mj. autorkou knihy Respektovat a být respektován. Pomohlo mi velice k utřídění pohledu na otázku postoje dospělého k dítěti. Dozvěděli jsme se např.,jak využívat komunitního kruhu, aby byl efektivním nástrojem a nešlo o pouhé povídání si v kruhu na koberci.Velkým tématem byla MOTIVACE - Odměny a tresty, kterých užíváme, aniž bychom si to plně uvědomovali každodenně. Svým postojem, gesty, mluvou. Jaké emoce člověk prožívá, když někoho trestá? ( vztek, křivda, odstup, nenávist, odcizení...)Proč se trestá?(dosažení pravdy"já mám pravdu", k upevnění moci..)Rizika, prevence trestů.Následky častého trestání. Velkým přínosem byl její pohled na HODNOCENÍ. Ale to už je téma k jiné diskuzi. Toto školení vřele doporučuji. U nás proběhlo pro celý pg.sbor a vyvolalo velkou vlnu pro debatu na dlouhé období.
Zdraví Vás Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 7:06:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Tak to máte skvělou zkušenost, Petro. Velm ráda bych na kurz šla. Připadá mi skvělé absolvovat jej s celou sborovnou. To má podle mne smysl, protože většinou je zakopaný pes v komunikaci mezi kolegy a mezi rodiči. Rodiče težko přemluvíme, ať jdou na takový kurz, ale se všemi kolegy společně to rozhodně smysl má. Já už příští rok do práce nejdu, takže mohu jít na kurz jedině sama.
Ráda bych se zde zeptala Saše, jestli náhodou neplánuje ona nebo někdo z jejich spolupracovníků kurz v Ostravě.
Děkuji

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 7:13:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Ještě jeden dokaz pro paní Sašu. Dejme tomu, že se chci na takový kurz přihlásit. Jak budu mít zarušeno, že se tam dozvím to, co opravdu chci? Jak poznám, že dělá kurz zkušený lektor?
A jak takový kurz probíhá? Asi je to hodně o praktickém výcviku.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2009 15:35:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím všechny přítomné.
Téma pro mne zajímavé. Zrovna včera jsem se svěřila kolegyni, že už pomalu nemůžu mezi lidi, neb díky neustálé komunikaci s předškolními dětmi se mi ztenčila slovní zásoba na věty typu "zapni se, umyj si ruce, běž si pro jídlo, ne, tohle nedělej, proč jsi ho zase bouchnul?..." atd., atd. :D .
Ale k Petře Staňkové - nejsou autorem knihy "Respektovat a být respektován" manželé Kopřivovi? Absolvovala jsem jejich kurz se stejným názvem a vím, že se jejich zkušenosti objevily i ve stejnojmenné knize. Mimochodem - vřele doporučuji :!:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kurzy komunikace
PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2009 21:22:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Mgr. Petra Staňková píše:
Připojuji se k Vám, milé kolegyně, s kladným vztahem k této problematice. Prošla jsem skvělým školením paní Jany Nováčkové, mj. autorkou knihy Respektovat a být respektován. Pomohlo mi velice k utřídění pohledu na otázku postoje dospělého k dítěti. Dozvěděli jsme se např.,jak využívat komunitního kruhu, aby byl efektivním nástrojem a nešlo o pouhé povídání si v kruhu na koberci.Velkým tématem byla MOTIVACE - Odměny a tresty, kterých užíváme, aniž bychom si to plně uvědomovali každodenně. Svým postojem, gesty, mluvou. Jaké emoce člověk prožívá, když někoho trestá? ( vztek, křivda, odstup, nenávist, odcizení...)Proč se trestá?(dosažení pravdy"já mám pravdu", k upevnění moci..)Rizika, prevence trestů.Následky častého trestání. Velkým přínosem byl její pohled na HODNOCENÍ. Ale to už je téma k jiné diskuzi. Toto školení vřele doporučuji. U nás proběhlo pro celý pg.sbor a vyvolalo velkou vlnu pro debatu na dlouhé období.
Zdraví Vás Petra


prošla jsem stejným kursem a souhlasím s Petrou - je to výborné jak pro učitele tak pro rodiče

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: