Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 18. říj 2010 20:55:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Myslím si, že by ale nebylo od věci, kdyby takový člověk byl psycholog. Navíc, máš pravdu, Hanko, bývají to tam speciálně muži.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: úte 19. říj 2010 18:20:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
A co by takový speciální pedagog s žákem dělal? Netvrďte mi, že by ho učil sebeovládání, hovořil s ním na téma smyslu výuky a podobné bludy.
Dovedete si představit takového žáka 7. třídy jak sklápí uši, začínají se mu do očí hrnout slzy a pod tíhou psychologického rozhovoru kleká na kolena a slibuje, že už to nikdy, nikdy, nikdy neudělá?

PS: Teď jsem si (opakovaně) přečetla téma diskuze. Možná, že jsem malinko ujela a zaměřila se spíš na žáka-zlobivce. Omlouvám se, žák s diagnózou ADHD si nemůže pomoct... I tak zůstává má otázka: Co bychom požadovali od osoby, ke které bychom rozjetého žáka 7. ročníku přivedli?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: úte 19. říj 2010 19:19:29 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 8:05:15
Příspěvky: 610
Předně by se asi "přivést" dobrovolně nenechalo, spíš aby ho dotyčná osoba odvedla, dítě by se mimo třídu zklidnilo a pak pokračovalo ve výuce...

_________________
Jarka P.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: stř 20. říj 2010 17:36:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Jak by ho proti jeho vůli odvedla, když na děti nesmíme vlastně ani sáhnout?
Navíc - všichni víme, že většina tzv. záchvatů dětí zázračně přejde, jakmile dítě ztratí publikum...

Omlouvám se, ale jsem výrazně skeptická. Snad čekám na někoho, kdo mi navrhne akceptovatelný návod a ne nicneříkající návrhy "jak by se mělo" (zvlášť, když ten dotyčný nemá před sebou dalších x dětí, včetně žáčka, který vyžaduje extra přístupy).

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pát 22. říj 2010 16:18:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. led 2010 13:02:49
Příspěvky: 13
Dobrý den. Jestli mohu přispět i já troškou do mlýna. Začala jsem učit tepre v září, takže pro mě je vše nové a z teorie jsem skočila do praxe a najednou jsem nevěděla co mám vlastně dělat. V jedné třídě (8) mám dokonce několik žáků ADHD a mohu říci, první hodiny pro mne byly hrůzostrašné. Trochu pomohl zasedací pořádek - některé mám vzadu, jiné naopak u katedry (toto mi poradila třídní, která žáky zná). Jednomu klučinovi nosím na každou hodinu volné papíry. Když pouze mluvím a on nedokáže pouze poslouchat tak si skládá vlaštovky. Poté normálně čte v učebnici a dál pracuje jako třída. A dneska za mnou přišli dva, jestli si mohou dělat zápis na NB (je pravda že navíc mají problém s psaním a sami po sobě nemohou přečíst text), kupodivu i tato věc v hodině pomohla a o klucích jsem dnes nevěděla. Samozřejmě mi to přidělalo další práci - kontrola monitorů, zda-li pracují na čem mají a další hodinu kontrola sešitu, jestli je zápis přepsán/vlepen.
Denně přemýšlím, jak hodinu zvládnout abych se mohla věnovat všem žákům stejně a aby se dalo normálně pracovat. Kdyby měl někdo z vás další podobné nápady, ráda je uvítám. Ono nechat pochodovat osmáka po třídě není zrovna dobré řešení a "ječet" na ně každou hodinu, aby nedělal to a ono.. nepřidá to ani k atmosféře třídy a jistým způsobem i žáka vylučuje z kolektivu, protože je na něj naštvána celá třída, že mě ruší.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 25. říj 2010 12:20:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Ahoj, já mám zkušenosti jen s prvním stupněm a dosud jsem si svoje nápady ani netroufala někde říct, protože jsem je považovala za neprofesionální. Lektor na supervizi mě ale z toho vyvedl a v podstatě pochálil, tak tedy píšu. Občas zafunguje něco opravdu neočekávaného - uvedu příklad. Prvňák v afektu, kdy kolem sebe mlátí, kope ubližuje...Moje první je ho "znehybnět", aby nevyváděl dál. Jenže objímám pevně vzteklého skřítka a co pak! ...Náhle pravím : "A teď tě posadím na skříň, to my tady děláme se zlobivými dětmi.." Vztekloun se začne chechtat a záchvat je pryč. Uznávám, nejde to na osmáky. Nebo - děťátko ADHD má problémy vůbec pracovat, takže jak na něj? Přišel se slovy "Ja - jsem- ro-bot..." Tak já na to: "No, to musíme robota naprogramovat.." a cosi ťukám na záda...Programovakla jsem 14 dní, pak už samozřejmě i ostatní děti..Ale miláček fungoval! A to nebylo jen o hraní - byl to "kousek", který celou první třídu dělal zásadně jinak, než ostatní...V půlce třetího ročníku nastal den D a poprvé pracoval celý den se třídou! A obecně...Myslím, že ty nápady z diskuze jsou úžasné. Hodně se taky osvědčilo, říkat, co děti čeká, ony je obecně dost vytáčí změny...Takže: "Až toto dopíšeme, budeme...." , "Ještě máme 5 minut.." A důsledně uklízet a organizovat pracovní plochu...Mám to za sebou - jsem ukázkový ADHD dyspraktik, tak mám pochopení. Moc s eo tom nevědělo, ale já měla hodnou paní učitelku.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 22. lis 2010 16:56:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Milá Sofie,
to jsou vynikající nápady. Líbí se mi taktika, kdy vlastně odvedeme pozornost od "problému" a nadhodíme problém naprosto jiný.
Moc děkuji.

Máte někdo podobné "úhybné manévry"? Myslím, že rozhodně stojí za vyzkoušení.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: čtv 27. led 2011 12:13:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 11:07:27
Příspěvky: 101
Je zde popsáno mnoho cenných zkušeností :)
Mohli by se jejich autoři ze svého pohledu podílet na tvorbě hesla ADHD v Pedagogickém lexikonu?
Souhlasíte se vším, co je tam napsáno? Máte návrhy na nějaké úpravy?

_________________
Jindřich


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 17:55:38 
Zdravím všechny,

mohla bych Vás požádat o vyplnění dotazníku o ADHD? Mám ho ke své bakalářské práci. Všem předem velmi děkuji.

http://www.vyplnto.cz/databaze-dotaznik ... ti-s-adhd/

Katka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Dítě s ADHD na ZŠ
PříspěvekNapsal: pon 31. led 2011 23:04:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý večer Katko,

jsme rádi, že jste na Metodický portál zavítala a sledujete jej při studiu.
Již několikrát zde učitelé nebo studenti sbírali informace pro své práce. Zavedlo se díky tomu trochu nepsané pravidlo, že se v tom případě zaregistrují, aby byli osobnější a bylo je možné kontaktovat. Co myslíte, mohla byste se tedy také zaregistrovat? Obvykle jsou pak uživatelé portálu trochu ochotnější dotazníky vyplnit. Přeci jen toho má každý nad hlavu ;-).

Můžete nám o své práci napsat také více? Jak Vy třeba vidíte situaci děti s ADHD na ZŠ? A čemu se v práci věnujete? Že bychom Vás trošičku vyzpovídali, když budete zpovídat taky Vy nás ;-).

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: