Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Test IT fitness
PříspěvekNapsal: úte 02. bře 2010 9:27:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Petr připomínal testík IT fitness, naleznete ho na http://www.dzs.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=380&, popis je na http://www.dzs.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=381&view_type_code=program&#record_1490.

IT FITNESS obsahuje 32 otázek zaměřených na nejrůznější oblasti IT znalostí a dovedností. Pokud se rozhodnete test vyplňovat, setkáte se s otázkami následujcího typu:
  • složení počítače a jeho programové vybavení
  • operační systémy a jejich používání
  • práce s emailem, online komunikace
  • autorská práva a licencování programů
  • tabulkové kalkulátory
  • jednoduchá práce s texty v počítači
  • vyhledávání na internetu – jízdní řád, kulturní programy, obrázky a fulltextové hledání
  • využití počítače při komunikaci se státními úřady


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: úte 02. bře 2010 9:43:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Janku, díky za přiblížení testu.
Jakou úroveň IT znalostí a dovedností vlastně ověřuje? Jinak - když testem někdo projde - co to znamená?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: úte 02. bře 2010 10:10:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Lucie Slejšková píše:
Jakou úroveň IT znalostí a dovedností vlastně ověřuje? Jinak - když testem někdo projde - co to znamená?
Je to ověření vlastních schopností a znalostí, kde se autoři testových úloh snažili o průřez nejrůznějších aspektů z oblasti ICT. Na test navazuje soutěž pro jednotlivce i školy, podmínkou účasti je vyplnění navazujícího dotazníku.

Obecně je test použitelný od 8. - 9. třídy ZŠ, je ale určen pro všechny věkové skupiny, tedy pro žáky i učitele ;-)

Já jsem včera při trochu netrpělivém a nepozorném průchodu testem získal jen 67 procent...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: stř 03. bře 2010 19:08:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Test jsem nabídla žákům 8. tříd, které letos učím informatiku. Výsledky zde. Hodlám ještě výsledky dále rozebrat v blogu, ale v podstatě bych shrnula své první dojmy:
  • V hodinách ICT se učíme něco jiného, než co je zařazováno mezi základní znalosti. Takže když se tvořil švp, tak jsme byli úplně mimo? Nebo je špatně nastaven i rvp? - musím ještě prozkoumat.
  • Žákům je úplně fuk, jak dopadnou v testu. Odklikají podle nálady. Proč? Kde je motivace? - a tak jsem přetvořila evaluační dotazník o motivaci žáků (mimochodem - uložila jsem ho mezi šablony v Google Docs, takže když budete chtít využít, najdete v sekci Učitelé a studenti) a počkám si na nějaké výsledky.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: stř 03. bře 2010 19:56:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pavlíno
myslím, že pes může být zakopán úplně někde jinde .. při tom testu je třeba číst a vědět, co čtu .. asi bych odpověď hledala v téhle oblasti

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: stř 03. bře 2010 20:28:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Hana Pilařová píše:
Při tom testu je třeba číst a vědět, co čtu ...


Chceš naznačit, že neúspěch může souviset s čtenářskou gramotností? A nebo s některými nejasnými formulacemi, jak jsi naznačovala na FB?

I kdyby... to přeci pořád nemůže dát průměr 19 % úspěšnosti!!

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: stř 03. bře 2010 21:05:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Tak odpověď ti možná žáci dají, až vyplní tvůj dotazník (pokud ho budou číst a nebudou to tam sázet jak sportku).

Jen vycházím ze své zkušenosti, že jak je někde víc textu, tak většinou ani nedočtou. Typický příklad je matematický klokan, kde jsou někteří experti schopni odevzdat do čtvrt hodiny .. za tu dobu, nepřečtu zadání ani já .. natož abych došla k řešení.

Další, co mohlo hrát v tomhle testu roli, je hodně úloh s více než jednou správnou odpovědí. Na to bych řekla, že také nemusí být zvyklí.

Pak je tu samozřejmě ta motivace. Podívám-li se k nám do školy, najdu také než pár těch, kteří chtějí ze sebe dostat, co nejvíc. Někam se vytratila "soutěživost" (nevím jak jinak to nazvat). Příklad: Školní kolo Pythagoriády, výsledky ne zrovna dech beroucí a "Vždyť je to jedno, když to není na známky .."

Nevím, jestli jste společně procházeli a prohlíželi výsledky, docela by mě zajímalo, v jakých oblastech byl největší problém.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: pát 05. bře 2010 9:01:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 22:47:03
Příspěvky: 108
Chci Vás uklidnit, test nebyl sestován s cílem otestovat "základní IT dovednosti žáka ZŠ", cílovou skupinou testu jsou středoškoláci a šikovní žáci posledních ročníků ZŠ, u kterých výsledek kolem 50 procent úspěšnosti je velmi dobrý, toto je nutné dětem říci.

I nezodpovězené otázky jsou pro Vás zpětnou vazbou, test jde vyhodonotit, pokud děti odkliknou alespoň 80 procent odpovědí, takže nemohou vše jen vynechat, pokud si prostě počkají, na konci akce správné odpovědi veřejně uvidí. Soutěž je jen pro ty, co to vzplní celé a vyplní sebehhodnotící část.

Zajímalo by mne tedy od Pavlíny Hublové, jaká témata v testu chbí, která s dětmi v INF děláte a v testu by dle vás měly být?? :-)

Petr Naske

P.S. Mimochodem, test NENÍ na čas a lze u něj používat internet, takže je jen na nás, jak ho ve škole využijeme. :-) Objednali jste si test od SCIO? Nabízí v rámci eskills week zdarma přístup k testu pro deváťáky z IT, jde o trošku delší ... zkuste ... http://www.scio.cz/skoly/tigr/eskills.asp


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: pát 05. bře 2010 13:32:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Petr Naske píše:
1. Chci Vás uklidnit, test nebyl sestován s cílem otestovat "základní IT dovednosti žáka ZŠ", cílovou skupinou testu jsou středoškoláci a šikovní žáci posledních ročníků ZŠ, u kterých výsledek kolem 50 procent úspěšnosti je velmi dobrý, toto je nutné dětem říci.

2. Zajímalo by mne tedy od Pavlíny Hublové, jaká témata v testu chbí, která s dětmi v INF děláte a v testu by dle vás měly být?? :-)


ad 1.
Děkuji. Ne že by mne to výrazně uklidnilo, ale mám další bod do svých myšlenek.

ad 2.
Já si opravdu nemyslím, že by byla jakákoli chyba v testu. Jen mě utvrdil v tom, že by bylo třeba udělat výraznější zásahy do našeho švp.

Když jsem se dozvěděla, že budu učit osmáky, vzala jsem si příslušnou část švp a začala studovat. Asi z poloviny věcí mi začaly vstávat hrůzou vlasy na hlavě - to nezvládnu, to neumím, to nedělám. Šla jsem za kolegou, který právě tento ročník končil s dotazy... Výsledek? Udělej si a uprav si podle sebe.
A tak jsem se pokusila hrdinně popasovat s programem Zoner Callisto, ačkoli si o grafice myslím, že je to sice zábavná část (pro někoho), ale mezi základní dovednosti bych ji neřadila (a kdyby, tak jen v omezené - praktické - míře).
A takových okruhů je tam víc...

Testu bych opravdu nic nevyčítala. Možná bych přidala více otázek z autorského práva (např. vysvětlení různých druhů licencí) a zdály se mi náročné otázky v oblasti funkcí v tabulkovém kalkulátoru. Ale to je můj osobní názor.

Alespoň mám zas páku, až se bude (možná) něco projednávat na metodické schůzce učitelů informatiky na naší škole.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Březen - měsíc IT dovedností - co se děje zajímavého?
PříspěvekNapsal: pát 05. bře 2010 13:44:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Ale jako grafika je věc úžasná .. jen mít víc času :)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: