Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 8:01:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Používáte týdenní plány? Pokud ano, co obsahují? Jaké máte zkušenosti? Podělte se s ostatními...
Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány - 1. stupeň
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 12:22:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Týdenní plány používám se žáky asi sedm let a mé zkušenosti jsou veskrze dobré. Přinášejí žákům a jejich rodičům přehled, soustavnost při práci, část zodpovědnosti za vzdělávání. Spolu se sebehodnocením žáka a hodnocením učitele jsou také dobrým odrazovým můstkem k objektivními hodnocení či slovnímu hodnocení práce. V týdenních plánech rozepisuji také domácí úkoly a žák si tak může sám rozvrhnout, kdy se bude své práci věnovat.
Příloha:
plan_5_0511_0515.xls


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 7:22:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Děkuji, Lubomíre, za Vaši ukázku a slova. Také používám týdenní plány delší dobu (můj prostřední syn měl v dětství problémy se zapamatováním, málokdy jsem z něho "vydolovala", co bylo ve škole - je mu 28 let). To byl zřejmě moment, kdy jsem začala týdenní plány používat. Mám s nimi jenom ty dobré zkušenosti, dokonce mám i velmi pozitivní reakce od rodičů. Vzhledem k tomu, že poslední čtyři roky jsem nebyla třídní učitelkou, učila jsem integrovaný předmět "Náš svět", přizpůsobila jsem týdenní plány i těmto podmínkám.
Dana


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 7:38:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den,
vaše týdenní plány jsou velmi inspirativní. Dano, všimla jsem si, že v týdenním plánu máte i místo pro vyjádření rodičů. Jak s tím prakticky pracujete? Žáci nosí list s plánem domů? Nezapomínají h přinést zpátky?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 9:31:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den,
s týdenním plánem jsem zatím takto nikdy nepracovala. Měla jsem spíš někde u sebe rozvrhnuté učivo na týden.
Vaše zkušennosti se mi zdají podnětné a ráda bych se také dozvěděla více o tom, jak s nimi pracujete.
Jakýsi "rozvrh" využívám doma také pro své syny ( z podobných důvodů jako Dana), ale potřebuji ho ještě propracovat.
Možná, až se vrátím do práce z mateřské se mi Vaše zkušenosti budou hodit.
Díky Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 9:53:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Týdenní plán dostane každý žák vždy v pátek na příští týden. Je v něm rozvržené učivo a obvykle dva krátké procvičující úkoly. Každý si může rozvrhnout, kdy se jim bude věnovat. Jakmile úkol předloží, zapíši datum do plánu (rodič má kontrolu splnění). Příští týden v pátek žák zhodnotí celý týden - vybarví políčka v učivu, zapíše, kdo mu pomohl... V komunitním kruhu se věnujeme zhodnocení, každý žák zde vyjádří, jak se mu vedlo. Já zapíši do plánu své vyjádření - slovní hodnocení (pochvala) a každý žák svůj plán vloží do portfolia. Jakmile uplyne měsíc, společně ho za pomoci týdenních plánů zhodnotíme a každý žák na volný list zapíše své volné vyjádření s názvem například "Můj květen". Podobně hodnotíme v žákovských týmech uplynulé pololetí. Výstupem je také hodnocení učitele.
Těším se na zkušenosti ostatních.
Luboš.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 10:13:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Těší mě Váš zájem a ráda vysvětlím. Úplně na začátku všeho byla "pracovní" schůzka s rodiči. Integrovaný předmět u nás na škole začínal a já jsem cítila potřebu rodičům některé záležitosti vysvětlit (nebudeme příliš používat učebnici, budeme pracovat s jinými zdroji, často bude projektová výuka, založíme portfólia - průhledné desky s euroobaly /každý týden jeden euroobal - nakoupím, jste ochopnit zaplatit?/, v každém euroobalu bude založený týdenní plán/v té podobě, jakou vidíte).
Prakticky to je takto: na začátku týdne žák dostává týdenní plán, který si vloží do svého portfólia (jeden týdenní plán nechávám na nástěnce ve třídě pro ty, kteří zapomenou), na konci týdne (nebo poslední hodinu v týdnu) se žák ohodnotí sám (reflexe), označí, jak se podle svého mínění zapojil do práce skupiny, jaké například donesl knihy, výstřižky z novin k danému tématu...Přes víkend se vyjádřili rodiče (nebyli všichni, ale byla jim nabídnuta tato příležitost). Dost často se objevovali výroky typu: O ničem jiném nemluví. Konečně něco smysluplného.... Někdy se objevilo: Nerozumím tomuto projektu, kdy se za Vámi mohu stavit? Smyslem této části (vyjádření rodiče) nebylo hodnocení v pravém slova smyslu, ale vtažení je do procesu, do snažení vlastního dítěte. Na začátku týdne, před rozdáním nového týdenního plánu, jsem hodnotila já. Takto "uzavřený" týdenní plán zůstával v portfóliu žáka, měl možnost sledovat svůj vývoj, snažení, úspěchy a neúspěch, zlepšování. Zpočátku se mé hodnocení lišilo od sebehodnocení žáků. Postupně se naše hodnocení přibližovala (žáci si osvojili pravidla a kritéria hodnocení).

Pochopitelně, zpočátku je tento způsob časově náročný - na přípravu, na realizaci, reflexi. Ale stojí to za to!

Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 10:32:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dano, velice Vám děkuji. Vaše práce se mi líbí. Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 19:46:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,
týdenní plány si píšu předně pro sebe - beru je jako předběžnou přípravu učitele na celý týden, pak postupně rozpracuji.
Dále plány publikuji na webových stránkách (https://sites.google.com/site/zkusimeto/Home/vyuka). Využívají je rodiče, aby měli přehled o učivu a např. když žák chybí, automaticky už pracuje právě s týdenními plány.

Týdenní plány dělám tento rok poprvé a ráda si přečtu další nápady. Díky za otevření této otázky.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Naposledy upravil Pavlína Hublová dne úte 16. lis 2010 16:49:38, celkově upraveno 1
upraven odkaz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Týdenní plány
PříspěvekNapsal: pát 05. čer 2009 22:34:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 8:21:48
Příspěvky: 6
Dobrý den, z vlastní lektorské zkušenosti vím, že týdenní plány používá řada vyučujících na 1. stupni a jsou s nimi velmi dobré zkušenosti - ukázku z jedné školy najdete např. tady - http://www.zskom1.cz/tydpl.html. Já sama jsem to u dcery bohužel nezažila, ale vím, že moje známá, si to ve škole u svého syna velmi pochvaluje, protože má nejen přehled, co se Michal zrovna ve škole učí, kam má dojít, co má umět, ale taky to učí Michala i celou rodinu plánovat si čas na přípravu do školy = práci, což je pak v životě nedocenitelná dovednost.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: