Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2010 20:45:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Hančiny rovnicové hádanky vyzkoušeny, jen pozor vypadla tam jedna rovnice pro písmeno S. Osmáci zvládli, vyluštili .. i průměrné rychlosti Martině Sáblíkové vypočítali (nejvyšší průměrnou rychlost má na 1500 m). Zítra pokračujeme a srovnáváme rychlosti Bauera, Záhrobské a Hymana s rychlostmi delfína, geparda a sokola .. tedy až je spočteme (spočtou), možná i na grafy dojde.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2010 20:49:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Hanko, omlouvám se, také jsem zjistila, že mi vypadlo S! :( Ale už jsem to opravila!!! Tak si to prosím opravte! :shock: Děkuji! A zbylé nápady jsou velmi pěkné nemohla byste pak dát podklady pro výpočty? Také bych to žáky zkusila? Předem děkuji! Hanka ;)

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2010 21:07:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Mgr. Hana Pilařová píše:
tabulka nejrychlejších časů Martiny Sáblíkové a budeme se dále zabývat její průměrnou rychlostí na jednotlivých rychlobruslařských tratích.

Olympionici versus fauna .. http://docs.google.com/View?id=d8792qj_376f8n2rbdv

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2010 21:21:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Milá Hanko,

nevycházím z údivu, co všechno se dá vymyslet. Řekněte mi - jsou hodiny matematiky díky těmto motivacím pro žáky zajímavější? Cítíte, že je to "tak trochu jiná práce"? Zvýší podobné téma aktivitu žáků?

Myslím, že až ZOH skončí, že máme vynikající materiál pro vypracování hesla do wiki 8-)

První den se ZOH v mé 1. třídě (stručný přehled)
Povídání v kruhu: ukázky obrázků, komentáře dětí - co je na obrázku, co sportovec dělá, jak se sport jmenuje, jak se sportovec jmenuje, barvy a význam jednotlivých medailí, zlatá medaile Martiny.
Celotýdenní hádání: Koupila jsem časopis s tématem ZOH. Rozstříhala ho a některé stránky jsem dala na nástěnku. Úkoly jsem označila šipečkami s názvy dní v týdnu (probíráme zrovna v PRV). Každý den si musí najít správnou kartičku, přečíst si úkol (čtení s poroz.) a na papírek mi napsat řešení (papírky mám položené hned u nástěnky).
Opakování z pátku: symboly OH, barevnost, místo konání.
Matematika: Matematická hádanka. Ukázka dalšího symbolu na IT (pochodeň), ilustrace k hádance (vyluštěné slovo OLYMPIÁDA).
Za obrázky, úkoly a aktivitu budou získávat bodíky - vybarvuji na stránce ze čt. sešitu - a pak bude odměna. Nevím ještě jaká :roll:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pon 15. úno 2010 21:34:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pavlíno

momentálně to mám při matice veselé, protože mám většinou spojenou devítku s půlkou osmičky (máme kus druhého stupně na lyžáku, takže co jde, spojujeme).

Devítku snad nebudu ani komentovat - zdá se mi, že pro ně školní rok skončil tím, že dali ředitelce podepsat přihlášky. Už nevím co vymyslet, aby se jich chytlo víc než jeden či dva, takže i zjišťování délky bobařské dráhy probíhalo tak, že cca 4 měřili a zbytek tak nějak čekal co bude.

Osmáci počítali Hančiny rovnice samostatně, nadšeni z toho, co jim vyšlo. Druhou hodinu jsem je měla samotné, takže po úvodu k úlohám o pohybu a vyprávění o Achillovi a želvě jsme došli k výpočtům rychlosti Martiny (samozřejmě ještě proběhla kontrola, jestli máme aktuální stav a nepadl-li náhodou v noci rekord). Loučili jsme se slovy "O kom to bude zítra? O Bauerovi?" .. tak teda o něm a nejen o něm :)

A ještě jsem tedy aktualizovala, aby byl Bauerův čas aktuální (Hymanův čas je také z olympijského závodu, čas Záhrobské je z loňského MS)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: úte 16. úno 2010 8:53:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Milé dámy,

nedá mi to a musím vám vyseknout poklonu - takových prima, mnohdy vtipných nápadů!
Někdy bych se ráda vrátila k vám na hodin matematiky, abych si poopravila svůj dojem zkdysi na na své ZŠ ;) .

Ještě mě napadá, budete-li mít chuť, čas a sílu, vložte své nápady také např. do wiki nebo máte-li nějaké prac. listy apod., tak do DUMů. Užitek bude velký! Díky!

Sportu a matematice zdar!

P.S. Napadlo mne drobné rozšíření úkolů - propojení s čtenářskou gramotností. Na http://zoh.ct24.cz jsou záznamy i online přenosy z her. Internet rychlosti, která bývá na škole, to zcela bez problémů zvládne. Žáci by si mohli vybrané krátké záznamy přehrát a pracovat s informace v reportážích (nedostat tedy vstupní informace již hotové). Dá se na tom pak trénovat porozumění "textu", slyšenému, práce s informacemi. A možná by ti starší (pokud najdou motivaci :-)), mohli na základě těchto údajů i některé jednodušší úkoly samy vymyslet a vytvořit. Co myslíte, šlo by to využít?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pát 19. úno 2010 16:55:25 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Pár svých myšlenek inspirovaných naším společným snažením v 1. třídě jsem sepsala v blogu.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: sob 20. úno 2010 14:53:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. zář 2009 13:21:21
Příspěvky: 88
ZOH v angličtině - s menšími (i většími) jsme kreslili piktogramy jednotlivých sportů, které jsou zastoupeny na olympiádě, ve formě myšlenkové mapy jsme pak přidávali jednotlivou slovní zásobu, dále tvořili věty atd.
Do mapy světa ti malí zakreslovali státy, které jsou na ZOH zastoupeny, přidávali jména...

Co další nápady? sem s nimi.... :D


Dáša :


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: ned 21. úno 2010 8:08:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Kolegyně říkala, že by na téma ZOH viděla i pěkný rozbor vět. :-)

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZOH - Jak zařadit do výuky?
PříspěvekNapsal: pát 26. úno 2010 19:43:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Olympiáda končí, naše 14denní tematické snažení také. Fotografie některých výstupů zde. Komentáře:
  • Sběr fotek byl velmi úspěšný. Nejsem na to zvyklá, z páťáků bych asi marně takové množství obrázků tahala... Každý den ráno jsme obrázky přebrali, okomentovali, řekli jsme si aktuality z dění (už jsem psala výše). Obrázky jsme dávali na magnetickou tabuli - každý den ráno nové.
  • Za obrázky si děti mohly vybarvit políčka na hodnotící listině (fialová barva). Celou dobu probíhala soutěž s obrázky z časopisu. Každý den byl vybrán jiný úkol označený zelenou šipkou a názvem dne v týdnu (učivo prvouky). Odpovědi děti psaly na papírky a odevzdávali - dostávali žluté body.
  • Vrchní strana plakátu - symboly OH. Opakovaně jsme se k nim vraceli, upřesňovali si jejich význam. Stejně tak jsme probrali symboly ČR - vlajka, národní barvy. Došlo i na národní hrdost :-) Cizinci se zapojovali podle svých znalostí o své zemi.
  • SPORTOVEC - dnešní aktivita. Nadiktovala jsem všem žákům písmenka tohoto slova zpřeházeně, zkoušeli sestavit. S postupnou nápovědou to zvládli všichni. Pak byli rozřazeni do skupin. Každá skupina dostala poskládaný bar. papír. Napsali si písmena slova SPORTOVEC do jednotlivých polí (jen písmeno O jednou) a měli vymyslet a zapsat "jaký by měl být". Po prezentaci jsem vybrala nejzajímavější vlastnosti (jasně, že kladné a výchovné 8-) ) a sestavila z nich opět slovo SPORTOVEC.
  • Skupinová práce v hodině praktických činností - vystřihnout kruh (žádné šablony!), vystříhat nejzajímavější obrázky a nalepit. Bar. papíry symbolizují olympijské kruhy.

Uff!
V pondělí rozdám Fidorky (ano, ano, kulaté sušenky :lol: ) nejaktivnějším a setřu pot z čela...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: