Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: pon 15. bře 2010 10:21:03 
Jsem jak v Jiříkově vidění. Máme na škole jednu "interaktivní" tabuli, dva počítače ve sborovně, připojení na internet sice je, ale uvařím si kávu, než něco stáhnu. A vy tady diskutujete o tom, co je v normální škole chimérou. Je mi z toho do pláče.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak by měla vypadat moderní učebnice?
PříspěvekNapsal: pon 15. bře 2010 11:11:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Návštěvník píše:
Jsem jak v Jiříkově vidění. Máme na škole jednu "interaktivní" tabuli, dva počítače ve sborovně, připojení na internet sice je, ale uvařím si kávu, než něco stáhnu. A vy tady diskutujete o tom, co je v normální škole chimérou. Je mi z toho do pláče.
1. Jaké máte připojení a od jakého poskytovatele?

2. V jakém jste regionu a v jak velké obci jste?

3. Jakou máte počítačovou síť ve škole a kdo ji spravuje? Jaké máte počítače?

4. Většina škol může mít kvalitní připojení k internetu, zkuste se podívat do článku http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/8031/PRIPOJENI-K-INTERNETU.html/.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: pon 15. bře 2010 11:38:53 
Jsem poměrně "gramotná" pokud se týká počítačů, alespoň říká můj manžel. Ale myslím, že Vámi položené otázky mne nemusí zajímat. Při tom množství činností, které musím jako učitelka dělat (učím češtinu a dějepis), bych měla mít tento servis připravený. Já mám ale jedinou otázku: kde vzít peníze na vybudování slušné počítačové učebny? (A ty peníze v rozpočtu školy opravdu nemáme.) Naše počítače jsou deset let staré. To mi zase zodpovězte Vy. :D


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak by měla vypadat moderní učebnice?
PříspěvekNapsal: pon 15. bře 2010 11:42:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Jarmila píše:
Jsem poměrně "gramotná" pokud se týká počítačů, alespoň říká můj manžel. Ale myslím, že Vámi položené otázky mne nemusí zajímat. Při tom množství činností, které musím jako učitelka dělat (učím češtinu a dějepis), bych měla mít tento servis připravený. Já mám ale jedinou otázku: kde vzít peníze na vybudování slušné počítačové učebny? (A ty peníze v rozpočtu školy opravdu nemáme.) Naše počítače jsou deset let staré. To mi zase zodpovězte Vy. :D
1. Nemáte od zajištění servisu ředitele, případně ICT metodika nebo ICT koordinátora?

2. V letech 2004-2006 šlo ze SIPVZ poměrně dost peněz především na tzv. červené školy, zelené školy dostaly počítače v roce 2002.

3. Z čeho jste si tedy koupili interaktivní tabuli a za kolik?

4. Ty otázky jsem položil, protože to zajímá mě, jak je možné, že máte připojení k internetu v takovém stavu, jaký popisujete. Nechci vás obtěžovat, ale chci, v rámci možností pomoci ;-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: RE:Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: pon 15. bře 2010 22:11:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Janek Wagner píše:
1. Nemáte od zajištění servisu ředitele, případně ICT metodika nebo ICT koordinátora?

2. V letech 2004-2006 šlo ze SIPVZ poměrně dost peněz především na tzv. červené školy, zelené školy dostaly počítače v roce 2002.


Ač mi otázky nebyly položeny, dovolím si také na ně odpovědět. Jen připomínám, že jsem pražská škola, v každém ročníku dvě třídy, v počtech v rozmezí 18 - 15 žáků na třídu.
To jen pro upřesnění, že jsme, dle mého názoru, větší škola se slušnými možnostmi...

ad 1. O funkci ICT metodika nebo koordinátora jsem se dozvěděla poměrně nedávno (asi před necelým měsícem) na stránkách Metodického portálu - snad myslím dokonce zde v diskuzích.
Tím chci upozornit, že tato fce není rozšířená natolik, jak by to mohlo na první pohled vypadat.

ad 2. Ve škole máme 2 počítačové učebny. Druhou jsme si "vypotili" na jaře v roce 2008, takže poměrně nedávno.
Je vybavena 10-ti novými počítači, zbytek repasovaný.
IT jsme měli ve šk. roce 2007/08 jednu, v roce 2008/09 přibyly 2 (přičemž jedna není majetkem školy - složitosti s projektem).
Teprve ke konci tohoto kalendářního roku byly pořízeny další 2 IT z "hurá balíčku", jak já říkám těm penězům pro pražské školy, jak je bylo třeba během měsíce utratit ;)

Jen bych chtěla ukázat, že technika není ještě ani zdaleka na takové úrovni, jakou bychom si přáli a ještě je před námi dlooouhá cesta.
A tak není jednoduché pro učitele dostat se k technice a pracovat s ní aktivně (reaguji tak na původní diskuzi a podobné, např. jestli se chtějí učitelé vzdělávat v ICT)...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: stř 26. kvě 2010 12:05:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dnes na Novinkách.cz byl zveřejněn článek o tom, jak portugalští školáci dostávají notebooky zdarma. O podobný projekt se u nás snaží p. Lenka Ptáčková Melicharová.
„V dnešní době s notebooky učitelé a žáci běžně pracují a pro konkurenceschopnost absolventů jsou znalosti a dovednosti v oblasti informačních technologií naprosto klíčové.“ To je jeden z důvodů, který p. Ptáčková Melicharová uvádí.

Co tomu říkáte?

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: stř 26. kvě 2010 19:40:16 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Je to zajímavé, lákalo by mě to, ale myslím, že pokud budou naši žáci dostávat cokoli zdarma, nebudou si toho vážit. Prostě nebudou.
Nejsem si jista, když by tam byla spoluúčast rodičů, jestli by to bylo lepší.

PS: Asi jak se blíží konec roku, jsem pesimističtější než obvykle, ale neustále narážím např. v PC učebně na neurvalé chování už i malých dětí (2.-3. třída), které mne vede k výše napsanému.

Kdybych si odmyslela tento problém, pak mám stejně pocit, že to bude tak daleká "hudba budoucnosti", že nemá smysl, abych jakkoli snila.

Jo, byla by to paráda - jedním kliknutím poslat dětem testík, obrázek, část dokumentu... (byla jsem na prezentaci firmy). Nechtěla bych být zařazena mezi zpátečníky, ale myslím, že hlavní část vyučování by měla sestávat z kooperace učitel - žák a žák - žák, a tady jsou notebooky spíš kontraproduktivní. Oni se naučí sedět u těch mašinek i bez našeho přispění.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: čtv 27. kvě 2010 12:05:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Pokud jde o finance, tak v článku se píše, že by studenti měli měsíčně platit jistou částku, která by vedla k tomu, že na konci svého studia by se notebook zaplatil a zůstal jim.
To se mi nezdá špatné. :idea:

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: úte 01. čer 2010 6:39:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:57:04
Příspěvky: 79
Vážení přátelé,
p. Lenka Ptáčková Melicharová to uchopila nepochybně jako politické téma za učelem vlastního zviditelnění. To ale vůbec nevadí. Celý problém, o němž mluvíme již několik let, není v dodání HW, ale ve školském systému, který musí využití 1:1 podpořit.
Jinak to dopadně velmi špatně. Jako bych to viděl: "Tak děti, otevřeme si počítače, půjdeme na adresu xxx a uděláme si test z yyy!" A to i toto bude pro mnohé problém.

_________________
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.
UK PedF, KITTV - Učitelský Spomocník


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Úroveň technologií v naší škole - jak kde...
PříspěvekNapsal: sob 05. čer 2010 10:07:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Souhlasím.
Prostě technika je rychlejší než dovednost učitelů držet s ní krok. A bohužel, někdo ještě do vlaku ani nenaskočil (a není jich málo).

Z jiného soudku - je možné, že si naše škola "uplácá" školního ICT koordinátora. Mohl byste mi někdo poradit nějaký zdroj, kde bych zjistila, co by takový člověk měl mít vlastně na práci?
Je možné, že se mě to bude týkat osobně ;) .

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: