Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: stř 24. čer 2009 20:42:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 18:41:31
Příspěvky: 38
Dobrý den.

Již několikrát jsem se zmínil o souboru pracovních listů, podle kterého vyučuji v 1.ročníku. S přáteli tyto výukové materiály chceme posunout zase o kousek dál a připravili jsme projekt.
Pokud máte zájem spolupracovat na projektu: :!: Rozvoj funkční gramotnosti žáků 1.stupně základní školy aneb Cesta do světa knih, :!: pročtěte si přílohu této zprávy. Do 5.července může vaše škola písemně potvrdit svůj zájem spolupracovat na adrese v příloze uvedené.
Bude mi ctí s vámi spolupracovat.
Miloš N.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: stř 24. čer 2009 20:46:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
jo jo .. před pár hodinama jsem to louskala v mailu :)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: stř 01. črc 2009 4:31:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 18:41:31
Příspěvky: 38
Dobrý den vážení přátelé,
děkuji :P všem, kteří přelouskali přílohu mého předchozího příspěvku i všem školám, které mají snahu pracovat na rozvoji čtenářské gramotnosti formou ověřování výukových materiálů. V současné době se přihlásilo více než 70 škol. :o

Je konec školního roku. :P Začátek prázdnin. Pro tvůrce vlastních výukových materiálů období, kdy rekapituluje klady a zápory materiálů, které vytvořil. :!: Poté se soustřeďuje na další školní rok. Poučen z předchozího období, připravuje koncepce nových chystaných materiálů. Promýšlí jejich obsah a didaktický charakter. A zamozřejmě začíná psát, aby bylo něco do záčátku.

Vy, kteří tvoříte vlastní výukové materiály. Mají i vaše prázdniny tento charakter? :?:

Miloš N.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: pát 03. črc 2009 8:05:48 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,
bylo příjemné opět se "prolouskat" celou touto diskuzí. Když jsem ji sledovala dřív, měla jsem pocit, že nemám o čem psát, že si vlastní materiály netvořím. Pojala jsem to totiž tak, že materiály = pracovní listy a výukové texty popř. prezentace. Proč netvořím tento typ materiálů?

Je to zcela prosté - využívám maximálně zdrojů z internetu, tj. především DUMů, do angličtiny pak jiných stránek. Mým heslem je: Proč tvořit něco, co už někdo vytvořil?
Navíc děti mají dost pracovních sešitů, a tak k vyplňování je toho dost a dost.

Co však tvořím, to jsou pomůcky k manipulaci. Různá lota, kartičky k třídění, sdružování, vyhledávání... Občas si postesknu, že se už do škol nedodávají pomůcky z Komenia (a zdarma) a vše je třeba buď draze zaplatit penězi nebo svým osobním volnem (většinou volím druhou možnost). Vymyslím, prokonzultuji s kolegyní, vytvořím, zalaminujeme a máme k dispozici ve zvoleném kabinetě. Na metodických schůzkách pak seznamujeme paní učitelky s možnostmi takto vytvořených pomůcek.

Takže vlastně nevím, jestli jsem tu správně - nepíši, vytvářím ;)
Možná otevřít nové diskuzní téma?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: pát 03. črc 2009 11:46:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pavlíno,
a ty vaše kartičky nejsou publikovatelné? :)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 9:31:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Milá Hanko,
většinu mám ke stažení na svých stránkách.

http://www.lektorkahub.estranky.cz

Nemohu je však dát na DUMy, protože tam mám obrázky z klipartů, které nelze použít ke komerčním účelům. A předělávat se mi je nechce.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 11:07:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Podobný problém jsem řešila u pracovních listů, které jsem měla hotové a chtěla jsem je publikovat. Nezbylo mi nic jiného, než dohledat obrázky v otevřených galeriích, ale byla to (zvláště u některých) fakt dřina

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: sob 04. črc 2009 18:09:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Mluvíte mi, milé kolegyně, z duše. I já mám ve svých materiálech obrázky a kliparty, které nejdou komerčně publikovat. Jeden jsem z vypětím všech sil předělala, ale na další už jsem neměla sílu. Jak píše Hanka, byla to dřina, obzvlášť, když jsem chtěla aby obrázky byly stejného typu :oops: Ale pozitivní na tom je, že ted už vím, kde hledat a v budoucnu si na to dám pozor. A zas jsem se něco nového naučila...a navíc jsem si všimla, že na wiki bychom si mohli vytvořit "zásobník" publikovatelných obrázků a na to se moc těším

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: ned 05. črc 2009 16:31:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
Nemohu se nezapojit. Za prvé - materiály p. Novotného na DUMech patří k tomu nejlepšímu, co zde možno spatřit.

K autorským právům: faktem je, že kopírování učebnic a netových materiálů je u nás rozšířeno natolik, že by musely být postihnuty aspoň 2/3 učitelů. Vymáhání autorských práv je u nás ještě v plenkách, navíc je mezi učiteli rozšířena pověra, že kopírování za účelem využití ve vzdělávání je tolerováno (a kde není soudce, není žalobce). Zde bych doporučil alespoň dopsat jednoduchou citaci: autora, dílo, ev. hptxt. odkaz.

Z tohoto hlediska je Portál výjimečný tím, a to si málo uživatelů stále uvědomuje, že např. DUMy jsou (v rámci dodržení pravidel užívané licence CC) volně šiřitelné a také přizpůsobitelné (i když při změně jakéhokoli DUMu už by bylo vhodné a fair uvést, že materiál byl změněn).

A moje motivace k psaní učebních materiálů? Kombinace hlouposti a pragmatismu. Často se nad učebnicemi ptám: co tím chtěl básník říci? Je také pravda, že přibylo mnoho témat, na které učebnice ještě nestačily zareagovat. A řečeno slovy W. Churchilla (prf.): "Věřím jen takové metodice, kterou si sám zfalšuji."


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Píšete si vlastní výukové materiály?
PříspěvekNapsal: pon 13. črc 2009 10:18:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 18:41:31
Příspěvky: 38
Dobrý den,
projekt postaven na tvorbě vlastních výukových materiálů, o kterém jsem se dříve zmiňoval vzbudil neočekávaný zájem. Zatím se přihlásilo přes 170 škol. Projekt podáme a doufáme, že tento zájem bude dostatečnou podporou pro jeho příjetí. Je vidět, že problém funkční gramotnosti je opravdu závažný. Ještě jednou všem, kteří se přihlásili děkuji. ;) :P

V diskuzi se objevil problém obrázků. Ano vážení tvůrci, máte tři možnosti. Buď do použité literatury vypsat všechny adresy, ze kterých jste čerpaly (Tam pozor, někdo také má na webu uvedeno, že se nesmí jeho obrázky požívat. Myslím, že se s tím dá setkat i na wikipedii.) nebo používat volně stažitelné obrázky (Ne vždy se dá najít vhodný. Autor se někdy musí přizpůsobovat obrázku.) a nakonec vlastní tvorba (Každý maluje, jak umí.) :)
Já jsem použil i čtvrtou možnost. Nechat si obrázky malovat. Ale to samozřejmě předpokládá finanční vypořádání. :!:

Jsem rád, že se tu objevila i zmínka o jiných typech materiálů než jsou pracovní listy. :P Jsou to didaktické výukové hry v různých podobách: deskové hry, karetní hry, kartičkové sady,...
Osobně jsem velkým zastáncem těchto výukových činností. Zatím jsem se setkal více z hrami, které procvičovaly nebo opakovaly učivo. V těchto hrách však dřímá velký potenciál ve fázi vyvozování učiva. :!: Dobře didakticky postavená řada her může nahradit i učebnici nebo pracovní listy. Při výuce některé řady zkouším. Ale není to ještě ono. Chtěl bych se vyvarovat násilné modernizaci her, se kterou se často u didaktických her setkávám. :(
Cíl je jasný. Zadat didaktickou řadu her. Po ukončení "hraní" umí 50-60% žáků bez pomoci učitele základ učiva.

Zdraví Miloš N.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: