Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 26. bře 2010 8:44:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dovolím se vrátit k úvodní otázce...

Když mluvíme o ICT, o čem že to vlastně mluvíme? Kde nejvíc tlačí bota?
Někdy mám pocit, že jsme přeskočili základní lekce (textové editory, tabulkové kalkulátory, prezentace) a metelíme k vyšším metám (interaktivní tabule, grafika). Ale jako učitelé jistě víme, že když se nenaučíme ve 2. (3.) třídě základní násobilku, tak nemůžeme v 5. třídě písemně dělit dvojciferným dělitelem, že?!

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 26. bře 2010 9:12:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Pavlína Hublová píše:
Když mluvíme o ICT, o čem že to vlastně mluvíme? Kde nejvíc tlačí bota?
V tom, že nestíháme vývoj technologií.

Nejen osobně, jako pedagogové, ale nějak nám zaostávají fakulty i možná věda... O MŠMT a RVP nemluvě ;-)

Pavlína Hublová píše:
Někdy mám pocit, že jsme přeskočili základní lekce (textové editory, tabulkové kalkulátory, prezentace) a metelíme k vyšším metám (interaktivní tabule, grafika).
Nevidím důvod, proč by interaktivní tabule měla být vyšší meta? Nová generace zařízení, které se již hrne na trh má dotykové rozhraní, ať už jde o mobily, PC, notebooky či novou generaci dotykových velkoformátových obrazovek, která v nejbližších měsících bude i na školském trhu dominovat.

Podpora dotykového rozhraní je nyní již přímo v moderních masově užívaných operačních systémech jako je MS Windows 7 (v Linuxech je už dávno ;-)). Dotykovou obrazovku připojíte k PC s Win 7 a funguje bez jakékoli instalace ovladačů a Win 7 se samy přepnou do dotykového módu.

Takže si řekněme na rovinu, že klasická interaktivní tabule s proprietárním ovládacím software je de facto mrtvou technologií.

Pavlína Hublová píše:
Ale jako učitelé jistě víme, že když se nenaučíme ve 2. (3.) třídě základní násobilku, tak nemůžeme v 5. třídě písemně dělit dvojciferným dělitelem, že?!
Holt bude třeba ty texťáky a tabulkáče učit již na tom prvním stupni současně.


Naposledy upravil Janek Wagner dne pát 26. bře 2010 10:29:25, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: stř 31. bře 2010 10:01:09 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Janek Wagner píše:
V Brně a Břeclavi teď chystám přednášky viz http://wiki.gug.cz/Home/akce-1/konferen ... aciucitele.

Janek Wagner píše:
Hanko, k přednáškám připravím i samostatný web s prezentacemi a výukovými texty a snad zvládneme i videozáznam. Pokud bude zájem a čas, v květnu a červnu by mohla být jedna přednáška i v Praze.


Janku, ptám se ještě jednou.: co znamená, pokud bude zájem? Zdá se, že by byl.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 9:05:29 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
V posledních třech týdnech jsem absolvovala školení Fraus + Google a malý seminář zájmové skupiny gug.cz (zase Google).
Byla jsem velmi spokojená s informacemi, kterých se mi dostalo, ale musím hned dodat, že tudy pro učitele se znalostmi, tak jak to vidím já, cesta nevede.

Bylo by opravdu třeba.
  • nabízet znovu a znovu základní kurzy obsluhy počítačů;
  • "nutit" učitele s těmito technologiemi pracovat.

První bod bychom nějak ovlivnit mohli, ale ten druhý je zcela na vedení školy. Pouze ředitel má tu sílu postavení, aby zavelel, že odteď bude komunikace probíhat pouze v síti, že všechny informace budou pouze v aplikaci desktop a že veškerá dříve papírová komunikace s vedením bude probíhat v rámci školní sítě... (nebo alespoň něco z toho).

PS: Dokud učitelé neuvidí velké množství kladů v používání ICT, a to tolik, aby to převážilo jejich nechuť věnovat tomu svůj volný čas, pak budou všechny snahy marné. Kdo jim ale ty klady vysvětluje?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 14:11:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Pavlíno, je ještě jedna možnost a to ta, že učitelé (samozřejmě, že ne celý sbor) by i info po síti rádi využívali a neustále na tuto možnost poukazují, ale vedení to nepodporuje. A tak se dokolečka vypisují stohy papírů informaci, které by stačily stáhnout a vytisknout. :( Jak se ti na google semináři líbilo? Chtěla jsem taky jet, ale prý jsem byla letos už na mnoha školení a tohle není pro mou aprobaci nutné (mám M+Ch). :shock: Tak se ráda dozvím nějaké novinky, které bych mohla přes prázdniny na webu vyzkoušet. Pěkný den Hanka ;)

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 14:28:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Ahojky Hanko,

první seminář (celodenní) mám sepsaný zde (resp. najdeš tam odkaz na Google dokument).

Druhý teprve přepracovávám do elektronické podoby - neměla jsem tam s sebou notebook, tak jsem si zapisovala jen do bloku.

Celkový dojem?
Dost už toho vím (to mě těší), ale je ještě spousta věcí, které by šlo zlepšit (což mě v podstatě také těší).
A moje heslo?
GOOGLE do všech tříd! (chudáci mí osmáci, protože je pořád tlačím do Docs a oni si musí do těch svých hlaviček přidat další údaj - heslo :lol: )

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 14:30:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
... a tahle prezentace by se Ti mohla líbit (pokud se nebojíš angličtiny): 22 tipů pro využití Google Docs ve třídě.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 14:41:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Ahojky Pavlíno,
děkuji za odkaz na google dokument :) přečetla jsem si jej a postupně budu zkoušet co a jak. Nejhorší pro mě ale je ta aj. Vždycky něco už už chci zkusit a neschopnost vědět, co to po mě vlastně chce, mě odradí. :( Budu na tom muset více zapracovat. Až budeš mít zpracován i druhý seminář, budu ráda, když si jej budu moci přečíst. Děkuji za přenos informací. Hanka

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 17:43:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Pavlína Hublová píše:
A moje heslo?
GOOGLE do všech tříd! (chudáci mí osmáci, protože je pořád tlačím do Docs a oni si musí do těch svých hlaviček přidat další údaj - heslo :lol: )


volně parafrázuji - a také do všech škol...o mně si ve škole některé kolegyně myslí, že jsem dealer produktů Google :D . Na Google Apps nám fungují školní stránky i intranet, všichni tady máme pracovní e-mailové schránky, většina kolegyň si už zvykla na kalendář, postupně zvládáme sdílení materiálů v Docs, na fotografie využíváme Picasu...úžasné je, jak se to dá všechno propojit.
Pokud se tady vyskytují ředitelé nebo zástupci, můžu jim toto všechno jedině doporučit, já jako zástupce jsem se s nechutí sboru "jít do toho" nesetkala příliš často i kolegyně, které ICT moc nemusí, postupně chápou výhody, které to přináší. Ze začátku se prostě musí malinko " z moci úřední" :?

a Pavlo, díky za všechny tvé sdílené informace, blogy a hlášky...skoro stačí, když budeme sledovat tvé záznamy a jen tak "vyzobávat", co ty nashromáždíš, je to neocenitelné úsilí a já ti moc děkuji :!: :!: :!: -

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: úte 11. kvě 2010 19:58:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Hanko, Lenko, děkuji za pochvaly :oops: .
Jsem ráda, že alespoň někde najdu odezvu. V naší škole se mi to tedy nedaří - jsem hold jen řadová učitelka a tohle je opravdu práce pro vedení školy (zavést technologii do školy a "donutit" učitele).

Mohu se pochlubit i já sama?
Dnes jsem s mými pokusnými osmáky dokončila "srovnávací test". Děti měly za úkol srovnat dva poskytovatele webových nebo blogových aplikací - napsat 3 klady a 3 zápory každého z nich, a odpovědět na otázky:
  • Kterou byste doporučili podnikateli k propagaci jeho produktu.
  • Proč?

Zabralo nám to sice dvě vyučovací hodiny, ale dostalo se mi nečekané pochvaly od tří žáků (já vím, že to není mnoho, ale nikdy žádná kladná odezva nebyla) s poděkováním, že to bylo fajn, zajímavé a že si mohli sami vytvořit své webovky.

Jak by tohle zvládli naši učitelé ve škole?
Proč učitelé nepřistoupí na hru a nepokusí se využít alespoň minimum technologií ve svých předmětech?
JÁ TOMU NEROZUMÍM!! :cry:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: