Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pracovní smlouva na dobu určitou - neurčitou
PříspěvekNapsal: stř 08. kvě 2019 2:59:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 07. kvě 2019 2:24:18
Příspěvky: 17
Dobrý den,

tímto reaguji na zadaný úkol v elerningu, kterým mám porovnat výhody a nevýhody pracovní smlouvy na dobu určitou a neurčitou dle zák. č. 563/2004 Sb.

Dle vlastní zkušennosti jsem měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která po uplynutí podmínek ve výše jmenovaném zákoně přešla na dobu neurčitou, tedy byla mým zaměstnavatelem mi navrhnuta na dobu neurčitou. Doba určitá trvala zprvu 6 měsíců a to z důvodu, že se jednalo o záskok za mateřskou (dle zák. č. 563/2004 SB., §2ša odst.4 je v pořádku). Pracovnice však nenastoupila a mě se smlouva prodloužila o 12 měsíců, které nabyly platností od uplynutí 6 mesíců. (dle téhož zákona § 23a odst. 2 se smlouva na dobu určitou stanovuje nejméně na 12 měsíců). Třetí prodloužení již bylo na dobu neurčitou, jelikož třetí návrh na prodloužení smlouvy na dobu určitou tentýž zákon a ni zákoník práce neumožňuje.

VÝHODA PRACOVNÍ SMLOUVY NA DOBU URČITOU (PSDU)
- myslím si, že je to výhoda právě pro případy, kdy zaměstnavatel potřebuje narychlo sehnat náhradu za dočasně nemocného kvalitního pracovníka, či pracovnici na mateřské dovolené
- pokud vám nový zaměstnanec nebude vyhovovat, další smlouvu mu neprodloužíte a tak si necháváte volné ruce pro hledání jiného potenciálního uchazeče
- pro zaměstnance zde vydím výhodu jen u absolventů, kteří se teprve hledají a nejsou plně přesvědčeni, zda na dané pracovní pozici vydrží a tak mohou do doby, než jim skončí doba určitá si najít jiné vhodnější zaměstnání, výhodou v tomto případě je získání zkušeností a praxe
- další výhodou pro zaměstnance, který již má druhou smlouvu na dobu určitou u stejného zaměstnance je ta možnost, že po uplynutí její doby v případě nečinnosti ředitele, se může písemně zaměstanec s ředitelem zkontaktovat a napsat tak žádost o prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Pokud se ředitel nevyjádří, automaticky zákon umožňuje přejití na smlouvu na dobu neurčitou

NEVÝHODA PSDU
- nemáte jistotu, zda se s vámi jako se zaměstnancem bude do budoucna počítat i po uplynutí doby, tento stres jsem zažila a je dosti nepříjemný, nakonec k mému štěstí to dopadlo dobře :)

VÝHODA PRACOVNÍ SMLOUVY NA DOBU NEURČITOU (PSDN)
- vy jako zaměstnanec máte jistotu a víte, že se s vámi počítá
- vy jako zaměstnavatel jste si již vybral a zaškolil kvalitního člověka a máte jistotu, že s vámi zůstane (tedy může kdykoliv se tříměsíčním výpovědní lhůtou odejít, či na základě dohody, ale pokud vám zaměstnanec zůstane, máte jistotu v tom, že vás již netrápí birokratické detaily v uzavírání dalších prac.poměrů s touže osobou)
- započítávají se roky praxe a tím stoupá i vaše finanční ohodnocení
- máte možné pole k seberealizaci a možnému kariernímu růstu
- v případě, že vám dá zaměstnavatel výpověď (snižování stavů, likvidace firmy), máte dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné

NEVÝHODA PSDN
- asi jen pro ředitele neziskové organizace, když dojdou dotace a on na vás už nemá peníze, tak je musí někde sehnat, aby měl na odstupné (u těchto případů týkajících se neziskových sektorů mám tu zkušenost, že zaměstnavatelé upřednostňují absolventy, kterým dají maximálně dvě období smlouvy na dobu určenou, kterou následně neprodlouží a hledají si dalšího, protože nemají nikdy jistotu, zda na další rok dostanou potřebné dotace, proto se zde uplatňují převážně dohody o provedení práce, dohody o pracovních činnostech, zkrácené úvazky a dobrovolnictví. Nevýhodou tohoto managementu je, že zaměstnáváte lidi, kteří se jen zaučují a kvalitní lidé vám tak odcházejí pryč.

toť mé postřehy.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: