Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 19:30:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj Jano, díky, že jste mezi námi. Je dobré, když je opozice. Nutí to tříbit názory. A neberu si to osobně.
Ale zdá se mi, že bránit užívat technologie malé děti je bezpředmětné. Prostě oni si je najdou. Ale pokud je najdou sami, tak je budou užívat jen na zábavu. Ptal jsem se vnučky - 3. třída - kdo má mobil: mimo tří dětí celá třída. A mimochodem, těžko bych si představil komunikaci bez mobilu. Zrovna nedávno jí odpadl klavír, byla zima a bez mobilu by musela čekat u školy. (Je to totiž velká vzdálenost, takže ji musíme vozit.)
Když jsem přišel na návštěvu k druhé dceři, vnučka cosi počítala na papíře. Po dotazu řekla, že to potřebuje do nějaké hry na počítači. Tak jsem se koukal a ona musela přemýšlet, dávat věci do souvislosti, uvažovat do budoucna atd. Dobrá hra. Jméno jsem zapomněl. Docela mne to potěšilo a byl jsem rád, že počítač používá. Samozřejmě ale jen omezenou dobu a po vypracování domácích úkolů. A to podotýkám že jsem v životě nehrál žádnou počítačovou hru.
Co tím chci říci, že je dobré využívat to, co je a hlavně naučit děti to užívat efektivně ku prospěchu jejich rozvoje.
Mne by ale stále více zajímalo jak využít technologie ve škole? Jak je využíváte k tomu, aby výuka byla efektivnější? Jak nebýt otrokem technologií, ale aby technologie sloužila nám ke kvalitnější výuce?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 19:41:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Mgr. Petra Boháčková píše:
Učím angličtinu. Pro mě technologie znamenají nástroj, jak žákům ukázat, že znalosti získané ve škole mohou použít při spolupráci se žáky z jiných zemí, což by bez technologií nebylo možné. Mluvím například o práci na etwinningovém projektu.

To by mě zajímalo. Na jakém projektu konkrétně pracujete? V rychlosti jsem si všechny prošla a nabyla jsem dojmu, že jsou to účelově vytvořená prostředí pro něco, co jako mezipředmětové projekty děláme běžně i bez toho, že bychom výsledky skenovali a někam "posílali". My to dokonce ani nenazýváme projekty, jen to prostě děláme :P (Vědomě zjednodušeno.) Navíc jazyková úroveň žáků (i jen v jednom jazyce) podle mých zkušeností nedovoluje plnohodnotnou diskuzi se zahraniční školou. (Stále mluvím o věku do 14 let!) Více se nám osvědčily dopisy, brožury apod., které poskytují více času a děti se učí čekat a těšit se na odpověď.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 19:51:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Mgr. Jan Zouhar píše:
Ahoj Jano, díky, že jste mezi námi.

Díky. Jsem tu ráda. ;)
Mgr. Jan Zouhar píše:
Zrovna nedávno jí odpadl klavír, byla zima a bez mobilu by musela čekat u školy.

A jak to řešila vaše maminka?

Podobné otázky si denně kladu, když prověřuji, jestli se ze mě nestává dogmatik.
Mimochodem, nebojuji tady za zákaz používání a už vůbec neodsuzuji kolegy, kteří ICT používají. Jen se bojím, aby se použití technologií nestalo povinností vyplývající třeba z nějakého standardu, případně, jak píšete, provokovat přemýšlení o smyslu, svobodě, ovlivňování atd.
:D


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 20:06:46 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Jana Petrů píše:
Mgr. Petra Boháčková píše:
... Mluvím například o práci na etwinningovém projektu.
To by mě zajímalo. Na jakém projektu konkrétně pracujete?...
Dobré téma (technologie v eTwinning projektech?), ale byla by škoda odběhnout od tématu, které tu jedete, ne?
(Ale máte už možná další téma v rukávu... nové téma ;-) )

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 20:34:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 20. úno 2011 21:30:55
Příspěvky: 12
eTwinning je fajn. Přestože nejsem jazykář, moc tomu projektu fandím. Setkávají se tu děti na podobné jazykové úrovni. Zjišťují, že i tou jednoduchou slovní zásobou, kterou zatím vládnou, dokážou sdělit i jinou myšlenku než je rozhovor vnucovaný učebnicí, příp. učitelem. Prostě další zpestření výuky. A jsme zase u toho. Buďme rádi za každou nabízenou šanci.
A ještě malinko k těm nešťastným technologiím. Mám ještě jednu otázku. Jak vysvětlovat dětem jaká nebezpečí se třeba na internetu skrývají, když o nich nebudeme mluvit? Budeme to vysvětlovat jako pohádku? Coby kdyby.... Nebo to necháme na rodičích, kteří jsou pomalu do noci v práci a jsou rádi, když když dětem podepíší úkoly. Doba je bohužel taková. Škola částečně supluje rodinu. Musí děti i vychovávat.
Jak ráda bych učila jen ta krásná tělesa a nádherné rovnice.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 21:15:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Myslím si, že nikdo rozumný nebude používat technologii, jen proto, že to je technologie, ale proto, že mu usnadní práci

Učím matematiku .. budu s dětmi modelovat, vytvářet tělesa, překládat papír, rýsovat na tabuli .. ale v okamžiku, kdy budeme rýsovat jeden graf za druhým, použiji IAT, kde mám hotovou soustavu souřadnic a nemusím ji dokola rýsovat ručně

bereme teď goniometrické funkce .. tabulky jsou fajn a učíme se v nich hledat, ale kalkulačka nám umožňuje zrychlit výpočty .. učíme se využívat další její funkce, děti se ptají, které další možnosti jejich přístroj má .. mnozí zjišťují, že i mobil mohou použít i zcela jinak než na sms, volání či fotografování

naším úkolem je ukazovat cestu .. tedy i cestu ve smysluplném využívání techniky

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 21:19:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Eva Holá píše:
A ještě malinko k těm nešťastným technologiím. Mám ještě jednu otázku. Jak vysvětlovat dětem jaká nebezpečí se třeba na internetu skrývají, když o nich nebudeme mluvit? .


Tahle Vaše otázka mi, Evo, přijde hodně důležitá. Rozšířím ji pro všechny ostatní: mluvíte se svými žáky (nebo vnoučaty ;) ) o nebezpečích komunikačních technologií? A jak je učíte např. vybírat relevantní zdroje informací? Vnímají vaši žáci technologie jako zpestření nebo pracovní nástroj? Liší se jejich přístup podle věku? Necítíte někdy, že děti by si měly více osahávat skutečný svět než ten virtuální? Všimli jste si rozdílů ve vnímání ICT ve škole mezi kluky a děvčaty? Jakých?

Eva Holá píše:
Nebo to necháme na rodičích, kteří jsou pomalu do noci v práci a jsou rádi, když když dětem podepíší úkoly. Doba je bohužel taková. Škola částečně supluje rodinu. Musí děti i vychovávat.


(Teď se ukáže, jestli se rychle učím ;) .) Evo, i když s vámi horoucně souhlasím, tato otázka by si zasloužila ani ne nové téma zde ve fóru, jako spíše celospolečenskou diskuzi. Třeba se nám jednou povede ji "rozpoutat". Třeba se k nám někdo přidá.
Takže zpět k technologiím...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 21:39:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Jana Petrů píše:
Předem se omlouvám, že s vámi povedu polemiku místo diskuze. (Pokud to bude proti Netiketě, prosím moderátory o odstranění příspěvku.)


Jano, je to samozřejmě ok. :-) Věcná polemika je to nejlepší, co si tu můžeme přát! Díky za odvahu polemizovat.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: stř 02. bře 2011 21:49:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Jana Petrů píše:
Eva Holá píše:
A ještě malinko k těm nešťastným technologiím. Mám ještě jednu otázku. Jak vysvětlovat dětem jaká nebezpečí se třeba na internetu skrývají, když o nich nebudeme mluvit? .

Dobrá otázka - souvisí s technologiemi ve škole jistě velmi a velmi. Konkrétně o bezpečí a nebezpečí (nejen) internetu se vede diskuse tady ve fóru E-bezpečí.

Jana Petrů píše:
Vnímají vaši žáci technologie jako zpestření nebo pracovní nástroj? Liší se jejich přístup podle věku? Necítíte někdy, že děti by si měly více osahávat skutečný svět než ten virtuální? Všimli jste si rozdílů ve vnímání ICT ve škole mezi kluky a děvčaty? Jakých?

Několik diskutujících se zde shoduje na tom, že technologie použitá ve výuce cíleně a s rozmyslem je ok.
  • Jak se podle vás pozná ono "cíleně a s rozmyslem"?
  • Daří se vám žáky naučit, že i oni mají technologie používat cíleně a s rozmyslem? Jak?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dobré se přizpůsobit technologiím?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře 2011 5:45:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Přidám otázku:
Jaké klíčové kompetence (viz dokument http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploa ... 2/kkzv.pdf) rozvineme u žáků používáním technologií ve vyučování?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: