Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: úte 05. črc 2011 19:48:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Zdeňku, já jim to nevyčítám. Vždyť se tím živí, jako každý.
Ale s tím papírem to asi nebude tak zlé, protože mám zkušenost, že mladí jsou ochotni číst v počítači tak do dvaceti řádků. Jak je to delší, buď to nečtou vůbec, nebo šup s tím do tiskárny. Co mě trápí, a co by mi pomohlo vzít tuto formu na milost (od určitého věku ;) ), že si neumějí dělat výpisky. Svoje žáky jsem to systematicky učila (vidíte, měla jsem napsat "svoje bývalé žáky"), ale obecně to vidím jako velký problém. A dokonce i na gymnáziích.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: úte 05. črc 2011 19:53:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Jana Petrů píše:
Zdeňku, já jim to nevyčítám. Vždyť se tím živí, jako každý.
Ale s tím papírem to asi nebude tak zlé, protože mám zkušenost, že mladí jsou ochotni číst v počítači tak do dvaceti řádků. Jak je to delší, buď to nečtou vůbec, nebo šup s tím do tiskárny. Co mě trápí, a co by mi pomohlo vzít tuto formu na milost (od určitého věku ;) ), že si neumějí dělat výpisky. Svoje žáky jsem to systematicky učila (vidíte, měla jsem napsat "svoje bývalé žáky"), ale obecně to vidím jako velký problém. A dokonce i na gymnáziích.


To máte pravdu, s těmi výpisky. Většinou spíše dělají opisky. Ještě horší (podle mě) je, když učitel přistoupí na to, že zápisy diktuje.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: úte 05. črc 2011 20:16:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Já jsem "svoje" (myslím ty školní) děti učila dělat si poznámky od sedmé třídy. Pravda, jen v některých předmětech, ideální je na to dějepis, zatímco v matematice se to moc nehodí. V devítce už to uměli skoro všichni, tak jsme přidali myšlenkové mapy, časové osy s glosami, texty s poznámkami po straně apod. Pak i referáty vypadaly úplně jinak. Lépe to zvládaly dívky, většina kluků nějak ustrnula na těch opisech bez porozumění. Pěkné bylo, že když měli svůj materiál prezentovat, ostatní hned zaregistrovali (a okomentovali), že tomu dotyčný vůbec nerozumí a neví, o čem mluví. Když jsem se ptala na systém jeho práce, říkal, že to bylo moc dlouhé, že od toho odskakoval na facebook nebo na youtube apod. A už vůbec nebyli schopni splnit mou podmínku - využít tři různé zdroje, byť třeba internetové. Když jsem to pak poctivě na internetu vyhledala, zjistila jsem, že stránky byly uvedeny tři, ale použita jen jedna.
Když už jsme se vrátili k těm technologiím, víte, co mě šokuje? Že se výuce ICT dostatečně nevěnují gymnázia (možná jak která). Mají málo hodin (myslím, že 1 hodinu týdně první dva ročníky) a učí opravdu jen "prazáklady". A to mi přijde hrozné, když i já na základce učím např. vývojové diagramy (samozřejmě jen v základu).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 06. črc 2011 12:03:35 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
((Pro výpisky a poznámky jsme vám udělala nové téma, připadá mi, že by to mohlo stát za to: ZDE.
Ale napadlo mě, jestli to už někde nemáme... Máme? Nemáme?
Lenka))

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: úte 12. črc 2011 8:08:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Další pohled na technologie (nejen ve škole)
http://www.lidovky.cz/zavislost-na-inte ... n_veda_ter


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: pon 09. led 2012 14:28:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Jana dala v komentáři k článku Bořivoje Brdičky tento odkaz: http://www.nytimes.com/2011/10/23/techn ... &emc=tha25

/pro přečtení článku je nutno se registrovat/

Byla jsem zvědavá a registrovala se, přečetla. Článek je o jedné kalifornské waldorfské škole, kde nenajdete počítač. Učitelé, ale i rodiče (a překvapivě prý 2/3 z nich pracuje v technologiích) si myslí, že děti na základní škole mají pracovat jinak než na počítači, s počítačem.

Klíčová otázka článku zní: mohou technologie počkat? Dá se s nimi začít třeba až na střední, zatímco základku s dětmi využít nějak jinak? Může to být v něčem lepší (v dnešní době)? Myslíte si o tom něco?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 10:47:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:57:04
Příspěvky: 79
Pokud jde o tu waldorfskou školu působící v Silicon Valley, já měl po přečtení dojem, že rodiče řeší problém přílišné závislosti dětí na různých technologiích tím, že si schválně vybírají anti-technologickou školu, která dokáže děti zaujmout jinak. Postupoval bych asi stejně.
Prosím, nesnažte se lidem vnucovat dojem, že se zde jedná o děti, které se do svých 15 let s počítačem nepotkaly. Děkuji!

_________________
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.
UK PedF, KITTV - Učitelský Spomocník


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron