Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: pon 13. črc 2009 21:35:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Petro, jste úžasná učitelka a rodiče Vás mají určitě rádi. U nás ve školce tyto schůzky řešíme podobně neformálně, ale ve škole jsem se zatím s něčím podobným nesetkala. Přeji Vám, aby Vám tento elán vydržel ;) :!:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: pon 13. črc 2009 21:50:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Děkuji, Bohunko,
ale s tou kávičkou jsem to trošku přehnala. Pravda je taková, že ji občas popíjím sama, protože rodiče se dost ostýchají a na "takové" třídní schůzky zatím nejsou zvyklí. Důležité je, že se otevřou a je to spíše jako "pokec" s kamarádkou než s maminkou či tatínkem, kteří přijdou a úskostně na mě koukají.
Vím, že patříte mezi učitelky MŠ, Bohunko, a můžu Vám říct, že střední pajdák mi dal v těchto věcech daleko lepší a širší základ než VŠ. O takové te laskavosti a pochopení k dětem, kterou jsem poznala na střední, se na výšce moc nemluvilo. Jsem velice ráda, že jsem studovala střední pedagog. školu. Je to k nezaplacení.
Krásné prázdniny

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Nabuzení rodiče
PříspěvekNapsal: ned 19. črc 2009 10:11:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Nejtěžší je "zchladit" rodiče, kteří se už sami vytočili dříve, než vstoupili do školy. Uvedu příklad...

Učila jsem 5. třídu. Dívčina, vždy výborné výsledky, začala podvádět - falšovala podpis rodičů, pak zfalšovaný podpis "zamalovala", nakonec sešit údajně ztratila. Během toho týdne jsem tedy opakovaně volala rodičům, protože jsem vytušila, že je třeba to řešit okamžitě. Také reakce rodičů se vyvíjely: snad se tolik nestalo - mohu přijít až po 18. hodině, já totiž pracuji - vypnutý telefon.

Nedala jsem pokoj, a tak se mi nakonec po 14 dnech podařilo, že maminka do školy přišla. Jak tušíte, byla na mě řádně nachystaná, její některé provokativní projevy si pamatuji dodnes:

"To se nedivím, že holka nechce do školy chodit," prohlásila ještě než dosedla poté, co se rozhlédla po třídě. Reagovala jsem tím, že kvůli tomu jsem se tady nesešly (byla jsem pak na sebe patřičně hrdá, že jsem se nenechala vytočit!)

"A kvůli tomu mě sem táhnete?"

"Buďte si jisti, že do téhle školy svého mladšího kluka nedám!" Hmm, holka už vyšla, kluk řádně studuje již na II. stupni :lol:

Chci jen poukázat na to, že ačkoli mnozí rodiče jsou výrazně "nasertivní", my musíme naopak používat metody asertivní. :geek:

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 19. črc 2009 11:27:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Z naší školy, která má kolem 35 žáků letos odchází 5. Nemyslím páťáky. Důvod je třeba takový, že děti ve třetí třídě namají čtenářský deník. Holčíčka pláče, že nechce odejít ze školy, ale její ambiciozní matka chce prostě školu, kde bude čtenářský deník. Neuvěřitelné. Proč si o tom nepopovídá s třídní učitelkou???? Ne, ona kvůli tomu dá dceru na jinou školu. A to ještě prohlásila, že to v té nové škole na půl roku zkusí a pak se uvidí. Když se jí tam nebude dařit, tak jí vrátí zpátky. Mám pocit, že se to trošku zvrtlo. Že nám rodiče diktují co dělat a co ne.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 19. črc 2009 15:53:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Petra Stanjurová píše:
Mám pocit, že se to trošku zvrtlo. Že nám rodiče diktují co dělat a co ne.


I já mám ten pocit. A my to dovolili.
Nejsem žádnej revolucionář, ale vždyť my jsme ani nedokázali pořádně stávkovat! Pořád máme obavu, abychom někomu neublížili, někoho neurazili, někoho se nedotkli.

A vrátilo se nám to.
Teď abychom se báli jen podívat se "divně" na dítě! Nedejbůh na rodiče.

PS1: Všimněte si koncovek v příčestí minulém, jsou zcela záměrné (abych zahrnula všechny pg. pracovníky).

PS2: To se mi to vykřikuje! No, stávkovat jsem chtěla, ale jednání s rozčílenými rodiči je pro mne několikadenní stres. 8-)

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: pon 20. črc 2009 8:22:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím,
jak vás tak, děvčata, poslouchám ( nebo spíš pročítám), tak jsem ráda, že pracuji "jen" v mateřské škole. Také se potýkám s konfliktními rodiči, to snad bude asi celonárodní problém, ale mám výhodu každodenního kontaktu s nimi. A to mi dává více prostoru a možností, včetně prevence. V tom vidím i jistou výhodu oproti základním školám. Držím vám palce ;) .

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 15:28:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
Lenka Urbanová píše:
Máte někdo nějaké "spolehlivé" techniky, jak si při konfliktu s rodiči počínat? Počítat do pěti? Zásadně se nepřít? Zásadně souhlasit?
Záměrně zlehčuji, omlouvám se.
Lenka



Učitel by něměl příjmout způsob komunikace protestujícího rodiče. Taková debata se rychle promění v hádku a ta nic neřeší, naopak komunikaci jenom zhoršuje.
Vyplatí se nechat stěžující vymluvit. Nevstupovat hned do hovru, v klidu poslouchat a rovnat si v hlavě myšlenky pro další průběh hovoru. Po čase dojde stěžovaleli dech a jeho energie začne upadat.
Pak je vhodné do hovoru vstoupit a na začátek projevit pochopení a s něčím, co stěžovatel uvedl i souhlasit. Teprve pak a postupně přejít na vlastní argumentaci a přesvědčování. Je pravda, že to stojí více času, ale většinou to pomáhá.

Pokud ne, je tu dobrý recept, jak už radili někteří diskutéři: Začít psát o hovoru úřední protokol. Ještě je možné stěžovateli naznačit, že zápis bude postoupen školské radě, nebo výchovné komisi SRPŠ. To také umí dobře schladíit horké hlavy.
Pokud ani to nepůsobí, není jiná šance, než se smířit s tím, že se s touto osobou prostě nedomluvíte. Je to někdy jediná možnost, a pak je lepší debatu rázně ukončit. Je lepší to veřejně říci stěžovateli přímo do očí, že nemá smysl se s ním dál dohadovat, protože se dohodnout prostě nechce.


Naposledy upravil Oldřich SUCHORADSKÝ dne pon 17. srp 2009 8:50:33, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 15:47:31 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Tak u nás se o všech "konfliktních" jednáních s rodiči dělá zápis, který podepisují všechny strany. Předcházíme tak "krátké" paměti rodičů, kteří jsou schopni tvrdit při opakovaném problému, že jsme s nimi nikdy nic neřešili.

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 16:24:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
Mgr. Hana Pilařová píše:
Tak u nás se o všech "konfliktních" jednáních s rodiči dělá zápis, který podepisují všechny strany. Předcházíme tak "krátké" paměti rodičů, kteří jsou schopni tvrdit při opakovaném problému, že jsme s nimi nikdy nic neřešili.



Jak říkal inspektor při poslední návštěvě na naší škole. "CO JE PSÁNO, TO JE DÁNO!"


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konflikty s rodiči
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 22:06:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
To jsou hodnotné rady. Souhlasím s vámi, ale co když rodič odmítne takový zápis podepsat. Samozřejmě i to jeho odmítnutí může učitel do zápisu zaznamenat, ale jak pak dokáže ostatním stranám, že si vše nevymyslel, nepřidal si něco, nebyl objektivní apod.?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: