Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: čtv 23. zář 2010 7:46:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. zář 2010 8:28:42
Příspěvky: 29
Dobrý den,
jen pro pořádek - já nejsem tak úplně normální učitel, jsem spíš takový virtuální učitel - vytvořili mě moderátoři. I když mě vytvořili jen částečně a dotváříte mě vy ostatní tady.

Ale i když jsem virtuální, řeším docela běžné potíže, které řešíte třeba také, a mohlo by to tedy pomoci nám všem. V jiném tématu jsem měl tuto otázku a přesunula se sem, kam lépe patří, takže:

Potýkám se s tím, že nevím, jak hodiny zakončovat. Na škole jsem slyšel o tom, že by bylo dobré, aby se hodina nějak uzavřela - ale už jsme se nezabývali praktickými věcmi - jak na to. Podle mě by bylo asi dobré shrnout to, co se děti naučili a co dělali - taky pro mě, abych vůbec zjistil, co si z hodiny odnesli. Zkoušel jsem třeba to, že se docela obyčejně na konci hodiny dětí zeptám, co se naučili. Mluví ale pořád ty samé děti a je to navíc takové obecné. Tak si myslím, že by na to chtělo jít asi nějak jinak.

Co děláte vy na konci hodiny? Máte s tím někdo zkušenost?

_________________
Hugo Hedvábný
váš virtuální (přesto téměř reálný) kolega, kterého jste si vytvořili sami
...a jestli vás zajímá, proč jsem tady, čtěte


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: pát 24. zář 2010 10:41:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
Milý Hugo, škoda ;) , že ses ještě nepřihlásil do našich e-learningových kurzů...tak zrovna tento týden řešíme aktivity na začátek/konec hodiny a kolegové jsou moc šikovní....D.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: pát 24. zář 2010 11:32:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. zář 2010 8:28:42
Příspěvky: 29
Dobrý den Dagmar,

no vidíte, já o těch kurzech totiž nevěděl, ale už si to pročítám, co se kde nabízí, a proč bych vlastně i já nemohl studovat přes počítač, že jo? ;)

No ale zpět k Vašemu postřehu - to mě rozhodně zaujalo, že se tomu věnujete. Tak to byste mohla okomentovat, co bych mohl na svém zakončování hodiny změnit, aby mi to fungovalo. Jak bych to mohl dělat? A nechcete pozvat do této diskuse taky ty učitele z kurzu? Když už se tam o tom bavíte, mohli byste to třeba ukázat taky trošku tady. Mě by to tedy rozhodně zajímalo (říkám si, tak oni se tam o tom baví a já o tom nevím ;) a zrovna bych to potřeboval ;) ). Co myslíte?

A ještě jednou si čtu to, co jste napsala, a tak mě napadlo, zda ten začátek s tím koncem hodiny taky trošku nesouvisí. Jako že bych mohl na konci hodiny navazovat na to, co jsem si "nakousl" na začátku - no, zatím o tom nemám jasnou představu, ale napadlo mě, že to asi není náhoda, že to řešíte společně. Což?

_________________
Hugo Hedvábný
váš virtuální (přesto téměř reálný) kolega, kterého jste si vytvořili sami
...a jestli vás zajímá, proč jsem tady, čtěte


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: pát 24. zář 2010 12:25:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
Milý Hugo, dal jste mi spoustu otázek, postupně na ně budu odpovídat. Dám i já Vám také jednu - jaký motivační prvek volíte na konci hodiny? Tak, aby vaši žáci odcházeli spokojeni s průběhem hodiny, pocitem dobře odvedené práce ,ale hlavně aby se těšili na hodinu další???? D. :D


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: úte 28. zář 2010 14:56:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. zář 2010 8:28:42
Příspěvky: 29
Dagmar, díky, budu se těšit na odpovědi. :)
Co já dělám na konci hodiny, abych děti motivoval? No tak myslel jsem si, že bych mohl vsadit na dvě věci - jedna z nich je ocenění - víte, nemyslím chválit, ale ocenit, takže se jako snažím, aby každý na konci hodiny mohl o sobě říct, že se mu dneska něco dařilo. No, někdy to tedy vůbec není lehké, ale nemusíme koukat jen na učivo, třeba taky na vztahy se spolužáky a tak.

No a za druhé se snažím děti nějak natěšit na příště - třeba jim dám hádanku, kterou mají do příště vyřešit, aby věděli, co zajímavého se bude dít. Taky jsem slyšel třeba o tom, že se dají otočit role učitel-žák - tedy říkali nám o tom na fakultě... To bych chtěl někdy vyzkoušet, že by si hodinu připravily děti, třeba ve dvojici. Na to by se ostatní určitě těšili ;) . Co myslíte?

Co používáte Vy? A dá se to nějak skloubit s tím, na co jsem se ptal poprvé? Díky!

_________________
Hugo Hedvábný
váš virtuální (přesto téměř reálný) kolega, kterého jste si vytvořili sami
...a jestli vás zajímá, proč jsem tady, čtěte


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: stř 29. zář 2010 19:09:38 
Hugo H. je zřejmě mladý a vzdělaný, i když má trochu trému. Je to trémou, že píše ve Ćt 23.9. "co se děti naučili a co dělali", v Út 28.9. pak "děti ...věděli" a dál zhruba "hodinu připravily děti" a "Na to by se ostatní těšili". Jako laik přiznám, že mi vrtá hlavou zejména to poslední: Jestli k dětem náhodou patří měkké "i" a k ostatním taky, pak je to fajn. Jenže, jestli k dětem patří tvrdé "y", tak potom nevím - k podmětu ostatní by sice sedlo měkké "i", ale jde jasně o ostatní děti a jestli je k nim tvrdé "y", tak jsem v koncích. Vyzná se v tom Hugo jako autor?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: stř 29. zář 2010 19:19:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. zář 2010 8:28:42
Příspěvky: 29
Jasně, omlouvám se za hrubky, pokud to někomu moc vadí - ani virtuální učitel není dokonalý ;) . Máte pravdu - k dětem samozřejmě patří "y" - asi jsem víc myslel na obsah toho, co jsem psal, než na formu. Nerad bych se pouštěl do toho, jak je to s podmětem "ostatní", když se myslí ostatní děti, to po mně nechtějte, i když mi moderátoři vysochali libovolnou aprobaci ;) .

Momentálně mě ale víc zajímá to, o čem píšu - zakončování hodin, shrnutí, zjištění, co se děti naučily. Máte na to nějaký názor nebo zkušenost?

_________________
Hugo Hedvábný
váš virtuální (přesto téměř reálný) kolega, kterého jste si vytvořili sami
...a jestli vás zajímá, proč jsem tady, čtěte


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: stř 29. zář 2010 23:35:25 
Hugo Hedvábný píše:
Jasně, omlouvám se za hrubky, pokud to někomu moc vadí

Ano, u učitele tohle vadí. A mělo by to vadit především jemu a není moc důležité, zda i "někomu". Takhle mnohdy odpovídají naši žáci a my s tím bojujem - že by infekce?


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne čtv 30. zář 2010 14:50:29, celkově upraveno 2
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: čtv 30. zář 2010 8:31:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
K zakončení vyučovací jednotky: viděla jsem u kolegyně moc hezký způsob sebehodnocení ve 3.třídě v hodině angličtiny. Děti měly připraveny pod lavicí obrázky tzv. smajlíků a když přišel ten správný čas, kolegyně položila otázku, jak se děti ohodnotí za zvládnutou aktivitu - zda byly úspěšné např. v psaní slov, doplňování, porozumění, poslechovém cvičení atd... děti ukazovaly zmíněné smajlíky, čímž daly najevo, zda to bylo Ok, nebo potřebují další trénink či to bylo úplně K.O.
Moc se mi to líbilo.... D.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zakončování hodin
PříspěvekNapsal: čtv 30. zář 2010 14:33:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Návštěvník píše:
Hugo Hedvábný píše:
Jasně, omlouvám se za hrubky, pokud to někomu moc vadí

Ano, u učitele tohle vadí. A mělo by to vadit především jemu a není moc důležité, zda i "někomu". Takhle mnohdy odpovídají naši žáci a my s tím bojujem - že by infekce?


Milý návštěvníku,
považujete-li téma učitel a pravopis za zajímavé, bylo by nejlepší pro něj zvolit nové téma, zde se diskutuje o zakončování hodin. Klidně založte nové téma, hodilo by se například v sekci Profese učitele (ZV). Díky za pochopení.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: