Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: čtv 14. dub 2011 22:26:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
V poslední době se hodně zabývám možností využití iPadu k práci s postiženými dětmi, zejména jako prostředek alternativní komunikace. Pročetla jsem velké množství internetových odkazů a zjistila jsem, že v zahraničí jsou tyto možnosti již hodně využívané. Určitě si dokážete představit jakou perspektivu to může dětem, které z různých důvodů nemohou používat řeč přinést...přechod od používání objemné komunikační knihy s tištěnými ikonami, různých objemných a drahých komunikačních zařízení, možnost nosit komunikační nástroj v kapse...hodně použitelné nejen pro autisty, ale také pro děti s tělesným postižením, sluchovým...pro lepší představu, podívejte se na video, a ještě tady (komu nestačí návodné, ale anglické, může si převést na titulky a přeložit - ikona cc). Také vás to zaujalo?

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: stř 27. dub 2011 10:02:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dívala jsem se na video a opravdu mě zaujalo. Bylo by prima, kdyby se tu objevil někdo, kdo má iPadem v této souvislosti už nějakou zkušenost.
Možná to někdo zatím zkoušíte jen doma. I přesto prosím napište. Třeba pomůžete utřídit náhled na věc.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: stř 27. dub 2011 14:03:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Byla jsem upozorněna na stránky, které se zabývají implementací Apple technologií do škol. Je tam samozřejmě i sekce věnující se iPadům (skloňuje se to vůbec v češtině :) ). Zatím jsem se přihlásila na seminář, kde doufám získám další informace. Nechcete se přidat, je tam ještě 11 volných míst, zdarma ... ;)

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 20:54:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. dub 2011 22:27:55
Příspěvky: 2
Dobrý den,
také mě velmi zaujalo téma využití iPadu u dětí se speciálními potřebami. Sama mám těžce mentálně postiženou sedmiletou holčičku, neumí využívat klasickou myš, máme adaptovanou od firmy Petit, málo mluví,spíš jen žvatlá, trošku znakuje, má horší jemnou motoriku.
IPad máme objednaný, věřím, že nám pomůže v rozvoji jemné motoriky, myšlení a komunikace.
IPad jsme měly možnost vyzkoušet v lázních, kde ho má jedna maminka s holčičkou s kombinovaným postižením. Moje Verunka na iPad reagovala velmi dobře.
Výhodou iPadu je široká základna vzdělávacích programů pro děti, které si můžete zdarma stáhnout, nebo zakoupit na iTunes. V zahraničí vznikají skupiny rodičů, kteří spolupracují s odborníky na aplikacích pro děti se sp.vzdělávacími potřebami. Mnoho z těchto programů se dá využít i u nás, v ČR se začala vývojem programů pro iPad zabývat firma Terasoft, i tak je aplikací v češtině zatím velmi málo.
IPad se dá také využít jako klasická doteková obrazovka. Pokud ho připojíte k počítači, budete moci pracovat např. s programy od firmy Petit.
Informace o iPadu jsem shrnula na stránkách www.ipad-pro-deti.blogspot.com, spolupráci na stránkách mi nabídla Mgr.Lenka Říhová, které velmi děkuji :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: pon 02. kvě 2011 6:10:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Evo, děkujeme za popsání vašich zkušeností a váš blog. Budeme se také těšit na novinky, které nám přinese Lenka z dnešního semináře. Jestli jsem dobře pochopila anotaci semináře, mělo mluvit o využití iPadu u všech dětí, nejen postižených.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 20:07:16 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Mám spoustu novinek, o které se chci s vámi podělit. Včerejší seminář byl hodně inspirativní, firma, která ho pořádala má velký zájem o proniknutí s Apple produkty do škol, ale asi je vůbec nenapadla oblast speciálního vzdělávání. Řekla bych, že i my jsme pro ně byli inspirace, jakým směrem také mohou jít. Seminář byl určený pro učitele ze škol, ale kromě mě a kolegyně Ivy a možná tak dvou dalších učitelů, tam byli samí studenti z VŠ, většinou už vlastníci Apple produktů. Škoda...i kdyby jenom pro inspiraci a "osahání".
V průběhu prezentace jsme dostali k dispozici počítače iMac, seznámili jsme se s některými jeho možnostmi, během chvilky zkusili vytvořit video, publikovali ho... Potom jsme měli možnost vyzkoušet iPady i iPody, je to úžasné a jsem přesvědčená, že to pro naše nemluvící (i ostatní)děti bude hodně užitečné, nejen v oblasti AAK. V iPadech byl mimo různé výukové nebo zábavné aplikace také stažený program pro AAK - Proloquo. Konkrétně tento je dost drahý, ale k vyzkoušení byl úžasný. Ujasnila jsem si přibližně také pro jaké postižení je co vhodné.
Máme slíbeno, že příští týden nám je zapůjčí do školy k vyzkoušení, abychom si mohli stáhnout aplikace, dát je dětem do ruky a zkusit, jak to jde česky ozvučit. Také prý mají schopné vývojáře a byli by schopni udělat podobné programy v češtině. Je to "jen" otázka peněz. Jde o to zažádat o grant právě na vývoj takových programů. Aby byla žádost o grant úspěšná, je potřeba "hlas zdola" to znamená náš, rodičů a učitelů. Potřebujeme základnu, pro kterou se vyplatí investovat do vývoje českých verzí.
A tady bych potřebovala vás, kteří pracujete s dětmi s postižením, abychom se společně zkontaktovali a dávali o sobě vědět. Šířit povědomí o tom, jaké potřeby mají naši žáci, mít aktivní diskusní fóra s konkrétními dotazy a zkušenostmi, stát se prostě takovou "vlivnou základnou". Nebát se, že o tématu nic nevím a jít do toho..Tady na Portálu nebo na blogu Evy Š. Tak já do toho jdu :-). Mám totiž před očima Martina, který nemůže mluvit a přitom by nám toho chtěl hodně říct, a Lukáše, který půjde na gymnázium při Jedličkově ústavu a potřebuje si třeba jednoduše nahrávat výukové lekce a Kristýnku, Zuzku a Matěje...a vím, že i vy máte ty svoje teď před očima...

fotky pro další inspiraci...

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 20:57:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Ahoj všem,
fyzicky pomoci nemohu, zkušenosti také žádné, ale budu o vás všude vyprávět...
:ugeek:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: pon 16. kvě 2011 12:46:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Přátelé,kteří sledujete toto fórum. Za měsíc, kdy jsem napsala první příspěvek na téma iPady ve speciálním školství, se toho hodně událo. Druhý týden zkoušime iPady na vlastní ruce, stáhli jsme nějaké programy na AAK, zkusili je doplnit vlastními fotkami a ozvučit českou nahrávkou. Máme představu o tom, co nám prostředí iPad muže nabídnout. Duležité je, že téma zaujalo i rodiče nejen v naší škole ale i navštěvníky blogu, který se této problematice věnuje. Zvu všechny zájemce k nahlédnutí a k zapojení, informace stále přibývají.
http://ipad-pro-deti.blogspot.com

Omlouvám se za chybějící kroužky nad u ....píšu v iPAdu a nemůžu je tady najít ;-)

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: pon 16. kvě 2011 17:07:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Lenko, úžasné!
Je skvělé, že se vám podařilo první myšlenku už tak "zhmotnit". Moc vám držím palce, aby i další cesta za využitím iPadu ve vaší škole byla zdařilá.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití iPadu pro alternativní komunikaci
PříspěvekNapsal: pát 20. kvě 2011 8:23:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Holky opravdu frčí. Najdete už i na FB. Podpořete prosím jejich myšlenku alepoň tím, že se vám líbí. :-)

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: