Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak učit minerály a horniny v přírodopise?
PříspěvekNapsal: pon 26. srp 2013 11:48:46 
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda nemá někdo nápad, jak zábavněji učit minerály a horniny v 9. ročníku v přírodopise? Budu ráda za každý tip.Děkuji, Zuzana Filipová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak učit minerály a horniny v přírodopise?
PříspěvekNapsal: úte 15. črc 2014 16:57:42 
Paní učitelko, zkuste učit v devátém ročníku podle Ekologického přírodopisu, autor D. Kvasničková - mineralogie a petrologie je tam hodně okleštěná, ale podle mne zcela dostačující pro žáky ZŠ; o to více se můžete věnovat ekologii a problematice ŽP, což je určitě pro žáky záživnější; mě se podařilo po dohodě s vedením školy prosadit výuku Ekologického přírodopisu již od 6. třídy a mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti, především vidím, jak děti přírodopis baví a učí se jej přirozeně po ekosystémech; a dosahují skvělých výsledků i na soutěžích; s pozdravem L. Martinková, učitelka přírodopisu s 15-ti letou praxí


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak učit minerály a horniny v přírodopise?
PříspěvekNapsal: úte 29. črc 2014 6:32:09 
Hlavně ty známé a místní. Každá škola mívala a má svou sbírku přírodnin, někdy ještě z dob Komenia (Učební pomůcky n.p.), někde ještě od fy Frič, ale není problém si stále udržovat vlastní kolekci nejběžnějších hornin, minerálů a podobných materiálů.

Děti by měly poznat žulu, pískovec jako stavební materiál nebo materiál pro sochařství či jako skalní krajinotvorné útvary (Prachovské nebo Adršbašské skály), vápenec (bílý Koněprusy i s jeskyněmi, podobně Moravský kras, růžový Plešivec u Berouna, černý Kosořská rokle u Radotína - typické předválečné černé dlažební kostičky na chodnících v Praze a jinde), různé prvohorní nebo algonkické břidlice i jejich zvětralé formy, opuku (chrám sv. Jiří na Hradčanech), mramor (bílý kralický mramor z lomu v Malé Moravě, mramor z lomu Cikánka v Lochkově u Prahy, různé zahraniční mramory, křemen v typické formě různě barevných oblázků, atd. Tedy to, co mohou vidět, s čím se mohou setkat v podezdívkách plotů, ve zdivu, v dlažbě, ve štěrku na silnici, na pomnících a jinde. Měly by poznat i hnědé a černé uhlí (antracit už je vytěžený) kusové i zvětralé, někdy i s kyzem, kterému děti říkají "zlato".

Lokality s typickým výskytem hornin, například oblasti s horninami usazenými (vápenec, břidlice, aj.) - pražská pánev, některé moravské lokality (Čelechovice na Hané, Moravský kras apod.) nebo vyvřelými - žulová horstva (Jizerské hory s hrubozrnou Libereckou žulou, Krkonoše, Šumava, atd..), čedičová Panská skála (u které stála princezna s princem v pohádce), atd. atd.

Děti by mohly vědět, že jsou na světě skalní útvary žulové, pískovcové i vápencové a jiné, že žula není jen u nás, ale třeba i v Egyptě a jinde ve světě a s různými barvami. Zvětrávání skal, odlamování kamenů i jejich postupný rozpad na balvany, kameny, oblázky a písek. Jak vypadá typický lom, způsob těžby a zpracování kamene, atd. atd., na co se kamenivo používá, mít pojem o výrobě vápna a cementu (pokud žijí v oblasti, kde jsou lomy, cementárny a vápenice).

Pískovny, těžbu říčního nebo kopaného písku a jejich různé vlastnosti, zajímavost jak vypadá saharský písek (kulatá zrnka, hrst písku z dlaně vyteče, nedrží kopeček, protože hrany zrn jsou větrem omleté dokulata).
(Mohlo by se pokračovat i sklářskými písky, keramickými jíly i půdami)

Také by měly poznat jak vypadají kusy betonu, cihel, střepy z tašek ze střechy, barevných skel a další materiály podobné horninám.

Minerály jsou hezké na pohled, ale při učení, zvláště s tříděním podle krystalické mřížky se dětem velmi rychle zoškliví. Děti by mohly poznat hlavní druhy rud, které se u nás vyskytují i s typickým výskytem, například železnou rudu a projevy zrudnění půd - červená půda v podkrkonoší, měděnou rudu z podkrkonoší (Kozinec u Jilemnice apod.), olověno cínové a stříbrné rudy z příbramska nebo jáchymovska, zlatonosné písky a křemence (i bez zlata), a další rudy a podobné kamení, které najdou v okolí svého bydliště.

Acháty, ametysty a podobné polodrahokamy z Kozince nebo jiných nalezišť jsou velmi pěkné a pro děti přitažlivé i na zapamatování, případně i další typické modré vltavíny, rudé granáty (Turnov), zelené a žluté další polodrahokamy. Je možné zmínit i doly pod Sněžkou (arsenové a podobné rudy) i zcela nezajímavé kamení - rula, svor, fylit a pod.

Jde o to, aby si děti pamatovaly užitečné informace a nestresovaly se tím, ve které soustavě krystalizuje sůl (ale i ta je zajímavá, na trhu jsou různé solné hroudy nebo svícny pro svíčky) způsoby těžby soli, atd. atd.. Atd. Už teď je příspěvek příliš dlouhý, snad si z toho něco vyberete.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: