Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: pon 27. črc 2009 21:28:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. črc 2009 21:14:14
Příspěvky: 14
Na naší škole jsme dozory zcela zrušili. Pouze kamerami monitorujeme prostor před šatnami a před školou. V případě potřeby vyjedeme fotku a dotčené "hříšníky" lehce postrašíme. Obvykle to zabere a minimálně do další přestávky je klid. Stejně se většina "lumpáren" odehrává vždy tam, kam oko kantorovo nedohlédne...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: úte 28. črc 2009 21:47:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Jakub Valenta píše:
Na naší škole jsme dozory zcela zrušili. Pouze kamerami monitorujeme prostor před šatnami a před školou.


Vždycky jsem si myslela, že dozory jsou především proto, aby se žákům nic nestalo. Ochrana majetku tak nějak vyplynula z chování žáků o přestávce a byla vždy až na druhém místě. Ono už to tak není?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: pát 31. črc 2009 22:01:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, často si toto téma pročítám a nikdy nevím, co mám odpovědět. Jsem pro kamery, nebo ne? Mám pocit, že v určitých případech smysl mají. Nechci někomu brát jejich svobodu, nebo je sledovat na každém kroku, ale pokud ničí a zneužívají majetek jiných, tak proč si kamerami nepomoci? Samozřejmě opravdu jen u "nevyléčitelných kazisvětů". Je to tak trošku proti mé vůli, ale přece nebudeme budovat něco jen proto, aby nám to někdo kazil??? :?: A ti nepoučitelní kazisvěti opravdu existují. Jak to jinak řešit? Jak to řešíte Vy?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: pát 31. črc 2009 22:13:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Ještě bych ráda dodala, že na škole, kde je tak 40 žáků, jako třeba u nás, je to nesmysl a byla bych zásadně proti, ale pokud se jedná o obrovské školy, kde dozor není schopen všechny situace zaregistrovat, je to na pováženou, ale opravdu záleží na konkrétní škole a na konkrétních "výtržnících". Je to hrozné přirovnání, ale v supermarketech, na silnicích a někde i na pracovištích nás také sledují, a navíc bez našeho svolení.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: stř 05. srp 2009 18:16:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
Dozory jsou kantorským evrgrínem. Mohl bych o nich psát na pokračování.
Tak na jedné škole kde jsem působil nařídil ředitel dozory ulizečkám, aby učitelé měli klid na práci a mohli se připravit na vyučování a ony byly přiměřeně vytížené. Samozřejmě, že jsme to jako učitelé přivítali a čekali, jak to dopadne. Kupodivu se nedělo nic převratného. Uklizečky chvíli brblaly, ale pak si zvykly a děti kupodivu zvládaly. I nějaká ta facka vylétla vzduchem. Ale na rozdíl od té kantorské, byla postiženým žákem zcela akceptována, ba i jeho rodiči.
Na další škole hlídali sami žáci těch nejvyšších tříd. Střídali se po týdnech a brali to velmi vážně. Spolu se třídnou měl zodpovědnost i jejich třídní, který řešil stížnosti dohlížejících žáků. Kupodivu právě ti nejstarší byli vzorní ( jsme přece dozor!) a pro své mladší spolužáky byli přiměřenou autoritou. Jen ten třídní si užil, zvlástě když měl dozor nějaký žalobníček.
Uhlídat na jedné chodbě 4 a více tříd je iluzí. Ale přítomnost učitele na chobě je nutná. Děti vědí, na koho se obrátit, mají-li problém. Ale myslet si, že to jeden učitel zvládne. to je nesmysl.
Připojuji pohled na věc z pozice ředitele školy. Vždycky mně štvalo, když jsem musel povinnost dozorovat stále opakovat a připomínat stejným učitelům. Teprve snížení osobního ohodnocení se setkalo se žádoucí a odpovídající odezvou. Je to nepříjemné a mnohdy i trapné, ale k roli ředitele to patří. Někdy je potřeba použít bič, když jenom cukr nestačí!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: úte 11. srp 2009 15:18:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, kéž by byl každý ředitel tak důsledný.
Hezký den

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: sob 15. srp 2009 18:13:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Oldřich SUCHORADSKÝ píše:
Na další škole hlídali sami žáci těch nejvyšších tříd. Střídali se po týdnech a brali to velmi vážně. Spolu se třídnou měl zodpovědnost i jejich třídní, který řešil stížnosti dohlížejících žáků. Kupodivu právě ti nejstarší byli vzorní ( jsme přece dozor!) a pro své mladší spolužáky byli přiměřenou autoritou. Jen ten třídní si užil, zvlástě když měl dozor nějaký žalobníček.


Přiznávám, že jsem tuto variantu ještě neslyšela. Ale zdá se mi velmi zajímavá. Fungovalo to celou dobu, co jste na té škole byl, nebo se spíš jednalo o pokus, který byl nakonec ukončen?

Je mi jasné, že dozorů se učitelé nezbaví, ale kdyby jim pomáhaly nejstarší ročníky... Víc lidí na chodbě by určitě nezaškodilo...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: sob 15. srp 2009 18:21:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
u nás vykonávají dozor osmáci a deváťáci .. osmáci ráno u vchodu do budovy, deváťáci o velké přestávce v jídelně .. vždy k sobě ale mají dozorujícího učitele, který zasahuje, když si žákovský dozor neví rady

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 20:15:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
Zde musím vznést připomínku: vždy jsem žil v tom, že odpovědným za zdraví žáků o přestávce je osoba starší osmnácti let obdařená určitými kompetencemi a pověřená ředitelem, tedy učitel.

Žáci ano, ale asi pouze jako pomocná stráž VB a vždy s přítomností učitele, který nese konečnou odpovědnost, a to i za výběr žáků. Co se týká uklízeček, byl bych velice rád, kdyby to bylo možné. Nicméně nevím, zda je možné dozory zrušit a nahradit je kamerovým systémem. To je pro mne novota a rád bych zde uvítal radu, zda to právně lze.


Naposledy upravil Mgr. Jakub Horálek dne ned 16. srp 2009 20:29:21, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dozory
PříspěvekNapsal: ned 16. srp 2009 20:21:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
jak říkám, vždy je na blízku učitel, vykonávající dozor (dohled)

... v jídelně jde o to, že deváťáci hlídají, zda po sobě svačinující setřeli stůl

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: