Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2009 21:20:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Petra Stanjurová píše:
Dobrý den, myslíte si, že by měli mít učitele na škole jasně stanoven počet DÚ za den či týden? Především ve třídě, kde učí více učitelů. Setkala jsem se s připomínkami rodičů: Proč od vás děti dostávají DÚ, když paní učitelka třídní jim žádné úkoly nedává?
Já si myslím, že v tom by měli mít kolegové jasno a měli by se řídit stejnými pravidly. Co vy na to?

Souhlasím s tím, že by měl být počet DÚ koordinován tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování. Není přeci problém domluvit se mezi kolegy učícími jednu společnou třídu kdy a jak budou domácí úkoly zadávat, např. v pondělí čj a aj, v úterý... Jen aby se předešlo tomu, že jeden den dostanou žáci 6 úkolů a celý týden pak už nic.
A stejná pravidla?
Nevím. Asi by nebylo dobré nařizovat kolegům a kolegyním kolik kdo má zadat úkolů. Každý podle svého stylu výuky.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: čtv 20. srp 2009 21:10:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Řídit se stejnými pravidly jsem myslela právě učitele, kteří učí tutéž třídu. S tím souhlasím. Měli by se domluvit. Sama jsem zažila otázku, kterou jsem uvedela výše. V tom momentě jsem vlastně ani pořádně nevěděla, co odpovědět. Vykládat jim o smysluplnosti DÚ by bylo asi zbytečné.
Dejme tomu, že mají rodiče dvě děti ve škole každé v jiné třídě a každé z nich nosí domů jiný počet úkolů. Jeden třeba nemá žádné úkoly. Jaké by pak byly vaše argumenty. Rodiče si do takových věci rádi rýpnou.
Je i rozdíl v rodičích. Někteří berou DÚ jako ztrátu času a nemilou povinnost a na učitele tak nadávají. Druzí rodiče DÚ vyžadují a ptají se, proč je děti nemají.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: pát 21. srp 2009 7:54:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Mgr. Petra Stanjurová píše:
Řídit se stejnými pravidly jsem myslela právě učitele, kteří učí tutéž třídu. S tím souhlasím. Měli by se domluvit. Sama jsem zažila otázku, kterou jsem uvedela výše. V tom momentě jsem vlastně ani pořádně nevěděla, co odpovědět. Vykládat jim o smysluplnosti DÚ by bylo asi zbytečné.


Petro, myslím, že jste uhodila hřebíček na hlavičku. Jsou všechny domácí úkoly smysluplné???Vzpomínám si na dobu, kdy můj nejmladší syn chodil na 1. stupeň (8 - 10 let zpátky) a jeden z pravidelných domácích úkolů - každý den - bylo přečíst 10 stran z "Malého Bobše". Při dalších úkolech neměl čas na četbu své oblíbené knížky...Ptala jsem se paní učitelky, co je cílem (jaký smysl má tento úkol)? Odpověď: aby se děti naučily číst a získaly vztah ke knihám - mě odzbrojil, protože u mého syna měl tento úkol naprosto opačný dopad! A jsem přesvědčena, že nejen u mého syna. Navíc chodil do 5. třídy, techniku čtení měl v "malíku", vztah ke knihám získával přes oblíbené knížky. A jak to dopadlo? Zakázala jsem mu plnit tento domácí úkol, paní učitelce jsem každý den do deníčku zapsala, že přečetl ten den tolik a tolik stránek ze "své" knížky.. (a bylo jich více než deset).
Souhlasím s tím, že by se učitelé měli domlouvat, komunikovat spolu. A co týdenní plán? Nepomohl by? Na velké škole - kde se učitelé během týdne sotva potkají - by byl možná funkční "plán" úkolů v dané třídě..Stačilo by na nástěnku umístit tabulku formátu A4 s měsíčním kalendářem, kam by každý učitel zapsal den, uložení úkolu, ukončení úkolů - termín. Technické zpracování může být různé. Byla by to informace nejen pro vyučující, ale i pro samotné žáky...
Dana


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne pon 24. srp 2009 16:32:22, celkově upraveno 1
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: pon 31. srp 2009 20:22:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Týdenní plán? To je zajímavý nápad, paní Dano. Díky za něj!
Máte s ním někdo zkušenost? Používáte na svých školách nějaké podobné pomůcky na koordinaci počtu domácích úkolů?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: úte 01. zář 2009 7:38:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den, Lucko!
téma týdenní plány je již otevřené - ne v souvislosti s domácími úkoly. Ale mám s nimi jen tu nejlepší zkušenost, doporučuji všem....
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: úte 01. zář 2009 8:25:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dano,
myslela jsem právě v souvislosti s koordinací úkolů - zda někdo něco takového zkoušel, nebo zda používáte jiné pomocné nástroje. Jako učitel jsem toto téma také dost řešila, takže i mě to hodně zajímá. Díky za podněty.

P.S.: A jinak všem dobré vykročení do nového školního roku ;) .

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Domácí úkoly? Jak?
PříspěvekNapsal: úte 01. zář 2009 16:49:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Lucko,
děkuji za vysvětlení. Na škole jsme začali tento způsob koordinace domácích úkolů zkoušet (již mnohem dříve - dávno před ŠVP). Problém jsem cítila ale v tom, že bohužel tento způsob nebyl všemi učiteli přijat jako "výchovně vzdělávací strategie". Byla to "ojedinělá" snaha některých třídních učitelů na 2. stupni, jak zjednodušit, či zefektivnit práci několika učitelů, ba samotných žáků...
Jsem přesvědčena, že tento model vyžaduje opět vzájemnou komunikaci učitelů, přijetí a respektováním dohody s maximální podporou (rozhodnutím) ředitele školy!
"Učitelé jsou schopni se domluvit a sjednotit, když mají žáka potrestat. Proč by neměli být schopni se domluvit a sjednotit nad cestami, které mohou jim i žákům pomáhat???
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: