Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 05. pro 2010 17:09:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Po delším čase jsem si opět pročetla tuto diskuzi. Snad proto, že se blíží pololetí (ale ano, za chvilku tu bude!) a my opět budeme na pedagogické radě řešit udílení třídních/ředitelských důtek, dvojek z chování apod. A já si opět budu klást otázky: "Je to normální? Vážně to tak všichni chceme? ... a můžeme s tím něco udělat?"

Zde je souhrn nejzajímavějších příspěvků z této diskuze (by Pavlína H.):

Mgr. Hana Pilařová píše:
Jsou rozhodně přímější a nemají zábrany říct svůj názor. Otázka je, zda vždy volí úplně nejvhodnější formu, když občas hraničí z drzostí.
Spousta dětí je spokojena sama se sebou a nemají potřebu udělat cokoliv navíc - najít, vyhledat, zpracovat .. přitom možnosti mají dnes rozšířené o internet.
Co pociťuju jako problém a co mi hodně vadí, je taková hromadná ztráta "chtění něco dokázat", být v něčem ve škole dobrý či dokonce lepší než ostatní.


Ondřej Balík píše:
Mám dojem, že na druhém stupni je strašně důležité, aby žáci měli pocit, že "o něco jde." Na nějaké hloupé hry a usnadňování nemají moc náladu, to všechno najdou doma lépe. Když jim dáme pocit, že jde o vážné věci, zaberou.


Návštěvník píše:
Jsme bohatá společnost a pěstujeme kult dítěte, o děti se rodiče i stát může starat do jejich vyššího věku a děti tuto nabízenou službu samozřejmě využívají. Pracovat na sobě s nasazením, vybudovat si základ pro celý život a postavit se na vlastní nohy, to se moc nenosí. Koneckonců my, dospělí, neustále vymýšlíme, jak dětem jejich život zjednodušit a zpříjemnit, až je nejsme schopni připravit na realitu života.


Bohunka Trelová píše:
Děti dnes mají, si myslím, větší volnost a mnohdy nemají stanoveny mantinely. A tak se v tom plácají a nechápou, proč by se měly chovat jinak, než doma.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 12. pro 2010 9:35:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Učím 27 let stále na 1.stupni a byť s tím, co shrnula Pavlína od diskutujících, souhlasím, konstatuji, že děti jiné jsou. Souvisí to právě s tím kultem dítěte. Zkuste jen jít někam mezi maminky malých dětí - "já a moje dítě jsme středobodem světa". Bohunka má pravdu, ve školce to pokračuje...na prvním stupni se také snažíme dětem školu zpříjemnit, jak jen to jde.. Ale nevím, jestli jsme to s tou "plyšovou pedagogikou" trochu nepřehnali...
Tento týden jsme měli v naší vesnické kapli krásný adventní koncert skupiny Oboroh. Naši žáci tam sami po dva roky vystupovali také, vědí a pravidelně vystupují na školních vystoupeních, chodíme pravidelně za "kulturou" do města...Vědí, znají...Přesto skupinka současných a bývalých žáků se svými rodiči obsadila kůr a hlasitě vyrušovala tak, že nakonec byli strarostkou vykázání malí i velcí...Dole se některé maminky hlasitě vybavovaly, děti běhaly ven pít a čurat ba i svačily.... (no přeci můj miláček nemůže vydržet 40 minut bez.. by´t by to bylo v kostele) To by si nikdy, pokud by byly "se školou", nedovolily. Já si pak uvědomila, že ty maminy byly na koncertě naposledy se školou...A pak to přehodnocuji, že je vůbec úspěch, že se v té naši sudetské vesnici koncert vůbec koná a lidé přišli...že mnozí tu akci pomáhali chystat....Ale zpět k těm dětem. Tohle je velký průšvih a selhání - tedy hlavně rodiny (a věřte, že to na třídních schůzkách bude mít dohru - už připravuji odbornou literaturu). Protože nejde jen o obyčejné slušné chování, ale o to, že těm dětem rodina nabízí model, že ony jsou ty nejdůležitější a vše se musí přizpůsobit jejich potřebám.
Ale koncert byl krásný, zlobivci pak odešli a na závěr dodám, že tak třetina dětí se chovala, jak se na koncertěš sluší. Jen jestli třetina pro budoucnost není málo. Popisuji tenhle příběh, ale neshledávám se s něčím podobným poprvé.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 12. pro 2010 9:47:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Sofia Hladíková píše:
Tohle je velký průšvih a selhání - tedy hlavně rodiny (a věřte, že to na třídních schůzkách bude mít dohru - už připravuji odbornou literaturu). Protože nejde jen o obyčejné slušné chování, ale o to, že těm dětem rodina nabízí model, že ony jsou ty nejdůležitější a vše se musí přizpůsobit jejich potřebám.


Milá Sofie,
souhlasím s Tebou. Je škoda, že vždy jsou víc vidět ti "špatní", a pak není vidět na ty dobré.

Příklad z minulého týdne:
Nastala nečekaná situace a rodiče byli seznámeni se změnou třídní učitelky na 1. stupni. Paní učitelka, která má nastoupit, na škole už učila. Ozvaly se hlasy, jestli je to paní učitelka, která... (a teď se právě projevil důsledek toho jednoho "hlasitého")..., protože to tak rodiče slyšeli loni před školou. Bohužel se už před školou neozývalo těch 18 zbývajících spokojených rodičů. Slyšet byl jen ten jeden.

Model v rodině:
Tento týden jsme šli do divadla. Jaké bylo mé překvapení, když se v šatně nachystal chlapeček v kombinéze, ve které chodí na školní zahradu, tj. otrhané koleno, mírně sedřený zadek apod. Chtěla jsem se ujistit, že v divadle to sundá a bude slušně oblečen. Pod kombinézou měl jen tepláky.
Zatla jsem zuby a milého chlapečka nechala ve škole. Vím, potrestala jsem dítě, které za nic nemohlo. Trest si jistě zasloužila rodina.

Nemáme právo vychovávat rodinu, ale bylo by dobré, abychom měli nastavená pravidla alespoň podobným stylem, když ne úplně stejným. Jak na to? A je to vůbec v našich silách?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 12. pro 2010 13:34:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Myslím si, že v našich silách to není. Loni jsem poprosila všechny diváky, aby při vánočním ( autorském, které vytvořily děti) představení vydrželi poslouchat, protože nemůžeme používat mikrofony. A co myslíte? Maminky z první řady dětem chodily pro čaj, vyžádaly si otevření bufetu, komentovaly příchuti atd.
Letos se k naší mikulášské nadílce přidaly maminky s dětmi, které ještě nechodí ani do školky. Fajn, ale při nadílce ostatním už tyhle maminky rušily tak, že jsem je požádala, aby byly potichu- respektovaly to, ovšem ne kvůli dětem, ale kvůli natáčení.
Vánoční představení nás teprve čeká a už teď se děsím, protože opravdu, ale opravdu si myslím, že úcta k práci druhého by měla být samozřejmostí. Tím spíš k práci dětí.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 26. pro 2010 0:23:25 
SUPER!! Mým idolem je ale Igor Hnízdo. Těch chybí ve školách velké množství. Ideální druh pedagoga pro ZŠ 2010 vypadá takto: Muž/žena, výška 180-190cm, váha 80-100kg, každodenní fyzická příprava nutností, bojové sporty vítány, aprobace pro vyučovací předměty podmínkou. Tělesné tresty na žácích povoleny v řádu školy. Nelíbí se ti to milý rodiči, pošli fracka jinam do "humánní" zaplacené školy odkud vyleze bez disciplíny dutý jak bečka od kitu. Za mlada jsem se bál si doma stěžovat, že jsem dostal facana, bo bych dostal další dva. Dnes, pan "podnikatel" div nežaluje školu. A proto Igor Hnízdo a tvrdý řád, žádný mobil a musí být slyšet spadnout špendlík. Jinak nastupuje docent ukazovátko :-)).


Návštěvník píše:
Pro mě, učitele střední odborné školy po 25 letech ve školství, jsou dnešní studenti v mnohém stejní, v mnohém ne. Větší část tvoří studenti slušní, přiměřeně reagující. Rozdíl je v tom, že se na střední škole ocitli díky systému školství pohromadě studenti, kteří jsou skutečnými studenty, a ti, kteří by se před patnácti lety věnovali nějakému praktickému učebnímu oboru, dělali něco rukama a měli by z toho radost. Teď sedí ve škole, práce hlavou jim nejde (a oni to vědí) a reagují podrážděně, zkratovitě, hledají si náhradní činnosti. Škola a učitelé se však musí těmto studentům podřizovat, protože je z ekonomických důvodů potřebuje - a to oni také vědí a využívají toho. Navíc jim školské předpisy dávají tu možnost - omlouvání se po 18 roku věku samostatně, dokončení klasifikace 1. pololetí k 30. červnu, přijímání na vysoké školy často bez přijímacích zkoušek, fiktivní zdravotní úlevy a jiné úlevy, atd.

Po patnácti letech honby za studentem kvůli změně financování na žáka klesla úroveň klasických středoškoláků o čtvrtinu, někde o třetinu, zpomalila se výuka, bystřejší a zvídavější studenti jsou zanedbáváni, protože energie učitelů se vypotřebuje na neustálé řešení běžných provozních otázek spojených s prostým chodem školy, třídy.

Metody práce ze základní školy postupně vytlačily práci středoškolskou, protože absolventi ZŠ přicházejí navyklí pracovat postupem - nadiktovat, zpaměti naučit, podržet tři látky zpátky a pryč od toho. Podle zpráv známých z vysokých škol tento způsob prostého memorování už dorazil i tam a i tam zápasí o žáka a snaží se je udržet zuby nehty (podle ČSÚ je v souč. době kolem 340 000 studentů na VŠ - myšleno tím samozřejmě v různých typech studia).

Jsme bohatá společnost a pěstujeme kult dítěte, o děti se rodiče i stát může starat do jejich vyššího věku a děti tuto nabízenou službu samozřejmě využívají. Pracovat na sobě s nasazením, vybudovat si základ pro celý život a postavit se na vlastní nohy, to se moc nenosí. Koneckonců my, dospělí, neustále vymýšlíme, jak dětem jejich život zjednodušit a zpříjemnit, až je nejsme schopni připravit na realitu života. Na střední školu děti ze ZŠ volně přecházejí, ze střední školy s maturitním, maduritním či maduridním vysvědčením odcházejí - vzali jsme jim možnost přiměřeně jejich možnostem něco dokázat, prožít radost a úspěch z dlouhodobě odváděné práce, vzali jsme jim možnost sebe sama si vážit. Protože si nemohou vážit sebe sama, neváží si ani jiných.

Současná česká škola se všemi ústupky a úlevami a také klesající úrovní je toho smutným příkladem.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou dnešní děti horší?
PříspěvekNapsal: ned 26. pro 2010 0:55:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Obávám se, že zrovna tento portál nebude místem, kde by většina adorovala "tvrdý řád" a třídu, kde musí být slyšet spadnout špendlík. (Ale bylo by možná zajímavé se o tom pobavit, jen v nějakém jiném tématu, nebo založit téma nové.)

Ale - přátelé, nějak jsme se tím vzdálili původnímu tématu, proto prosím zpět k věci.

Jsou dnešní děti horší, než byly dříve? Ano, ne? Co vše má na naše děti vliv, že jsou jiné, než byly děti před dvaceti lety, a co s tím? Jak na to můžeme my učitelé reagovat? Co s rodinami, když na ně máme malý (žádný?) vliv?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: