Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtení bez slabikování
PříspěvekNapsal: stř 26. kvě 2010 19:41:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. říj 2009 17:41:55
Příspěvky: 213
Dobrý den, hledám učitele, kteří mají zkušenosti s výukou čtení bez slabikování v 1. třídě. První třídu jsem učila pouze jednou a to analytickou-syntetickou metodou (učebnice od Alteru). Děti se číst naučily, takže tuto metodu rozhodně neodsuzuji. Od září bych však chtěla učit podle učebnic paní M. Čížkové. Viz: http://ctenibezslabikovani.wz.cz
Třeba nás bude více, a tak se můžeme vzájemně povzbuzovat, radit si, sdílet zkušenosti.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtení bez slabikování
PříspěvekNapsal: stř 26. kvě 2010 20:53:01 
Dobrý den,
odkázala mě na vaši diskuzi kamarádka.Protože učím genetickou metodou čtení už 10 rok mohla bych vám poradit. Je to určitě správný krok.Já sama už bych se nikdy k slabikové metodě výuky čtení nevrátila.
Výhody této metody:
- děti neslabikují, ale čtou celá slova
- do Vánoc se učí pouze velká tiskací písmena - číst a psát, nepletou se jim tudíž další tvary
- jsou motivováni tím, že jsou schopni si v prosinci přečíst i knihu
- během týdne se naučí číst všechna malá písmena a bez problémů přechází na čtení textů psaných malým písmem
- a obrovský význam má to, že okamžitě čtou s porozuměním
- zadám jim nový text, napíši na tabuli slova, která mají vyhledat a podtrhnout, potom se jich zeptám na kontrolní otázky z textu a oni odpovídají bez větších problémů
- jsme na konci 1. třídy.Dět čtou plynule, váží předložky se jmény, baví je čtení, nosí si svoje knihy, ze kterých si čtou ve škole
- a je jich ještě celá řada

Každopádně bych vám doporučila jiné učebnice a to z SPN Učíme se číst od paní Wagnerové. Je to pedagožka z plzeňské fakulty, která je průkopnicí znovuzavedení genetické mettody u nás. Systém učebnice a pracovního sešitu mám propracovaný do detailu. Jen písanky používám z Nové školy, protože ty, které patří k učebnici z SPN nemají pomocné linky, což dětem dělalo velké problémy.
Posílám vám odkaz na učebnici:http://www.knihkupectvi-papyrus.cz/j-wagnerova-ucime-se-cist/d-89434/

Pokud budete mít nějaké dotazy, ozvěte se.Jitka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtení bez slabikování
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 20:09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. říj 2009 17:41:55
Příspěvky: 213
Děkuji za podnětnou odpověď. Genetickou metodou učí dvě moje kolegyně a jsou s ní velmi spokojeny. Rozhodla jsem se jít od září taky touto cestou, podle materiálů M. Čížkové. Má někdo další zkušenosti s touto metodou? Napište, podělte se s námi.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: