Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: čtv 20. zář 2012 21:12:31 
Dobrý den, od dcery jsem byla zvyklá, že si nosila domů jen to, v čem měla domácí úkol a zbylé sešity a učebnice mohla nechávat ve škole. Syn ale dostal jinou učitelku a ta to razantně odmítá, takže on chudák nosí každý den domů a zpět úplně zbytečně všechny sešity (nyní v 1. třídě každý den navíc cca 2-3 tlustší A4kové). Argument učitelky, že když si může do školy nosit album Pokemonů, tak ten zbytek zvládne taky, mě opravdu zvedl ze židle.

Můžete mi prosím poradit, zda existuje nějaký metodický pokyn, který by doporučoval, aby si děti mohly nechávat učebnice ve škole? Viděla jsem, že některé školy to mají přímo ve školním řádu. V Anglii a Americe je to prý zcela běžné. Proč je naše školství stále v dobách pravěku?

Musím se přiznat, že mi to přijde jako zvůle té učitelky a lpění na něčem, co "se prostě dělá". Až bude starší a bude se potřebovat doma učit, tak mu třeba nakoupím kopie učebnic někde z bazaru, ale očividně učitelka bude proti. Jak ji mohu přesvědčit?

Děkuji mnohokrát za radu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: čtv 20. zář 2012 21:30:13 
A ono se Vaše dítko doma do těch sešitů ani nepodívá? A co Vy? Třeba učitelka doufá, že Vás bude zajímat, co se ve škole učí...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 17:44:30 
Stačí mi jednou za čas si prolistovat, co přinese domů na domácí úkol nebo k doučení. Opravdu nepotřebuji a ani nemám čas prohlížet každý den každou učebnici nebo sešit. Už takhle po mém příchodu z práce musíme trávit hodinu drahoceného času domácími úkoly.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 18:24:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Osobně na tom tak netrvám, ale pokud se mi opakovaně omlouvají děti, že si neodnesly učebnice a nemohly napsat úlohu, tak asi brzo začnu. :oops:

Pak taky záleží na tom, zda mají knížky a sešity kam ve třídě ukládat. Vím, že pomůcky nejsou lehké, ale obávám se, že pro řadu prvňáků rozlišení toho, co budou doma potřebovat je skoro nemožné. A že nosí zbytečnosti je taky pravda.
Ale všechno je jistě i věcí domluvy a vzájemného pochopení.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 18:32:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
metodický pokyn řešící, co se bude nosit domů a co nechávat ve škole neexistuje

také jsem maminka prvňáka aktuálně má 3 PS ve formátu A4 - Moje první psaní, Matematiku a Živou abecedu .. také je nosí pravidelně domů a pravidelně každý den prolistuju vše - zajímá mě, co ve škole ten den dělali a jak si vedl - zabere mi to kolik? 5 minut?
Následuje domácí úkol - každý den .. kraťounký cca 15 minut

Ve škole nechávají děti učebnici Člověk a jeho svět

ad drahocenný čas .. je váš čas strávený s dítětem promrhaný?

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 18:41:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Dnes se nosí tři pracovní sešity. Za mého dětství jsme nosili všechny učebnice (žádné brožury, ale poctivá pevná vazba), a nikoho ani nenapadlo si stěžovat. A rodiče zajímalo nejen, co jsme se učili, ale i co mě bavilo a co méně a proč, k tomu, co mě nebavilo, se snažili pomoci najít cestu...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 18:43:16 
Taky jsem mámou prvňáka a argumenty této maminky nechápu. Náš prvňák nosí taky každý den do školy i ze školy všechny knížky - t.č. Živou abecedu, matematiku, první psaní, prvouku a desky na písmenka a čísla. Ještě penál a bačkory a svačinu s pitím. Každý den, když přijde ze školy, projdeme všechny sešity (a ještě notýsek a žákovskou, na to jsem zapomněla) a prohlédneme všechna razítka a jedničky.

Myslím, že za pár let už tohle dělat nebudeme, ale teď, v první třídě, si to užíváme oba dva.

Kolik váží taška, nevím - ale hrůza to není, dítě to zvládne. A o čase stráveném nad knížkami nemá smysl debatovat - u mě jsou to nejhezčí chvíle dne, nepřepočítávám je na minuty (ani na hodiny). Přeji mamince, která založila tuhle diskuzi, aby si zkusila čas s dítětem víc užívat - kdy budeme mít lepší příležitost než teď, v první třídě? ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 19:30:20 
No očividně jste ještě většinou ve víru prvních týdnů první třídy. Procházet každý den všechny sešity.. nechápu. Já mám ještě třeťáka a školu si chceme odbýt opravdu co nejrychleji a PAK SPOLU TRÁVIT ČAS. A to něčím jiným, než školou. Život není jen škola. A když už, tak si s dětmi raději povídám (!) o tom, co se jim ve škole líbilo. Prolézat učebnice a sešity každý den fakt nemusím.

No, je zajímavé, že s první učitelkou jsme nošení pouze úkolů dva roky bez problémů provozovali, a ani ona ani my jsme s tím neměli žádné potíže. A já sama jsem před 30ti lety chodila do školy, kde jsme nenosili nic. Měli jsme dvojí učebnice, protože to už tehdy byla pokroková škola. Je opravdu s podivem, že jsou stále školy, kde to ještě nepochopili a nutí děti tupě nosit věci tam a zpátky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 19:42:47 
Taky mám starší děti - a asi jsem divná, ale do knížek i sešitů koukám i v sedmé třídě :)
Asi s Vámi nenajdu společnou řeč, nemyslím si, že naše školství je v dobách pravěku, ani to, že učitelka bude "očividně proti" koupi starších učebnic. Asi je to úhel pohledu - každý vidí to, co vidět chce :)

Hezký školní rok přeji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Proč nosit učebnice domů?
PříspěvekNapsal: ned 23. zář 2012 19:50:12 
Mimochodem, zde příklady škol, kde to již pochopili:
ZŠ Burešova (http://www.zsburesova.cz)
Výňatek ze školního řádu:
"...žákům je umožňováno nechávat si ve škole učebnice, event. jiné potřeby (pokud je žáci nepotřebují k domácí přípravě)..."

http://www.zsvodickova.cz/wp
http://www.zsvodojem.cz

Článek o tom, co si (ne)nosí prvňák:
http://ona.idnes.cz/skolni-brasna-prvna ... 0_deti_job

Článek o přetížených aktovkách:
http://www.rodina.cz/clanek6567.htm


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron