Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: stř 11. srp 2010 12:14:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Je mi velmi příjemné číst si tuto diskuzi. Mrzí mne, že stejný náhled na výuku "malých" školáků nemají mnohé mé kolegyně. Vaše příspěvky mi však dávají naději, že to není konečný stav.

Příští školní rok budu také stát před dilematem - dovolí mi použít ve 3. třídě učebnice paní Kelly nebo budu muset použít učebnice, které chtějí paní učitelky z 2. stupně? Budu v tom případě vůbec chtít učit angličtinu ve 3. třídě?
Uvidíme, jaké bude rozhodnutí vedení...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: stř 11. srp 2010 20:29:55 
Ono se to obvykle dá nějak udělat, aby se vlk.....znáte to. Třeba k tomu budete muset sáhnout, i když to stojí zbytečně mnoho sil a času. Osobně si myslím, že na kvalitu a efektivitu výuky nemá rozhodující vliv učebnice, takže snad by kolegyně mohly přimhouřit oči.....Držte se.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: čtv 12. srp 2010 9:58:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Návštěvník píše:
Ono se to obvykle dá nějak udělat, aby se vlk.....znáte to. Třeba k tomu budete muset sáhnout, i když to stojí zbytečně mnoho sil a času.Držte se.


Děkuji za podporu.
Zatím nemá smysl si s tím dělat hlavu, vše se jistě koncem šk. roku 2010/11 vyjasní.

Nicméně souhlasím s Vámi, že lze učit podle kterékoli učebnice, když je člověk dostatečně tvořivý. Problém ale bývá pak s rodiči.
Mám (zatím) převážnou většinu rodičů, které se o výuku zajímají a jistě by rádi pomáhali svým dětem i při výuce angličtiny. Pokud však nebudou mít vodítko (a v případě, že budu učit většinou bez učebnice to tak bude), vzdají to a já je pak vlastně "vyšachuji" z výuky. A to by mně mrzelo.

Čímž se přesouvám k hlavnímu tématu diskuze: Jak rodiče reagují na učebnice, podle kterých učíte na 1. stupni? Jsou pro vás jejich reakce vodítkem k zamyšlení nebo i ke změnám?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: čtv 12. srp 2010 11:25:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Naši rodiče obvykle nereagují nijak- obvykle sdělí, že s angličtinou nemohou pomoci a to většinou ani v případě, že děti dostanou CD ( např. paní Kelly). Stane se, že doma jej ani nevybalí.

Možná by pak ve Vašem případě stálo za to rodičům prostě připravit materiál tak, jako jej chystáte dětem- plán, slovníček, odkazy atd. Podle situace. Stejně něco takového podle všeho děláte.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: ned 10. říj 2010 10:23:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Je pro vás jedním z rozhodujících faktorů pro výběr učebnice také její pracovní sešit a poslechové CD pro žáky?

Poslechové CD by si možná zasloužilo své vlastní téma...?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: ned 06. bře 2011 11:11:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. říj 2009 17:41:55
Příspěvky: 213
Dobrý den, s velkým zájmem jsem si přečetla toto téma a byla bych moc ráda, kdyby se opět "rozjelo". Učím angličtinu prvním rokem, nemám na ni specializaci, a tak jakékoliv zkušenosti s její výukou jsou pro mě velmi vzácné.

Happy Street 1, 2 nebo Chit Chat 1,2? Čemu byste dali přednost ve 3. a 4. třídě a proč?

S učebnicemi paní Kelly jsem se seznámila na letní škole a určitě bych je nezavrhovala. Na první pohled (grafika) mě nezaujaly, ale myslím si, že metodicky jsou propracované. Velkou výhodou je, že jsou zvlášť vydány PS i pro žáky s SPU. Nevím však, jak by tyto učebnice a PS zaujaly děti a rodiče, když kolem sebe vidím jen nakladatelství OUP. I na 2. stupni (na jiné škole) žáci pokračují v učebnicích a PS nakladatelství OUP. Učíte/učili jste na běžné ZŠ podle řady paní Kelly? S jakým výsledkem?

Pracovní sešit je důležitou součástí učebnice a určitě by cvičení měla být v souladu s učebnicí. Pokud je k němu ještě připojeno CD na domácí procvičování, je to určitě jedině dobře. Škoda, že všichni rodiče ten smysl nevidí.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne úte 08. bře 2011 18:09:09, celkově upraveno 1
upraveno na žádost autorky


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: pon 07. bře 2011 16:52:19 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Moniko, třeba téma rozhýbete :-)
A já jsem na váš popud pro angličtinu v 1. a 2. ročníku založila nové téma ZDE. Myslím, že téma si samostatnost zaslouží, díky za nápad.
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 9:02:42 
Dobrý den,

byť mám teď od učení krátkou přestávku, zaujala mě vaše diskuze k učebnicím AJ na prvním stupni. Vyučovala jsem AJ na ZŠ 6 let (od 1. do 9. třídy, velká sídlištní škola), vyzkoušela různé učebnice (vedle těch, které se u nás ve škole používaly standardně), ale zatím jsem nenašla učebnici, která by mi úplně vyhovovala.

Ve 3. třídě se u nás používal Chatterbox, později jsem zařazovala i Chit Chat, od 4. třídy Project. Učebnici zapůjčila každému žákovi škola, pracovní sešity si děti kupovaly. Chatterbox/Chit Chat mi docela vyhovoval – komiksové příběhy, písničky, hry i ostatní činnosti žáky většinou bavily, témata jednotlivých lekcí se dala dobře doplnit dalšími aktivitami, na jednotlivé tematické celky bylo dost času a (do určité míry) bylo možné zařadit je v libovolném pořadí.

S učebnicí Project jsem pracovala nerada, zvlášť první díl mi připadal tak trochu za trest ;) . Podle mě Project zbytečně akcentuje gramatické struktury a neosahuje dostatek vhodných poslechových aktivit a textů. Je sice na učiteli, aby s ohledem na cíle, kterých chce dosáhnout, a s přihlédnutím ke schopnostem, věku a zájmům žáků vybral, čemu se v učebnici bude věnovat více, čemu okrajově, co případně zcela vypustí, ale když v učebnici převažují aktivity k „vypuštění“, začíná být tak trochu zbytečná. Proto jsem učebnici po nějaké době upozadila a používala hlavně různé doplňkové materiály: z internetu – myslím, že my angličtináři máme výhodu, že je opravdu z čeho vybírat; vlastní pracovní listy, materiály kolegů – sdíleli jsme je podobně, jako se materiály dají sdílet tady na portálu, limity na kopírování byly štědré – velké plus. Také jsme měli dobře vybavený kabinet (díky grantovým prostředkům) a k dispozici v některých třídách interaktivní tabuli.

Velmi se mi osvědčilo pracovat s materiály z British Council – Learn English Kids (http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en), kde je spousta poslechových aktivit (pohádky, písničky, básničky) a tematicky zaměřených pracovních listů. Děti si oblíbily nejen některé melodie, ale především vtipné animace písniček a pohádek z těchto stránek. Řada z nich je navštěvovala i doma – jen tak, protože je to bavilo. Skvělé mi také připadaly knížky z řady Oxford Reading Tree (http://www.oup.com/oxed/primary/oxfordreadingtree) – obyčejné i neuvěřitelné příhody jedné rodiny (děti se těšily na každý nový příběh, na to, co se tentokrát stane jejich oblíbeným hrdinům), opakující se klíčová slova, přirozený jazyk pro vyprávění (minulý čas), úžasné ilustrace. K tomu další doplňující materiály – prstoví maňásci, obrázkové karty, pracovní listy (kopírovatelné) apod. Jediná nevýhoda – není to levná záležitost, když chcete mít kompletní řadu příběhů pro všechny úrovně a v množství, které by bylo dostatečné i pro větší skupinu dětí. Četli jsme je s žáky od 1. do 5. třídy, některé z pokročilejších úrovní dokonce ještě i v 6. či 7. třídě.

Dovedu si představit výuku AJ na prvním stupni i zcela bez učebnice a pracovního sešitu, zejména v případě, pokud škola disponuje dostatečným množstvím různých učebních materiálů a pomůcek a není problém s kopírováním. Možná by to bylo hodně náročné na přípravu, určitě by to vyžadovalo pochopení a podporu ze strany vedení školy i ostatních kolegů, ale především by bylo nutné takový záměr dobře vysvětlit rodičům, informovat je pravidelně a ještě intenzivněji o tom, co si žáci v hodinách za určité období osvojili, jak se jim daří naplňovat očekávané výstupy. Některým rodičům by tento přístup nemusel vyhovovat, mohli by mít obavu, že žáci bez učebnice ztratí návaznost, že nebudou moci společně s dětmi procvičovat jazyk i doma.

Máte někdo zkušenost se školou, na které se učebnice nepoužívají?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Učebnice angličtiny - 3. a 4. třída
PříspěvekNapsal: čtv 30. led 2014 9:18:33 
Dobrý den,
můžu Vás poprosit o sdělení zkušeností s učebnicemi angličtiny (3. a 4. třída) - učíme X let dle Chit Chat a ráda bych přešla k jiné řadě.
Děkuji za info.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne čtv 30. led 2014 10:48:21, celkově upraveno 2
sloučení příspěvku s existující diskuzí


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učebnice anglického jazyka pro 3.- 5. ročník
PříspěvekNapsal: čtv 30. led 2014 10:51:15 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Petro, díky za dotaz!
Protože jsme tu o učebnicích před časem už debatovali, přidala jsem váš příspěvek k této původní diskuzi. A vy se možná zkuste podívat, jestli i v těchto starších příspěvcích nenajdete něco užitečného.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: