Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: ned 01. lis 2009 21:49:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 29. srp 2009 22:08:01
Příspěvky: 1
Učitel, jako každý jiný člověk, se chová jako elektrický proud - jde místem nejmenšího odporu. Pokud mu nikdo nevytvoří podmínky kdy je nucen okolnostmi, aby si zvyšoval svoje znalosti ve znalostech informatiky, které pak může používat ve výuce, svoje znalosti si rozšiřovat nebude. Je jen málo těch učitelů, kteří se o informatiku zajímají ze zvědavosti. Učitelé, kteří mají ve škole interaktivní tabuli, by se k ní nejraději zachovali, jako tkalci v manufakturách když si moderní kapitalisté nakoupili tkalcovské stavy. Takoví učitelé jsou v roli cyklisty kterého posadili do kokpitu formule a řekli mu teď pojedeš 100 x rychleji. Nejen že potřebuji znalosti pro využívání techto moderních prostředků, ale potřebuji ipraxi s jejich používáním. Z počátku skutečně trvá příprava na hodinu s interaktivní tabulí i dvě nebo tři hodiny. Pokud má učitel alespoň nějakou naději že připravenou hodinu použije i v příštím roce, nebo jej bude moci předat jiným učitelům, a od nich dostane jiné elektronické pomůcky, je jistá možnost že se do takové přípravy pustí. Jak je proti tomu jednoduchá výuka na obyčejné tabulí a křídou, navíc oni mohou používat i barevné křídy a nebo magnetky. Kolik výmluv a argumentu jsem už musel vyslechnout proti interaktivní tabuli ...
Znáte to, kdo chce, hledá možnosti. kdo nechce, hledá důvody. Ani školní inspekce nemají moc veliký zájem o úroveň znalosti učitelů v používání interaktivní tabule.Proč? Moc tomu nerozumím, ale asi proto že ve školství na tyto prostředky nejsou peníze.Ing. Ivan Ostružka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pon 02. lis 2009 9:36:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj všichni!
Myslím si, že problém má dvě polohy:
1. dovednost zvládat tu "tajemnou mašinu", které se říká počítač. Pokud oponujete a říkáte, že to přece všichni učitelé již znají, tak se strašně mýlíte. Jezdím po školách a vidím to na vlatní oči. Někteří nezlvádají základní funkce. A to je, myslím si, základní předpoklad. Bez toho si nejsou schopni uvědomit tu ohromnou změnu, která pomcí It nastává.
2. pokud jsem se seznámil s počítačem a začínám ho používat a mohu si začít uvědomovat změny, které s tím do škol přicházejí. Pak mohu uvažovat o nových souvislostech, novém konceptu vzdělávání.
Takže rozumím tomu, že jsou lidé "ajťáci" znepokojení a frustrovaní tím, že řadoví učitelé jsou jaksi "mimo". (Mimochodem mne to taky štve.) Ale trochu si za to mohou sami. Copak se učilo v INDOŠu: úprava fotografií a jiné, jistě zajímavé (sám jsem tím prošel) možnosti, ale to učitele většinou nezajímalo. Oni potřebovali kurzy na využití počítačů ve své konkrétní práci. Protože to je mohlo nalákat a přitáhnout k využívání IT. A těch bylo minimálně. Takže ano, situace je k pláči, ale kdo za ni nese odpovědnost?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pon 02. lis 2009 18:11:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Ondřeji,
myslím, že význam technologií ve vzdělávání chápu. Chtěla jsem jen upozornit na vytíženost těch učitelů, kteří nekončí s prací po několika hodinách přímé práce s dětmi, ale dál pokračují ve studiu a samostudiu a hledají možnosti jak učit smysluplně a tak aby to odpovídalo současným "síťově žijícím" žákům.
Dnes jsem si se zájmem na Spomocníkovi přečetla článek Bořivoje Brdičky, Difuze technologií ve škole 21. století http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2404. Je napsán skvěle, přesně vystihuje podstatu problému a nabízí možnosti řešení...a také je dost dlouhý. Stáhla jsem si potom ještě tabulku z Akčního plánu " Škola pro 21. století" a to je přesně to, co třeba já potřebuju - stručné a přehledné nasměrování odkud a kam jít. Děkuji za to a jdu se"novýma očima" podívat na náš školní ICT plán ;)
Ptám se tedy: bylo by možné vždy v závěru článků nějak stručně shrnout podstatu problému?
A ještě otázka kolegům - jaký je váš názor?

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pon 02. lis 2009 18:47:58 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Myslím, že se mi podařilo udělat na naší škole krůček dopředu.
Od května jsem nabízela krátké půlhodinové semináře pro zájemce z řad učitelů naší školy, kde bychom si rozšířili znalosti a dovednosti v oblasti ICT. A nyní se už podařilo.
Od října probíhají každé pondělí (podle možností) půl až třičtvrtěhodinové semináře na témata, která učitele nejvíce zajímala (rozpis k nahlédnutí zde).
Chodí kolem 8 učitelů, ale i to považuji za úspěch.

Možná neřeším velké otázky o smyslu ICT ve výuce, ale snažím se pomoci a poradit v rámci svých možností. Patří můj příspěvek do této diskuze?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pon 02. lis 2009 20:58:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 15:06:14
Příspěvky: 49
Mgr. Lenka Říhová píše:
Dnes jsem si se zájmem na Spomocníkovi přečetla článek Bořivoje Brdičky, Difuze technologií ve škole 21. století http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2404. Je napsán skvěle, přesně vystihuje podstatu problému a nabízí možnosti řešení...a také je dost dlouhý. Stáhla jsem si potom ještě tabulku z Akčního plánu " Škola pro 21. století" a to je přesně to, co třeba já potřebuju - stručné a přehledné nasměrování odkud a kam jít. Děkuji za to a jdu se"novýma očima" podívat na náš školní ICT plán ;)


Pokud máte na mysli difuzní model, pak Vám mohu prozradit, že právě pracujeme na tom, abychom tento evaluační nástroj jako webovou on-line aplikaci mohli nabídnout všem školám v prostředí Metodického portálu.

ON

_________________
--
Ondřej Neumajer
ondrej@neumajer.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2009 14:13:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pavlína Hublová píše:
Myslím, že se mi podařilo udělat na naší škole krůček dopředu.
Od května jsem nabízela krátké půlhodinové semináře pro zájemce z řad učitelů naší školy, kde bychom si rozšířili znalosti a dovednosti v oblasti ICT. A nyní se už podařilo.
Od října probíhají každé pondělí (podle možností) půl až třičtvrtěhodinové semináře na témata, která učitele nejvíce zajímala (rozpis k nahlédnutí zde).
Chodí kolem 8 učitelů, ale i to považuji za úspěch.

Možná neřeším velké otázky o smyslu ICT ve výuce, ale snažím se pomoci a poradit v rámci svých možností. Patří můj příspěvek do této diskuze?


No baže patří, Pavlíno!
Přijde mi to jako skvělý nápad, začít takto "zdola", a že chodí "jen" 8 lidí? No dobrých 8 lidí. Až začnou nové dovednosti užívat, děti začnou víc chtít podobné věci i od ostatních vyučujících.
Čili jak je vidět, na Vaší škole určitá ochota je, jen jste zvolila cestu malých kroků, ne žádné velké školení zvenčí. Držím palce a fandím!

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 18:24:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
...s odstupem 4 měsíců...
Učitelé měli zájem pouze o ovládání interaktivní tabule a práce se softwarem. Ve chvíli, kdy byla na pořadu témata textový editor, tabulkový kalkulátor a prezentační program, jsem byla v učebně sama. Aktivita vyšuměla do ztracena.

Trochu si myslím, že kdyby byla větší podpora (a kontrola) ze strany vedení školy, některým by to nedalo a (raději) by se účastnili i nadále... Možná je to ode mne hnusné, ale pochopila jsem, že chuť objevovat, dozvídat se něco nového a dál se vzdělávat v oblasti ICT není pro všechny učitele lákavé. Škoda :cry:

Čímž úvodní otázku "Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?" posílám dál...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 18:32:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pavlína Hublová píše:
...s odstupem 4 měsíců...
Učitelé měli zájem pouze o ovládání interaktivní tabule a práce se softwarem. Ve chvíli, kdy byla na pořadu témata textový editor, tabulkový kalkulátor a prezentační program, jsem byla v učebně sama. Aktivita vyšuměla do ztracena.


A právě i ovládání kancelářského balíku, orientace v nabídkách, znalost možností v duchu "co ještě bych mohla chtít .. umí to?" a v neposlední řadě typografických pravidel je v dnešní době stejně důležitá, jako ta tabule. Přece jen dokumentů zpracováváme a odesíláme čím dál víc a bylo by dobře, kdyby měly správnou podobu.

Možná, Pavlíno, kolegové předpokládají, že když umí psát na klávesnici, tak "školení" v oblasti text, tabulky, prezentace nepotřebují.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 19:09:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Hana Pilařová píše:
Možná kolegové předpokládají, že když umí psát na klávesnici, tak "školení" v oblasti text, tabulky, prezentace nepotřebují.


Taky si myslím. Přitom dost paní učitelek na 1. stupni ještě stále připravuje písemné práce a testy ručně! Nechápu!
Na 2. stupni se zase všechno tiskne - vždyť je tak jednoduché udělat test-dotazník, posadit žáky k PC a... ach jo :(

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Chtějí se učitelé vzdělávat v ICT?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 22:41:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Dobrý den Pavlíno, nedá mi to a musím reagovat na váš příspěvek o vzdělávání v oblasti ICT. Já bych se i ráda vzdělávala, ale u nás na škole bohužel nemám od koho. Velmi se mi líbí ty google dokumenty a různě dotazníky z nich vytvořené, které zde ukazujete, ale mam problém udělat svoje. Neumím to. Nemůžete mi poradit nějaká návod v češtině? Děkuji Hanka

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: