Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: čtv 30. črc 2009 12:19:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den,
v současné době se setkáváme s širokou nabídkou časopisů. Využíváte některý pro práci dětí při vyučování? Zajišťujte ho formou předplatného nebo jinak? Děkuji za odpovědi.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: ned 09. srp 2009 19:28:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. črc 2009 21:14:14
Příspěvky: 14
Ano, s časopisy (s literárními) pracuji. VYužívám však jejich internetovou podobu. Lépe se však pracuje s novinami - např. MF Dnes měla projekt "Studenti čtou a píší své noviny".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: ned 23. srp 2009 13:43:09 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,
časopisy se objednávají většinou pro učitele (do AJ, VL, ICT apod.). Dokonce není ani příliš obvyklé, aby se na 1. stupni pracovalo s časopisy.

Letos to bude jinak (alespoň v 1. ročnících). Prošla jsem všechny časopisy hlásající vhodnost pro děti kolem 6 let. Nakonec z mého malého průzkumu vyšla vítězně PASTELKA.

Ještě když jsem měla syna malého, tak jsme ji odebírali a pamatuji si, že už v té době to byl (z mého pohledu) nejzajímavější časopis. Jsem ráda, že si svou úroveň udržel (co víc, řekla bych, že ji ještě zvedl výš).

Na úvodní schůzce s rodiči jsem jim časopis ukázala a požádala jsem je o souhlas s objednáním. Rodiče souhlasili a papír podepsali (tedy ti, co se schůzek účastnili). Objednali jsme přes školu. Teˇje otázka, jestli se nenajdou rodiče, kteří odmítnou požadovanou částku zaplatit (třeba protože na schůzce nebyli). Ale to budu vědět až během prvních 14 dní měsíce září.

Hodlám časopis používat ve všech předmětech. Dokonce jsem si každý měsíc vyhradila jednu hodinu ve VV a PČ na práci s časopisem nebo výrobu pomůcek.
Také jsem domluvená s vychovatelkou ze ŠD, že i ona bude časopis využívat.

Tak uvidíme...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: ned 23. srp 2009 21:04:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Pavlo a ostatní, myslím, že Pastelka je úžasný časopis právě pro využívání ve výuce. (Doma moc neuspěl.) Vždyť i strany tam jsou rozděleny na vyuč. předměty a různé okruhy. Co se mi však líbí nejvíc, jsou jeho celoroční projekty (začátek je vždy v září). Hlavní téma (pověsti, historie, Karel IV.,Evropa, příroda...) se většinou hodí do vlativědy a přírodovědy pro 1.st., ale integruje v sobě spoustu jiných předmětů. Opravdu ty projekty jsou zde "vymakané" a je vidět, že je sestavují odborníci se zkušenostmi ze školství.
Pro mě ideální pomocník při výuce. Otázkou zůstává, zda je ideální i pro rodiče, kteří by jej měli zaplatit, jak upozorňuje i Pavla.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: pon 24. srp 2009 15:23:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Petra Stanjurová píše:
Co se mi však líbí nejvíc, jsou jeho celoroční projekty (začátek je vždy v září). Hlavní téma (pověsti, historie, Karel IV.,Evropa, příroda...) se většinou hodí do vlativědy a přírodovědy pro 1.st., ale integruje v sobě spoustu jiných předmětů. Opravdu ty projekty jsou zde "vymakané" a je vidět, že je sestavují odborníci se zkušenostmi ze školství.
Pro mě ideální pomocník při výuce.


Petro,
naprosto s vámi souhlasím. Sama se divím, že jsem na tento (podstatný) klad zapomněla. Už se těším, co na nás autoři nachystali letos. V červnu byla ukázka - snad by to měla být roční období.

Já jsem taky moc ráda, že jsme se potkaly se stejně "postiženou" paní vychovatelkou, takže věřím, že nápady z časopisu budou využity "do poslední čárečky". Rodiče uvidí, že časopis byl poctivě využíván a že se vyplatilo ho koupit. Doufám, že to ocení.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: pon 24. srp 2009 21:04:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Jak už jsem psala, doma Pastelka moc neuspěla, tady spíš vládne Barbie, Ponny a víly apod.-pro mne blbosti, ale lepší než nic. Když jsem se dětí ve třídě ptala, jaký dětský časopis znají nebo jaký si kupují, většina naznala vůbec nic. Takže jsem ráda i za Barbie :o
Pastelku jsem proto přestala objednávat, ale až začnu příští rok po mateřské pracovat, rozhodně se k ní vrátím a projekty začnu znovu využívat. Jsou opravdu perfektně připravené a srozumitelné.
Musím však zmínit ještě jednu pomůcku, kterou využívám neustále a snad ve všech předmětech, a to jsou letáky ze supermarketů. Fotografie výrobků s dětmi vystřiháváme a podlepujeme tvrdým papírem. Tyto kratičky pak používáme v psaní, v češtině k tvorbě vět, určování slabik, písmen, vyprávění, v prvouce k určování ovoce, zeleniny a jejich druhů, materiály a výrobky z nich, v přírodovědě -hospodářské plodiny, určitě vhodné i do angličtiny, do matematiky, protože tam jsou i ceny za kg, litr apod. Opravdu letáky hned v září nanosíme do školy, vyrobíme kartičky a pak s nimi pracujeme. V takovém letáku najdeme všechno: nabýtek, ovoce, oděvy, potraviny....a s tím se dá bezvadně pracovat. A musím říct, že tato činnost (stačí se v té hromadě kartiček jen prohrabovat) je u mých žáků hodně oblíbená.
Máte ještě nějaký jiný fígl?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: stř 23. zář 2009 13:12:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 28. kvě 2009 16:24:29
Příspěvky: 50
Dobrý den,

já pracuji převážně s dětmi na 1. stupni ZŠ a mohu potvrdit, že celkem často používáme časopisy ve výuce.
Osvědčil se mi časopis Sluníčko, který si děti donesly do školy. Kdo neměl, tak jsem stránky se kterými jsme pracovali, nakopírovala. Dokonce jsem měla ve třídě žáka, jehož maminka nás zásobovala novými staršími čísly tohoto časopisu i dalších (Méďa Pusík, Abc). Ale to bylo pouze jeden školní rok a šťastná náhoda.
Je v něm plno básniček, článků, pohádek, her a vytřihovánek. A pro žáky je to změna i zábava.
Časopisy byly využity ve VV, PV, Čtení. Dále jsme si nanosily spoustu letáků a novin, které plně využíváme ve VV, ale i při M, jak tady bylo již výše zmíněno.
S předplatným nějakého časopisu bych z finančních důvodů u nás na škole neuspěla, většinou přijde 1 časopis, který končí ve ŠD. Pomůcky do výuky si každý obstarává sám.
Martina

_________________
Martina


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: pon 09. lis 2009 10:36:58 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Používáte nějaký časopis i pro výuku cizího jazyka?

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: sob 12. pro 2009 9:50:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
U nás doma vede Mateřídouška. Myslím si, že by také dobře šla použít ve výuce. Obsahuje dvoustranu angličtiny (asi založenou na Funny English with Sunny, na kterou jsem narazila i ve Sluníčku), pak dvoustránku Případů inspektora Vrťapky (řekla bych, že řešení detektivního případu by mohlo děti bavit a přispět k rozvoji čtenářských schopností), dvoustránku věnovanou zeměpisu (v posledním čísle například o Kalifornii), úryvky z knížek, návody k výrobě např. jmenovek na dárky apod.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využíváte při vyučování časopisů?
PříspěvekNapsal: sob 03. dub 2010 19:41:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Z příspěvků vyplývá, že časopis ve škole není příliš využívanou pomůckou. Čím to je?

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: