Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdělávání nadaných prostřednictvím Internetu
PříspěvekNapsal: stř 05. kvě 2010 16:46:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 11:34:48
Příspěvky: 5
Dobrý den,
domníváte se, že vzdělávání nadaných žáků pomocí internetu je řešením situace, kdy je "odhalen" osamocený nadaný žák v nenším městě či vesnici, který výrazně převyšuje ostatní žáky ve třídě? Je dobré využít takové možnosti (např. kurzy Talnetu) přímo při výuce v běžné hodině? Vyzkoušeli jste to přímo v praxi?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání nadaných prostřednictvím Internetu
PříspěvekNapsal: čtv 17. čer 2010 14:39:52 
Že by online vzdělávání bylo přímo universálním řešením popsané situace bych neřekl. Může však k takovému řešení významně přispět. Předně se domnívám, že role pedagoga v každodenním osobním kontaktu s žákem je rozhodující. A to oběma směry: může nadaného motivovat a správně usměrnit jeho aktivitu - třeba k projektům typu Talnet - ale také jeho talent totálně "zazdít".
Dále znám případy nadaných - objevily se i v jiné diskuzi zde na portálu - kteří nebyli schopni se věnovat systematicky jedné náročné aktivitě, jak to účast v Talnetu vyžaduje.
Na druhé straně je online perfektním řešením pro ty, kdo mají zájem o další vzdělávání, informace, diskuze, kontakty atd. a ve výuce se na to nedostává čas.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání nadaných prostřednictvím Internetu
PříspěvekNapsal: čtv 17. čer 2010 15:24:05 
Upřímně nedokážu říct, jaké pocity a životní postoje mají vysloveně nadané děti. Mám ale osobní zkušenosti s tím, jak to vypadá, když máte zájem se o něco snažit, ale škola na to není "stavěná". Myslím si, že tyhle bariéry by moderní školství mělo jednoznačně odbourat, a to jak ze strany učitelů, tak ze strany dětí, protože spousta věcí začíná v rodině a "náladě" v "komunitě" dětí...
Být z vesnice znamená úplně jiné životní zkušenosti a možnosti než každodennost Brna či Prahy, často začínáte v daleko menší skupince třeba na vesnické škole - (To sem úplně nepatří, ale rozhodně jsem pro to, aby děti chodily do školy nejdřív na vesnici a ne hned do města. Podle mě je lepší i průměrný učitel, který učí pět prvňáčků, než sice velmi dobrý učitel,jenž se ale má věnovat třiceti dětem.)
Podle mého názoru je v téhle situaci, když se děti náhle dostanou do města a prostoru trochu ubyde, komunikace přes internet ideální. Každé médium je dobré, ale internet má tu výhodu, že primárně podporuje aktivní účast dítěte. Proto jsem pro Talnet, který může rozvíjet to, na co jinde není čas.
Z hlediska většího města se totiž ten nedostatek zájmu a času nezdá tak hrozivý, jako na vesnici, jak tady straší děti. Najít někoho, kdo vám bude ochoten odpovídat na všetečné otázky, to je skoro nadlidský úkol, prakticky vás to brzo přestane bavit (a to je škoda, ne?). Když svět technologií dokáže zmenšit vzdálenosti, je toho, myslím, dobré využít.
Určitě souhlasím s tím, že nejlepší je, když najdete svého průvodce neznámého a tak zajímavého světa kolem přímo na škole. Já jsem ale musela hledat jinde, a Talnet mi přišel jako skvělé místo pro novou cestu dobrodružstvím... dodnes mi to přijde nedocenitelné.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání nadaných prostřednictvím Internetu
PříspěvekNapsal: pát 18. čer 2010 5:58:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den,

děkujeme za názory. Máte někdo odlišnou zkušenost?

A jaké alternativy kromě Talnetu existují, nebo byste doporučili, či od nich odstrašili :-):

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: